Wszystko o Assassin’s Creed 2


Ezio - skrytobójca doskonały

Ezio potrafi pływać i nurkować, jego przeciwnicy nie.

Ezio potrafi pływać i nurkować, jego przeciwnicy nie.

Ubisoft nie wyposażył Ezio w zbyt dużo rodzajów broni. Miało to podnieść realizm gry. Dość dziwnie grało się bowiem postacią swobodnie skaczącą po dachach i taszczącą na plecach pełen arsenał uzbrojenia. W drugiej części, oprócz standardowo dostępnej krótkiej klingi, bohater dysponować będzie również dwoma ukrytymi ostrzami. Wiadomo już, że rozwiązanie to pozwoli np. na błyskawiczne pozbycie się dwóch, stojących bardzo blisko siebie wrogów. Dość kontrowersyjnie przedstawia się perspektywa posiadania broni palnej, wszakże akcja gry toczyć się będzie w XV wieku. Twórcy Assassin’s Creed 2 tłumaczą jednak fakt występowania w rozgrywce podobnych wynalazków szerokimi znajomościami głównego bohatera wśród najznakomitszych mieszkańców ówczesnego świata. Chodzi tu przede wszystkim o wynalazcę Leonarda da Vinci, od którego ma właśnie pochodzić prototyp pistoletu. Wśród pomysłów z innej epoki znajdują się również np. bomby dymne, które pomogą w ucieczce z miejsca zbrodni. Warto też wspomnieć o możliwości użycia specjalnych olejków oraz maści na broń. Dzięki nim Twoje ostrze zadawać będzie więcej obrażeń lub zatruwać przeciwników. Ciekawie prezentują się możliwości udoskonalania pancerza - gracze będą mogli wymienić naramienniki, buty czy napierśnik, co zapewni postaci znacznie lepszą ochronę.

Ezio zaskakuje swoich przeciwników z wody, cicho do nich podpływa i wciąga ich pod powierzchnię wody.

Ezio zaskakuje swoich przeciwników z wody, cicho do nich podpływa i wciąga ich pod powierzchnię wody.

Mała ilość broni, w jaką standardowo wyposażony będzie nasz zabójca, ma zostać wynagrodzona przez nowe umiejętności. Wśród najciekawszych znajduje się możliwość rozbrajania przeciwników i zabierania im uzbrojenia.

Ezio będzie mógł więc wejść w posiadanie oburęcznych toporów, długich i krótkich mieczy, halabard oraz innego oręża. Jednak tu drobna uwaga: nosząc taki ekwipunek, bohater nie będzie się mógł wspinać. Z tego powodu zaraz po walce będzie się opłacało porzucić zdobyty w ten sposób oręż. Ezio zdobędzie także umiejętność pływania i nurkowania, co ułatwi ucieczkę (zwłaszcza w Wenecji). Dzięki temu pojawi się również nowy sposób eliminowania naszych wrogów - wciąganie pod wodę. Nie wypada również nie wspomnieć o nowych technikach walki. Szczególnie duże zmiany mają nastąpić w dziedzinie walki wręcz. Gracze będą mogli skorzystać z całego arsenału nowych sztuczek, wśród których znajdą się takie triki, jak odpychanie, ciągnięcie, łapanie, kopanie, podcinanie oraz wiele innych. Z powodzeniem Ezio poradzi sobie więc z walką z kilkoma przeciwnikami naraz: odpychając jednego, przewracając drugiego, a trzeciemu zabierając broń, którą zada śmierć wszystkim wrogom czającym się nieopodal. Zmniejszono również skuteczność ataku z kontry.

Walk otwartych powinno się unikać. Na szczęście Ezio otrzymuje pomoc od złodzieja.

Walk otwartych powinno się unikać. Na szczęście Ezio otrzymuje pomoc od złodzieja.

W pierwszej części umiejętność ta pozwalała na pokonanie jednocześnie niezliczonej ilości wrogów. Teraz będzie to znacznie bardziej trudne i... efektowne. Co ważne, w Assassin’s Creed 2 dodano również możliwość przenoszenia ciał poległych w walce. Dzięki temu trupy twoich (byłych) przeciwników nie zaalarmują kolejnych strażników i nie wzniecą stanu podwyższonej czujności w mieście.

W grze pojawi się też odmieniony Eagle Vision (zaprezentowano go na tegorocznych targach Gamescom), znany z pierwszej części gry. Umiejętność ta pomocna była w identyfikowaniu przeciwników, rozpoznawaniu przyjaciół czy znajdowaniu ukrytych napisów. W Assassin’s Creed 2 zdolność ta zdecydowanie zyskała na dynamice, bowiem używając jej można się normalnie poruszać. Umożliwia to śledzenie celu z włączonym trybem orlego wzroku czy wykrywanie pochowanych strażników w trakcie biegu.

