Wszystko o Pokemon GO - poradnik

Pokemon GO już w Polsce! Przygotowaliśmy poradnik, który przyda się wszystkim świeżo upieczonym graczom. Wyjaśniamy tajniki rozgrywki i podpowiadamy trenerom, jak złapać je wszystkie.


Pokemon GO jest już dostępne do pobrania w Polsce. Gracze mogą zainstalować aplikację do systemów iOS i Android bezpośrednio ze sklepów App Store i Google Play. Wersja od iPhone'a i innych urządzeń mobilnych Apple'a działa na wszystkich sprzętach z iOS 8 i nowszym. W przypadku Androida niekiedy gra może okazać się zbyt wymagająca dla urządzenia i może sprawiać problemy na słabszych i starszych sprzętach.

Poradnik do Pokemon GO - gdzie można zagrać?

W pierwszej kolejności Pokemon GO zadebiutowało w Australii i Nowej Zelandii, a dzień później grą mogli cieszyć się gracze ze Stanów Zjednoczonych. Do naszego kraju gra zawędrowała oficjalnie nieco później, bo dopiero w sobotę 16 lipca i jest dostępna już w ponad 30-tu różnych państwach, w tym wielu w Europie.

Podstawowa porada: jeśli macie zamiar grać w Pokemon GO, to wyposażcie się w dobry powerbank. Przenośny akumulator okaże się niemal niezbędnym gadżetem, ponieważ gra jest strasznie obciążająca dla akumulatorów w smartfonach.

Przed premierą wielu graczy pobrało Pokemon GO z nieoficjalnych źródeł. Po oficjalnym udostępnieniu aplikacji w Polsce użytkownicy mogą wgrać ręcznie wersję pobraną z lokalnego sklepu i przypisać ją do swojego konta w celu otrzymywania automatycznych aktualizacji lub poczekać na komunikat o nowej aktualizacji.

Tworzenie postaci w Pokemon GO

Tworzenie postaci w Pokemon GO

Kompletny poradnik do Pokemon GO - ile ta gra kosztuje?

Pokemon GO to gra udostępniona w modelu free2play, którą można pobierać za darmo. Twórcy zarabiają ma mikropłatnościach, czyli dokupywaniu przez graczy spejcalnych wirtualnej waluty - monet Poke Coins.

Posiadacze Poke Coins mogą odblokować konkretne bonusów. Ceny paczek monet Pokemon wahają się od 1 euro do 50 euro za paczkę, ale zakup mikropłatności nie wystarczy - gracz i tak musi wyjść z domu.

Poradnik do Pokemon GO - aktualizacje przez oficjalny sklep

Od premiery twórcy gry wypuścili kilka aktualizacji. Na iPhonie dostępna jest teraz wersja 1.0.2 (oznaczenie w App Store) oraz 0.29.2 (oznaczenie w grze).

Ważna porada: aktualizacja gry i przeinstalowanie jej od zera nie powoduje usunięcia stanu zapisu z chmury. Po zalogowaniu się na nowe urządzenie - niezależnie od tego, czy jest to iPhone, czy Android, można podać swoje dane i odzyskać dostęp do profilu przechowywanego zdalnie, a nie lokalnie.

W przypadku Androida mamy do czynienia z wersją 0.29.2, a twórcy na przestrzeni dwóch aktualizacji dodali obsługę procesorów Intela i Androida Nougat.

Poradnik do Pokemon GO - czym w ogóle jest Pokemon GO?

Nowa gra produkcji Niantic (będącej swego czasu częścią Google) to gra mobilna na smartfony z Androidem i iOS, która garściami czerpie z poprzedniej produkcji tego typu od tych samych twórców - Ingressa. Wykorzystuje do zabawy moduł GPS i tryb AR.

Twórcy popularnej gry geolokalizacyjnej wpadli na pomysł, by zaraz z mało wciągających portali na mapie pojawiały się urocze stworki, które można podglądać i łapać w prawdziwym świecie z użyciem AR (Augmented Relity, wspomagana rzeczywistość).

W Nintento ten koncept się najwyraźniej spodobał.

