Wszystko o Assassin’s Creed 2


Więcej, ciekawiej, szybciej...

Niektórzy przeciwnicy, dokładnie tak jak Ezio, posiadają zdolność wspinaczki, dlatego czasem trudno się ich pozbyć.

Niektórzy przeciwnicy, dokładnie tak jak Ezio, posiadają zdolność wspinaczki, dlatego czasem trudno się ich pozbyć.

Zgodnie z zapowiedziami twórców, AC2 zaoferuje ponad 100 nowych misji podzielonych na 16 kategorii. W drugiej części gry zadania będą znacznie krótsze i bardziej intensywne. Dodatkowo, pomyślano także o licznych misjach pobocznych, które będzie można łączyć tak, by stworzyć z nich zawiłą i interesującą historię. W kontekście wykonywania poszczególnych zadań bardzo ciekawym pomysłem wydaje się również wprowadzenie podziału na porę dnia i nocy. W zależności od godziny trzeba będzie bowiem dopasować odpowiednią strategię i styl walki do swoich umiejętności i możliwości naszych przeciwników. Ciekawą misję zaprezentowano na tegorocznych targach Gamescom. Akcja toczyła się pod ziemią, w katakumbach. Asasyn gonił niczym oszalały za pewnym strażnikiem. Ten zamykał jednak przed nim kolejne bramy, blokując w ten sposób przejście. Zadaniem gracza było więc znalezienie alternatywnego przejścia i dogonienie swojej ofiary. Na koniec Ezio dobiegał do miejsca, w którym dało się podsłuchać rozmowę o planowanym przejęciu władzy we Florencji.

Czysty romantyzm: bohater podziwia zachód słońca na Moście Rialto.

Czysty romantyzm: bohater podziwia zachód słońca na Moście Rialto.

Twórcy nie zdradzili jednak dalszego ciągu wydarzeń. Co ciekawe, wydarzenia te znane są z kart historii renesansu jako słynny spisek rodu Pazzich. Był to nieudany zamach stanu na ówczesnego władcę Florencji, Wawrzyńca Wspaniałego. Nawiasem mówiąc, Ubisoft potwierdził, że to właśnie dla niego przez pewien czas pracować będzie Ezio. Niewykluczone więc, że nasz bohater zostanie wplątany w historyczną intrygę i przyczyni się do niepowodzenia zamachu, który usiłowano przeprowadzić 26 kwietnia 1478 roku.

Osiłków bardzo trudno pokonać w bezpośrednim starciu.

Osiłków bardzo trudno pokonać w bezpośrednim starciu.

Jednak wróćmy jeszcze na chwilę do samych podziemi. W pierwszej części walka toczyła się głównie na powierzchni (z wyjątkiem samego początku rozgrywki). W Assassin’s Creed 2 gracz będzie mógł natomiast zwiedzić aż pięć, niezwykle rozległych katakumb. Wejście do każdej z nich znajdować się ma w specjalnie ukrytym miejscu, a one same mieścić się będą pod kościołami i katedrami. Na razie wiadomo jedynie tyle, że losy bohatera zostaną splecione tylko z jednym takim miejscem. Odnalezienie reszty będzie zadaniem dodatkowym, za które na końcu gry czekać będzie sowita nagroda.

Z wysokiego budynku można wykonać beztroski skok w przestrzeń.

Z wysokiego budynku można wykonać beztroski skok w przestrzeń.

W Assassin’s Creed 2 niebagatelne znaczenie będą miały również różne przedmioty, na jakie natknąć się będzie można podczas wędrówek. Chodzi tu przede wszystkim o flagi, emblematy oraz proporce znane z pierwszej części dzieła. Tym razem jednak gracze nie będą ich zbierać jedynie dla czystej przyjemności. Znalezienie określonej liczby specjalnych przedmiotów wiązać się ma z odblokowaniem nowych umiejętności czy ułatwień (np. nowe opcje zarządzania mapą). Do tego dochodzi również obecność wspomnianego wcześniej złota. Oczywiście najbardziej podstawową metodą jego pozyskiwania będzie... okradanie przechodniów (jak na asasyna przystało). Ponadto, trochę grosza da się również uzbierać z wykonywanych zadań (zarówno głównych, jak i pobocznych). Pieniądze gracze będą mogli następnie przeznaczyć na zakup ulepszeń do swoich broni (wspomnianych wcześniej olejków), przekupywanie miejscowej ludności, by ta chroniła cię przed strażnikami oraz... uciechy w domu publicznym.

Czy Ezio odniesie sukces?

Dzięki zdolności wspinaczki Ezio może dużo lepiej wykonywać zlecenia.

Dzięki zdolności wspinaczki Ezio może dużo lepiej wykonywać zlecenia.

Nowości jest więc całkiem sporo. Pytanie o końcową jakość Assassin’s Creed 2 pozostaje jednak nadal otwarte. Wszak w teorii rozwiązania planowane przez twórców zawsze zapowiadają się znakomicie. Wiele zależy jednak od wykonania. Tu fani poprzedniej części mogą spać w miarę spokojnie, bowiem doświadczenie programistów ze stajni Ubisoft jest naprawdę imponujące. Jednak dopiero po premierze okaże się, czy gra wolna będzie od największych mankamentów znanych z pierwszej części (powtarzalność misji, słaby system walki czy kiepska inteligencja wrogów). Na razie, pozostaje czekać. Na szczęście już niedługo, bo premiera kolejnej odsłony przygód bezlitosnego zabójcy planowana jest na 17 listopada. Co ważne, dzień ten aktualny jedynie jeśli chodzi o platformę Xbox 360 oraz PlayStation 3. Ubisoft nie zdradził na razie oficjalnie, kiedy Assassin’s Creed 2 ukaże się na PC. Miejmy nadzieję, że twórcy jednak nie zawiodą i przed gwiazdką będzie można spróbować swoich sił w kolejnej odsłonie tej śmiertelnej rozgrywki.

Frakcje
Przeciwnicy – rodzaje wrogów, jakich spotkasz w AC2

Przeciwnicy – rodzaje wrogów, jakich spotkasz w AC2

We Florencji, Wenecji i Toskanii znajdują się różne frakcje, dla których Ezio wykonuje zlecenia i od których w razie potrzeby otrzymuje wsparcie. Poniżej złodzieje, kurtyzany oraz najemnicy.

Złodzieje

Działają oni w podziemiu Wenecji i są wyspecjalizowani w wykańczaniu skorumpowanej szlachty. Ci gangsterzy trzymają się swojego kodeksu etycznego: nigdy nie wymierzaj broni w niewinnego. Jeśli sobie ich pozyskasz, wykradną oni dla ciebie wybrane osoby.

- Przywódca: Antonio

- Siedziba: dzielnica kupiecka (Wenecja)

- Bonus: kradzieże

Kurtyzany

Florenckie dziewczyny zadowalają płacących mężczyzn, ale chętnie służą usługą też tym biedniejszym. Jeśli Ezio wykona dla nich zlecenia, przez jakiś czas może ukryć się w burdelu.

- Przywódca: Paula

- Siedziba: burdel we Florencji

- Bonus: odwrócenie uwagi, odpoczynek

Najemnicy

Kierowani przez wujka Ezio, ci doskonali wojownicy za pieniądze są niemal w stanie zrobić wszystko. Ich naczelnym celem jest jednak walka z templariuszami, których potajemnie zwalczają.

- Przywódca: Mario

- Siedziba: jeszcze nieznana

- Bonus: rozwój umiejętności walki