Wszystko o 3G dla PS Vita

Wiemy już jak będzie sprawować się 3G dla PlayStation Vita w Japonii - najprawdopodobniej tak jak dla reszty świata.

Jeśli będziecie się kręcić po różnych miejscach na świecie w taki sposób, by wasze nowe PS Vita o tym wiedziało to prawdopodobnie będziecie musieli zakupić sobie kartę w usłudze 3G oferowanej przez AT&T.

Dystrybutor nie określił jeszcze kosztu Vita 3G, ale wiadomo, że Japoński provider NTT DoCoMo stworzył system płatności, który ma ułatwić cały proces korzystania z tej usługi.

"Mieliśmy wiele trudności do pokonania", mówi reprezentantka NTT Yuko Takada. "Myślę jednak, że udało nam się osiągnąć nasz wstępny cel jakim było maksymalne ułatwienie procesu rejestracji oraz udostępnienie wszystkim opcji wypróbowania 3G. Prawdziwa próba jednak dopiero nadchodzi, ponieważ teraz będziemy słuchać tego co użytkownicy mają do powiedzenia o naszej usłudze, jednocześnie starając się ją udoskonalać tak, aby odpowiadała znacznej większości z nich" dodała w wywiadzie dla magazynu Famitsu.

W Japonii 3G dla Vity będzie miało trzy różne plany płatności. Pierwszy z nich to prepaid, który pozwoli nam na korzystanie z sieci 20 godzin miesięcznie i będzie można go kupować maksymalnie na miesiąc (koszt 980 jenów). Kolejną taryfą będzie 100 godzin miesięcznie, ten plan można już jednak zakupić na 180 dni (koszt około 5 tysięcy jenów miesięcznie). Ostatnim i jednocześnie najdroższym planem jest nieograniczony czas surfowania w sieci który będzie nas kosztować 5500 jenów za miesiąc.

Wiemy również że w razie kradzieży naszej konsoli wraz z kartą SIM, jedyne czego możemy się obawiać to faktu że złodziej wykorzysta nasz transfer do końca, ponieważ sama karta nie zawiera żadnych krytycznych danych, które mogłyby zostać przeciw nam wykorzystane.

Podstawowa prędkość usługi 3G w Japonii wyniesie 128 kbps download'u i 64 kbps upload'u, co na obecne standardy grania przez sieć jest dość skromne. Jednak prędkości te będą dotyczyć jedynie użytkowników prepaid. Jeśli ktoś się skusi na miesięczny plan to jego prędkość pobierania wyniesie 14 mbps a wysyłania, 5.7 mbps. Dodatkowo również dostają opcję roamingu dzięki której mogą korzystać z 3G poza Japonią.

AT&T jeszcze nie ogłosiło żadnych planów taryfowych ani płatności za usługę dla Vity, chociaż jeszcze w czerwcu byli uważani za ekskluzywnego dostawcę tej usługi dla Sony.

Polecam również przejrzenie galerii oraz przeczytanie artykułu na temat tej konsoli.