Zadaniem gracza jest przemierzanie ulic w poszukiwaniu Pokemonów. Pod względem mechaniki gra wcale nie jest specjalnie rozbudowana, ale sama możliwość poczucia się niczym bohater z anime z lat młodości sprawia, że gracze się nie zrażają.

Podstawową aktywnością gracza w Pokemon GO jest tropienie i dodawanie stworków do swojej kolekcji. Zdobyte Pokemony można wytrenować i wykorzystać do przejęcia wrogich aren lub obrony naszego teamu wybieranego po pierwszej wizycie w Poke Gym.

Łapanie Pokemona

Łapanie Pokemona

Zadanie gracza w Pokemon GO

Celem gry jest zebranie wszystkich pokemonów oraz kontrolowanie aren w imieniu swojego zespołu. Gracze po wyjściu z domu mogą podchodzić do Poke Stopów celem zbierania przedmiotów oraz do Poke Gymów by toczyć pojedynki.

Poke Stopy i Poke Gymy zlokalizowane są blisko ciekawych miejsc w prawdziwym świecie. W grze zaznaczonych jest wiele boisk, placów zabaw, rzeźb, instalacji artystycznych i obiektów sakralnych.

Pokemon GO - pierwsze uruchomienie

Po rozpoczęciu gry należy wybrać, jak będzie wyglądał awatar gracza. Następnie trzeba podać imię lub ksywę naszej postaci. Warto wybór dobrze przemyśleć, ponieważ nie da się go później zmienić. Dotyczy to samo wyboru drużyny po zdobyciu 5-go poziomu doświadczenia i odwiedzenia areny.

Porada na początek: nie przywiązuj się zbytnio do swojego startera, bo będzie miał naprawdę kiepskie statystyki.

Po stworzeniu swojej postaci profesor Willow proponuje graczom złapanie jednego z trzech stworków. Do wyboru jest Bulbasaur, Charmander lub Squirtle. Gra oferuje możliwość złapania Pikachu zamiast jednego ze startowych Pokemonów - wystarczy... kilkukrotnie im uciec.

Łapanie Pokemonów w Pokemon GO

Po wybraniu jednego z podstawowych stworków gra przenosi gracza do nowego ekranu i we wspieranych modelach urządzeń pozwala podejrzeć trójwymiarowe modele Pokemonów na obrazie z aparatu. Smarfony bez żyroskopu nie oferują jednak tej funkcji, a Pokemony łapie się wtedy na predefiniowanym tle.

Łapanie Pokemona polega na rzuceniu w niego specjalną kulką. Poke Ballem rzuca się poprzez przesunięcie palca na ekranie. Zdobycie wprawy w rzucaniu może trochę zająć, a warto też pokombinować z techniką rzucania - najbardziej techniczne ruchy nagradzane są dodatkowyi punktami doświadczenia.

Technika łapania Pokemonów

W celu złapania Pokemona najlepiej poczekać, aż zmieniający rozmiar kolorowy okrąg stanie się jak najmniejszy. Nie gwarantuje to sukcesu, ale zwiększa na niego szanse. Kolor okręgu wskazuje na to, jak ciężka przeprawa czeka gracza. Im bliżej czerwonego, tym szansa na pomyślne schwytanie Pokemona jest mniejsza.

Gracze na wyższych poziomach mogą sobie pomóc takimi przedmiotami jak zdobywane wraz z rozwojem postaci Great Ball i Ultra Ball, czyli Pokeballe o lepszej skuteczności. Przydatna jest również Razz Berry działające na stworki uspokajająco. Nadal nie daje to jednak gwarancji sukcesu w złapaniu Pokemona i można próbować do skutku - aż nie ucieknie.

Jak tropić Pokemony?

Pokemony ukrywają się na całym świecie, a zadaniem gracza jest wytropienie ich poruszając się po okolicy. W prawym dolnym rogu interfejsu znajduje się radar pracujący w kilku trybach. Podstawowy wyświetla miniaturki trzech Pokemonów. Po jego dotknięciu pokazuje się ekran pokazujący do 9 różnych Pokemonów od tych znajdujących się najbliższej po te znajdujące się najdalej.

