Wszystko o Assassin’s Creed 2

Ubisoft podjął wyzwanie rzucone przez rynek i zapowiedział, że Assassin‘s Creed 2 będzie niezwykłym hitem z niemal doskonałą grafiką, świetną fabułą i klimatem. Hitem, który nie pozwoli użytkownikom oderwać się od ekranu. Twórcy gry pokazali GameStarowi, że nie rzucają słów na wiatr.


Informacje

Producent: Ubisoft Montreal

Wydawca: Ubisoft

Silnik: Anvil Engine

Data wydania:

• PlayStation 3 (17 listopada)

• Xbox 360 (17 listopada)

• PC (jeszcze nieznany)

Desmond Miles ponownie staje się bohaterem serii Assassin’s Creed. Znany z pierwszej części gry nowojorski barman wciąż uwikłany jest w zawiłą intrygę Zakonu Templariuszy, który za wszelką cenę pragnie zdobyć mistyczny artefakt. Tym razem jednak porywacze używają futurystycznej maszyny Animus, by odczytać wspomnienia przodków Milesa z XV i XVI wieku... Epoka odrodzenia sztuk i nauk, przywrócenie wiary w ludzki rozum i egocentryzm, odkrycia geograficzne i przepych miast włoskich, a pośród tego wszystkiego mroczna postać zabójcy, który każdym kolejnym zleceniem udowadnia, że śmierć jest namacalna. Witamy w Assassin’s Creed 2, w 1486 roku.

Włoska robota

Wszystko o Assassin’s Creed 2

Plac św. Marka w Wenecji: tu dochodzi do wymiany ciosów ze strażą. Dobrze, że Ezio nauczył się wcześniej zadawania ciosów we wszystkich kierunkach.

Assassin’s Creed 2 przenosi gracza do XV-wiecznych Włoch, a konkretnie do święcących triumfy i pełnych przepychu miast, takich jak Florencja czy Wenecja, oraz w rejon Toskanii. Epoka wypraw krzyżowych została zatem dawno zamknięta. Nadszedł czas odrodzenia i trudno wyobrazić sobie miejsce, które przedstawiałyby ten okres lepiej niż Włochy. Ludzkimi ikonami epoki były takie postacie, jak Machiavelli, Botticelli czy wreszcie da Vinci, które przywróciły światu wiarę w rozum. W tym samym okresie powstały również tak znane perły architektury, jak Katedra Santa Maria del Fiore we Florencji czy kościół San Pietro in Montorio w Rzymie. Tego niezwykłego obrazu dopełniały freski Michała Anioła na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej czy projekt placu na wzgórzu Kapitol w Wiecznym Mieście. Jednocześnie pojawiły się liczne projekty oraz wynalazki jednego z najsłynniejszych przedstawicieli tej epoki - Leonarda da Vinci. Ten wspaniały okres już niedługo poznasz znacznie lepiej za sprawą Ezio Auditore di Firenze, głównego bohatera Assassin’s Creed 2, w którego przyjdzie Ci się wcielić. Ezio jest, podobnie jak dobrze nam znany Altair, przodkiem Desmonda Milesa, schwytanego w czasach współczesnych przez potomków templariuszy. W krwi pierwszoplanowej postaci płynie więc gorąca krew bractwa asasynów. Po swoich przodkach Ezio odziedzicza podobne sprawności, którymi w pierwszej części dysponował Altair.

Wszystko o Assassin’s Creed 2

Mało czujnych przeciwników można wrzucić na wóz siana i tam obezwładnić.

Optycznie nowy bohater przypomina swego poprzednika: biała postać, uzbrojony pas, skórzane rękawice, twarz ukryta pod kapturem. Mimo to obie postaci się różnią. "To tak jak w przypadku Batmana, on w każdym nowym odcinku jest ten sam, a jednak inaczej ubrany" - trafnie skomentował to Pascale Desilets, jeden z producentów gry w Ubisofcie. Reasumując, pomimo wielu podobieństw, nowy bohater zasadniczo różni się od osieroconego w dzieciństwie Altaira. Jest on nobilitowanym, włoskim szlachcicem, który poprzysięga zemstę swoim wrogom po tym, jak zabijają oni jego ojca. Młody człowiek opiekuje się więc matką i siostrą, a w wolnych chwilach szuka sposobu, by odpłacić swoim oprawcom. Jego losy w niemal naturalny sposób splatają się więc z tajemniczym bractwem płatnych morderców. Warto zauważyć, że w Assassin’s Creed 2 z organizacją związane będą takie sławy, jak Niccolo Machiavelli, Katarzyna Sforza czy Leonardo da Vinci. Abstrahując jednak od przyszłych kolegów z pracy, nasz młodzian postanawia wstąpić w szeregi zabójców i zdobyć niezbędne umiejętności, by dopełnić zemsty.