Zbyt późno, aby móc się ukryć przed Ezio. Strażnik otrzyma zaraz od niego cios sztyletem.

Zbyt późno, aby móc się ukryć przed Ezio. Strażnik otrzyma zaraz od niego cios sztyletem.

Pewne modyfikacje poczyniono również w zachowaniu się NPC. Teraz znacznie bardziej realistycznie będzie można wtopić się w tłum. "Altair mógł schować się pomiędzy mnichami, dla Ezio zaś pracuje prawie cała ludność. Bohater może skryć się prawie wszędzie pomiędzy przechodniami" - komentuje zmiany w tym elemencie rozgrywki Desilets. To jednak nie koniec. Zgodnie z zapowiedziami twórców, w Assassin’s Creed 2 otrzymamy znacznie więcej możliwości wzniecania niepokoju i paniki. Najbardziej radykalną metodą pozostanie oczywiście opcja zrzucenia zwłok ofiary z dachu. Teraz pojawi się jednak kilka innych rozwiązań, w tym np. możliwość wysypania garści monet na ulicę - tłum zacznie biegać za złotem, blokując w ten sposób przejście strażnikom. Producenci wprowadzą również cztery typy wrogów: zwinnych i sprytnych, zwykłą milicję, osiłków oraz czujnych obserwatorów. Każdy z nich wyposażony zostanie w określoną wytrzymałość, umiejętności i broń. Walka musi być zatem przemyślana i dostosowana do konkretnego przeciwnika.

Kopniakiem w klejnoty Ezio obezwładnia swojego przeciwnika.

Kopniakiem w klejnoty Ezio obezwładnia swojego przeciwnika.

Godne uwagi staną się również pewne grupy, których członkowie będą na różne sposoby przysługiwać się twoim celom. Wśród najważniejszych trzeba wymienić kurtyzany, złodziei oraz najemników. Przybytki ulicznych prostytutek mogą się okazać świetnym schronieniem i kryjówką. Zwykli przestępcy natomiast za kilka mieszków złota szybko dadzą się przekonać, że Cię bronić. Ciekawy wydaje się również pomysł wprowadzenia uzdrowiciela. Oznacza to mniej więcej tyle, że tym razem twój bohater nie będzie automatycznie regenerował paska życia. Rozwiązanie zastosowane w pierwszej części było bowiem nienaturalne i zbyt upraszczało rozgrywkę. Teraz gracze będą musieli znacznie bardziej uważać i unikać niepotrzebnych zranień czy upadków z dużych wysokości. W momencie gdy twój pasek zdrowia spadnie poniżej wartości krytycznej, Eizo będzie musiał natychmiast udać się do lokalnego medyka, który opatrzy jego rany.

Mistrz da Vinci:

Nasz bohater na swojej drodze spotka wielu słynnych ludzi renesansu, w tym m.in. Leonarda da Vinci. Postać ta okaże się kluczowa dla przebiegu wydarzeń. To od niego Ezio dostaje zlecenia i dodatkowe wyposażenie. Nobilitowany znajomy posłuży również radą w trudnych momentach. To właśnie ten słynny wynalazca stworzy podwójne ostrza i latającą maszynę, którą wykorzystać będzie można w kilku misjach. Ważną rolę w naszych przygodach odegra również Wawrzyniec Medyceusz, którego prawdziwe nazwisko brzmi Lorenzo di Piero de’ Medici. Człowiek ten od 1469 roku sprawował rządy we Florencji, jednak dla Ezio da się poznać jedynie od strony twardego zleceniodawcy. Role innych słynnych osób, na jakie natkniesz się podczas swojej wędrówki, nie są jeszcze dokładnie znane. Jednak pewne jest to, że odcisną one znaczące piętno na losach twojego bohatera.

Assassin’s Creed 2 - kilka faktów:

- Pierwsza odsłona dzieła sprzedała się w ponad 8 milionach egzemplarzy.

- 2008 roku pojawi. si. prequel tej gry . Assassin?fs Creed: Altair'fs Chronicles. Tytu. ten, stworzony przez Gameloft, ukaza. si. jedynie na Nintendo DS.

- Zakon asasynów nie jest wymysłem twórców. Istniał on naprawdę, jednak z biegiem lat słuch o nim zaginął. Co ciekawe, w średniowieczu główną siedzibą skrytobójców faktycznie był Masyaf.

- Zgodnie z fabułą Assassin’s Creed asasyni przetrwali do czasów współczesnych, jednak ich liczba zmniejszyła się na skutek działań templariuszy.