Wybranie Pokemona rozpoczyna jego śledzenie, a jego miniatura wraz z ikoną śladów zastępuje trzy stworki na widoku radaru w prawym dolnym rogu. Liczba śladów przy miniaturce danego stworka wskazuje na to, jak daleko się znajduje. Jeśli podczas spacerów ta liczba spadnie z 2 do 3 odciśniętych łapek, a potem z 2 do 1, to oznacza, że zbliżamy się do wybranego Pokemona i pozostaje wyśledzenie go metodą ciepło-zimno. Jak łapki znikną całkowicie to Pokemon zaraz się pojawi.

Obecnie system łapek nie działa poprawnie, ale nadal można śledzić Pokemony sprawdzając jak zmienia się ich kolejność na liście - jeśli stworek spadnie ze swojej pozycji na kolejną to oznacza zwykle, że się od niego oddalamy.

Gdzie szukać Pokemonów?

Pokemony pojawiają się i znikają w sposób dość losowy, ale poszczególne gatunki lubią konkretne miejsca. Stworki typu wodnego najłatwiej znaleźć w okolicach zbiorników wodnych, a Pokemony przypominające owady i rośliny najłatwiej wytropić w lasach i parkach. Nie jest to jednak sztywna reguła. Podstawowe kieszonkowe potwory, takie jak Rattata i Pidgey, można z kolei znaleźć niemal wszędzie.

Warto łapać wszystkie Pokemony

Napotykając po raz setny malutkiego szczura lub ptaka o niskiej sile można uznać, że jego łapanie to strata czasu. Nic bardziej mylnego! Każdy złapany Pokemon daje graczowi 100 punktów doświadczenia i 100 jednostek tzw. gwiezdnego pyłu (ang. Stardust). Doświadczenie pozwala przechodzić na kolejne poziomy rozwoju postaci i zdobywać dostęp do lepszego ekwipunku, a Stardust jest potrzebny do trenowania Pokemonów.

Warto zbierać popularne Pokemony, a następnie przeprowadzać na nich tzw. ewolucję po uzbieraniu odpowiedniej liczby cukierków (ang. Candy) dla danego gatunku. Za każdego potworka przekształconego w wyższą formę gracz dostaje 500 punktów doświadczenia, a stado Pidgey'i przekształconych w Pidgeotto to całkiem spory bonus doświadczenia.

Candy - jak je zbierać?

Do trenowania Pokemonów i ewoluowania ich potrzebne jest bardzo dużo cukierków (ang. Candy) odpowiednich dla danego gatunku. Złapanie stworka daje graczowi 3 takie cukierki, a odesłanie Pokemona do profesora - i stracenie na stałe do niego dostępu - skutkuje przyznaniem jednego cukierka. Podczas wykluwania się Pokemona z jajka gracz dostaje od razu od kilku do kilkunastu Candy.

Jak zdobywać Poke Balle?

Do łapania Pokemonów niezbędne są specjalne kulki. Warto mieć ich sporo w zapasie, zwłaszcza na wyższych poziomach doświadczenia. Wiele stworków, zwłaszcza tych mocniejszych, nawet po celnym trafieniu wyskoczy z Poke Balla i będzie konieczne wykonanie ponownego rzutu. Zwykłe Poke Balle można kupić w zamian za mikropłatności, ale można je zdobyć odwiedzając Poke Stopy. Na późniejszych etapach gry w Poke Stopach będą dostępne Great Balle i Ultra Balle. Używając ich ma się większą szansę na złapanie Pokemona niż w przypadku zwykłych kulek.

Menu i lista Pokemonów

Menu i lista Pokemonów

Kiedy trenować Pokemony?

Gracze na samym początku gry często wykorzystują wszystkie dostępne Candy i cały Stardust, by wzmacniać swoje Pokemony (ang. Power Up). Nie jest to dobra taktyka - lepiej zachować te przedmioty na później. Z początku gracz bardzo szybko zdobywa kolejne poziomy doświadczenia, a spotykane Pokemony szybko staną się potężniejsze od tych trenowanych od początku.

Najlepiej wstrzymać się z trenowaniem podopiecznych aż do czasu uzyskania 20 poziomu doświadczenia postaci. Nie ma różnicy, czy Pokemona najpierw się trenuje, czy ewoluuje - rezultat będzie ten sam. Warto jednak trenować i ewoluować Pokemony, które w momencie złapania lub wyklucia mają bardzo wysoki współczynnik CP.