Nowy świat, nowa jakość

Wszystko o Assassin’s Creed 2

Latająca maszyna da Vinci - Ezio z jej pomocą może dostać się na miejsce walki.

Jednym z największych plusów pierwszej części gry była grafika. Wierne odwzorowanie elementów otoczenia przyprawiało niemal każdego gracza o zawrót głowy, a detale w miastach sprawiały, że osoba siedząca przed monitorem mogła się poczuć niczym jeden z mieszkańców średniowiecznego Damaszku. Jednak okazuje się, że zdaniem twórców Assassin’s Creed 2 element ten nie był jeszcze tak dobry, jak być powinien. Warto w tym miejscu wspomnieć, że przy tworzeniu grafiki posłużono się silnikiem Anvil Engine, który do 2008 roku znany był pod nazwą Scimitar i wykorzystany w takich dziełach, jak Prince of Persia oraz Shaun White Snowboarding. Engine umożliwia zróżnicowanie efektów dnia i nocy, szybsze ładowanie obiektów znajdujących się w dużej odległości (dzięki czemu świat gry stanie się jeszcze większy i bardziej przestronny), lepsze renderowanie efektów specjalnych (światła i cienie) oraz fizykę ubrań (te do złudzenia przypominać mają tkaniny znane nam z rzeczywistości). Co ciekawe, w Assassin’s Creed 2 zastosowano również techniki rysowania plenerów, które pojawiły się wcześniej m.in. w Far Cry 2.

Mroczna przeszłość Desmonda

Akcja pierwszej części Assassin’s Creed rozpoczyna się w 2012 roku wraz z porwaniem przez współczesnych templariuszy Desmonda Milesa, barmana z Nowego Jorku. W specjalnym laboratorium, za pomocą futurystycznego urządzenia (Animusa) z genów mężczyzny odczytywane są wspomnienia dotyczące jego przodka - Altaira. Człowiek ten należy do tajnego bractwa asasynów i ma doprowadzić templariuszy do starożytnego artefaktu o wielkiej mocy. Desmond przeżywa więc, wspólnie z Atairem, przygody, w trakcie których śmierć poniesie wiele osób odpowiedzialnych za podsycanie nienawiści na terenach średniowiecznego Bliskiego Wschodu. Z czasem okazuje się jednak, iż świat, w którym porusza się nasz główny bohater, jest bardziej niebezpieczny niż mogłoby się na początku wydawać. Altair zostaje bowiem zdradzony przez człowieka, któremu ufa najbardziej...

Oryginał i kopie
Aby jeszcze dokładniej odwzorować wszystkie elementy wchodzące w skład świata gry, twórcy postanowili najpierw dokładnie zbadać i sfotografować otoczenie, po którym poruszać się ma młody zabójca. Ekipa pracująca nad Assassin’s Creed 2 wybrała się ze specjalną misją do Włoch, gdzie dokładnie analizowano wszystkie budynki, tak by graficy byli w stanie jak najdokładniej odwzorować ich wygląd i zapisać w nich ducha renesansowych budowli. Jest więc nadzieja, że już niedługo przyjdzie Ci podziwiać prawdziwe perełki włoskiej architektury, a wszystko to widziane oczami groźnego zabójcy - Ezio Auditore di Firenze. powyżej (w dolnym rzędzie) znajdują się zdjęcia zabytków z dzisiejszej Wenecji (Bazylika na Placu św. Marka, Wielki Kanał, Most Rialto), w górnym rzędzie prezentujemy wirtualne obrazy przedstawiające XV-wieczne miasto.