Wybór drużyny

Gracz ma dwa zadania w Pokemon GO. Pierwszym z nich jest złapanie wszystkich Pokemonów, a drugim trenowanie ich z myślą o walkach. Pojedynki prowadzi się na specjalnych arenach (Poke Gym) a o kontrolę nad nimi walczą trzy drużyny: Instinct (żółta), Mystic (niebieska) i Valor (czerwona). Różnica między drużynami jest czysto kosmetyczna, ale to od tego wyboru - który jest jednorazowy - zależy z którymi graczami będziemy razem w zespole, a z którymi będziemy rywalizować. Drużynę wybiera się po zdobyciu 5 poziomu doświadczenia podczas wizyty w arenie.

Kolory aren mają znaczenie

Każda z aren może mieć jeden z czterech kolorów. Trzy z nich odpowiadają drużynom, do których może przystąpić gracz. Czwarty kolor - szary - oznacza areny, które są nieobsadzone. Wystarczy podejść do takiego Poke Gyma i zostawić w nim swojego Pokemona, by przejąć go na poczet wybranej przez gracza drużyny.

Atakowanie aren

Poke Gym przejęty przez przeciwną drużynę można zdobyć. W tym celu należy rozpocząć walkę. Sześć Pokemonów gracza zmierzy się ze wszystkimi stworkami, które członkowie przeciwnej drużyny przypisali do danej areny. Każda walka, w której pokonano przynajmniej jednego stworka, obniża prestiż Poke Gymu. Po kilku wygranych potyczkach spada poziom Gymu, a najsłabszy z chroniących go Pokemonów zostaje odesłany do swojego trenera. W celu przejęcia areny trzeba zmniejszyć jej prestiż do zera, a następnie zostawiając w niej swojego Pokemona można ją przejąć dla swojej drużyny.

Jak wygląda walka w Pokemon GO?

W przeciwieństwie do głównych gier z serii Pokemon walka prowadzona jest w czasie rzeczywistym, a nie turowym. Każdy Pokemon ma swoje statystyki (CP - ang. Combat Points, punkty walki oraz HP - ang. health points, czyli punkty zdrowia). Dodatkowo stworki mają przypisane po dwa ataki - zwykły i specjalny.

Walka polega na dotykaniu ekranu i wydawania tym samym komendy ataku swojemu podopiecznemu. Przeciwnik kontrolowany przez serwer wyprowadza swoje ataki. Gracz może też robić uniki przesuwając palcem w lewo lub w prawo, a po naładowania się paska specjalnego ataku można go wykorzystać przytrzymując ekran.

Walka kończy się, gdy zdrowie jednego z Pokemonów spadnie do zera. Na jego miejsce pojawia się następny, jeśli jest taki w kolejce. Gracz w trakcie pojedynku może wycofać się z walku lub zmieniać Pokemony na inne - to przydatne, gdy np. ognisty Pokemon gracza trafi na obrońcę typu wodnego.

Trenowanie Pokemonów

Areny przejęte przez drużynę gracza można wykorzystać do treningu. Gracz wybiera jednego Pokemona, który będzie walczył ze wszystkimi Pokemonami zostawionymi przez graczy z danej drużyny w wybranym Poke Gymie - na tych samych zasadach, co przy ataku. Za udział w takich walkach gracz zostaje nagrodzony punktami doświadczenia.

Trening podnosi prestiż Poke Gymu. Im wyższy prestiż, tym większy poziom danej areny, dzięki czemu swoje Pokemony do jej obrony będzie mogła zostawić większa liczba graczy z tej samej drużyny. Każdy gracz może zostawić po jednym Pokemonie w 10-ciu arenach jednocześnie, a jedna arena może pomieścić do 10-ciu Pokemonów.

Czy warto bronić aren?

Zdecydowanie tak! W zamian za obstawienie Poke Gymów swoimi Pokemonami można zdobyć bonusy w zakładce sklepu (ang. Shop). W prawym górnym rogu znalazła się ikonka tarczy z liczbą obstawionych aktualnie przez gracza gymów - od zera do dziesięciu. Za każdy kontrolowany Poke Gym przysługuje bonus w wysokości 500 Stardust oraz 10 Poke Coin, czyli wewnętrznej waluty w grze. To jedyny sposób, by ją zdobyć, bez wydawania prawdziwych pieniędzy. Bonus za obronę aren można odebrać raz na 21 godzin.

Łapanie pierwszego Pokemona

Łapanie pierwszego Pokemona

Miejsce na przedmioty i Pokemony

Gracz może mieć przy sobie do 250 Pokemonów i 350 przedmiotów. W zakładce sklepu można znaleźć przedmioty, które poszerzają ekwipunek o kolejne 50 stworków lub 50 elementów wyposażenia. Za taki bonus trzeba oddać Poke Coins, czyli walutę gry zdobywaną dzięki bronieniu aren swojej drużyny lub kupowaną za prawdziwe pieniądze.

Czym jest Poke Ball?

Pole Ball to specjalna kulka, w której chowają się wszystkie Pokemony. Aby złapać dzikiego stworka trzeba rzucić w niego kulką. Jeśli rzut okaże się udany, to Poke Ball chwilę się pokiwa, a następnie zatrzyma. Silniejsze Pokemony mogą się wyrwać z Poke Balla, dlatego łapiąc rzadsze i mocniejsze okazy warto użyć Great Balla lub jeszcze lepszego Ultra Balla, co zwiększy szansę na złapanie Pokemona.

Czym jest PokeDex?

Pokedex to encyklopedia, w której zapisywane są informacje na temat zdobytych i złapanych Pokemonów. Każdy stworek ma swój obrazek i krótki opis.

Czym jest Poke Stop?

Poke Stop to specjalne miejsca, które może odwiedzać gracz w celu zdobycia punktów doświadczenia i ekwipunku. Wizyta w Poke Stop może dać graczowi 50 punktów doświadczenia lub 100 punktów doświadczenia, jeśli zdobyto w nim więcej niż 5 przedmiotów. Wśród ekwipunku, który można zabrać z Poke Stopów, znajdują się różne Poke Balle, Potiony, Revive oraz Razz Berry. W celu odebrania bonusu należy podejść blisko Poke Stopu, dotknąć jego ikony na mapie i "zakręcić" pierścieniem.

Czym jest PokeGym?

PokeGym to arena, na której Pokemony walczą ze sobą. Neutralny Poke Gym można przejąć dla swojej drużyny. W arenach kontrolowanych przez przeciwne zespoły można toczyć walki, a na arenach przejętych przez nasz zespół - trenować.

Dostępny Poke Stop, użyty Poke Stop i Poke Stop z Lure Module

Dostępny Poke Stop, użyty Poke Stop i Poke Stop z Lure Module

Dlaczego nie mogę dodać Pokemona do obrony przyjaznej areny?

Areny mają poziomy i to od tego poziomu zależy, jak silnie Pokemony będą w stanie się bronić przed atakami. Zdarza się, że przed dodaniem swojego Pokemona do obrony wybranego Poke Gymu trzeba kilkukrotnie przejść treningu w celu podniesienia prestiżu danego miejsca.

Skąd brać więcej Poke Balli?

Poke Balle można kupić w zakładce Shop, ale lepiej wydać walutę Poke Coin na inne bonusy. Kulki do łapania Pokemonów można znaleźć w punktach Poke Stop. Po zdobyciu wyższego poziomu doświadczenia podczas wizyty w punkcie Poke Stop można znaleźć lepsze kulki niż zwykłe Poke Balle, Revive służące do ocucania zemdlałego Pokemona oraz Potiony - zwykłe i mocniejsze takie jak Super Potion i Hyper Potion.

Skąd wziąć więcej gwiezdnego pyłu (ang. stardust)?

Gwiezdny pył (ang. Stardust) to jeden z najbardziej pożądnych zasobów w grze, który jest niezbędny do poprawiania statystyk Pokemonów. Za każdorazowe złapanie stworka gracz otrzymuje 100 jednostek gwiezdnego pyłu, a sporo zdobywa się podczas wykluwania się Pokemonów z jajek. Inny sposób to odbieranie bonusu z tytułu obstawiania aren.

Ewolucja Pokemona

Ewolucja Pokemona

Skąd wziąć więcej cukierków (ang. Candy)?

Każdy Pokemon ma swój rodzaj cukiera. Candy, bo tak nazywają się one w języku angielskim, są potrzebne do dwóch rzeczy. Po pierwsze, wykorzystywane razem z gwiezdnym pyłem (Stardust) są wykorzystywane do wzmacniania Pokemonów. Sporo Candies jest potrzebne, żeby wykonać ewolucję Pokemona.

Candy dla danego Pokemona otrzymuje się po jego złapaniu - w ręce gracza przekazywane są trzy sztuki tego przedmiotu. Odesłanie Pokemona do profesora skutkuje pozyskaniem kolejnego Candy. Sporo cukierków można zdobyć po wykluciu się Pokemona z jajka, ale liczba jest losowa - od kilku do kilkunastu Candies na jedno jajko.

Skąd wziąć więcej monet Poke Coin?

Poke Coin to wewnętrzna waluta w grze Pokemon GO, którą można zdobyć na dwa sposoby. Pierwszy polega na wykupieniu jej w zamian za mikropłatności, ale na szczęście nie jest to niezbędne, by się dobrze bawić. Drugi sposób zdobycia tych monet to obrona Poke Gymów i odbieranie za pozostawienie w nich swoich stworków bonusu. Przy dużej determinacji można zdobyć wszystkie przedmioty ze sklepu nie wydając ani złotówki.

Pokemony znajdujące się niedaleko i Pokemony z Lure Module

Pokemony znajdujące się niedaleko i Pokemony z Lure Module

Jak zdobywać poziomy postaci i doświadczenie?

Wiele akcji wykonywanych przez gracza nagradzane jest punktami doświadczenia. Przyznawane są za wizytę w Poke Stopie, wygrane walki, stoczone treningi, złapanie Pokemona, rzucenie kulką w dobrym stylu, zarejestrowanie nowego Pokemona w Pokedexie i za ewolucję Poke Mona. Po zdobyciu określonej liczby punktów doświadczenia poziom gracza zostaje podniesiony. Zyskuje się dzięki temu dostęp do lepszych przedmiotów, bardziej zaawansowanego wzmacniania Pokemonów. Na wyższych poziomach można znaleźć też znacznie lepiej wytrenowane Pokemony niż w początkowej fazie rozgrywki.

Czym jest Potion i Revive?

Potion to rodzina przedmiotów służących do leczenia Pokemonów. Dostępne są trzy rodzaje takich mikstur - zwykły Potion przywracający 20 punktów zdrowia, Super Potion (przywraca 50 HP) oraz Hyper Potion (100 HP). Revive to z kolei przedmiot, który jest w stanie ocucić zemdlałego Pokemona i przywraca mu połowę zdrowia. Max Revive, czyli przedmiot działający jak Revive i przywracający pełne zdrowie, też jest możliwy do zdobycia w późniejszych etapach gry.

Czym jest Incense?

Incense to jeden z wabików na Pokemony. Przez 30 minut od jego aktywacji do gracza będą przychodzić dodatkowe stworki, których nie widać w okolicy. Inni gracze nie mogą skorzystać z tego bonusu. Podczas korzystania z Incense warto się poruszać. Jest szansa na to, że dzięki temu do gracza przyjdzie więcej stworków, niż zazwyczaj. Pokemony zwabione przez Incense mają fioletową poświatę i to odróżnia je od zwykłych Pokemonów odkrytych na mapie.

Czym jest Lure Module?

Lure Module to wabik na Pokemony montowany w Poke Stopach. Po jego aktywacji przez 30 minut w danym miejscu będą pojawiały się nowe Pokemony. Szansę ich złapania mają wszyscy gracze, którzy pojawią się w danej lokalizacji. Mapa pokazuje też w czasie rzeczywistym, które z Poke Stopów mają uruchomiony ten wabik - będą sypały się dookoła nich różowe liście. Nie ma niestety licznika czasu, jaki pozostał do wyczerpania się Lure Module.

Czym jest Lucky Egg?

Szczęśliwe jajko w przeciwieństwie do zwykłych jajek, z których wykluwają się Pokemony, to przedmiot jednorazowego użytku. Po aktywacji Lucky Egg przez 30 minut gracz zdobywa podwójne punkty doświadczenia. Warto na czas aktywacji Lucky Egg zaplanować sobie przeprowadzanie jak największej liczby ewolucji Pokemonów i zgrać ten moment z wykluwaniem się Pokemonów z jajek.

Skąd można zebrać jajka?

Zwykłe jajka, z których wykluwają się Pokekony, zdobywa się podczas wizyt w Poke Stopach.

Transfer Pokemona do profesora

Transfer Pokemona do profesora

Co zrobić, żeby z jajka wykluł się Pokemon?

W celu wyklucia się Pokemona z jajka konieczne jest włożenie jaja do inkubatora. Po tej operacji należy przejść zadany dystans - 2 km, 5 km, 10 km - a po pokonaniu takiej drogi z jajka wykluje się nowy stworek. Gra zachęca do poruszania się o własnych siłach i blokuje naliczanie dystansu po przekroczeniu prędkości kilkunastu kilometrów na godzinę.

Gracz dysponuje jednym inkubatorem wielokrotnego użytku, a pozostałe - zdobyte po przejściu na kolejny poziom doświadczenia lub kupione za walutę Poke Coin - znikają po wykluciu się z nich 3 jajek. Warto do niszczących się inkubatorów wkładać jajka wymagające przejścia 5 km lub 10 km, a jajka potrzebujące do wyklucia się przemierzenia 2 km najlepiej umieszczać w podstawowym inkubatorze.

Dzięki wyposażeniu się w dodatkowe inkubatory można nabijać przebyty dystans dla wielu jajek jednocześnie. Pozwala to bardzo szybko uzupełnić swoją kolekcję Pokemonów o kolejne okazy. Jajek nie da się przy tym pozbyć inaczej, niż wykluwając z nich Pokemona, dlatego tak naprawdę każde jajko wymagające zaledwie 2 km trzeba "wychodzić" - ale nie jest to zła wiadomość, bo oprócz Rattaty i Pidgey'a mogą się wykluć z nich wszystkie tzw. starty, czyli stworki otrzymywane na samym początku gry takie jak Bulbasaur, Charmander, Squirtle lub Pikchu.

Czym są Razz Berries?

Razz Berries to specjalne owoce, którymi można nakarmić dzikiego Pokemona przed rzuceniem w niego Poke Ballem. Użycie tych smakołyków ułatwia złapanie stworka i można go użyć po każdym wydostaniu się Pokemona z rzuconej w niego kulki.

W przyszłości mogą pojawić się inne rodzaje smakołyków - znaleziono je zresztą w kodzie gry. Nie wiadomo jednak, jakie będą ich funkcje i do czego mogą się przydać. Najpewniej kolejne Berries pojawią się w aktualizacji.

Inny sposób zdobywania przedmiotów

Część przedmiotów można dostać losowo po odwiedzeniu Poke Stopu. Gracz dostaje też wybrane przedmioty podczas awansu na kolejny poziom doświadczenia. Nie wszystkie z nich da się kupić za walutę Poke Coin.

Sklep i Pokedex

Sklep i Pokedex

Lista wszystkich Pokemonów

Poniżej jest lista wszystkich klasycznych Pokemonów, które powinny się znaleźć w Pokedexie. W grze jak dotąd nie pojawił się Ditto, a niektóre ze stworków, takie jak Farfetch'd lub Mr. Mime dostępne są tylko w wybranych regionach (np. w Azji lub w Europie). Legendarne Pokemony (trio ptaków: Articuno, Zapdos i Moltres oraz Mewtwo i Mew) są niemożliwe do złapania w normalnej grze, a Niantic ma udostępnić opcję zdobycia ich podczas specjalnych wydarzeń w przyszłości.

 • 001. Bulbasaur
 • 002. Ivysaur
 • 003. Venusaur
 • 004. Charmander
 • 005. Charmeleon
 • 006. Charizard
 • 007. Squirtle
 • 008. Wartortle
 • 009. Blastoise
 • 010. Caterpie
 • 011. Metapod
 • 012. Butterfree
 • 013. Weedle
 • 014. Kakuna
 • 015. Beedrill
 • 016. Pidgey
 • 017. Pidgeotto
 • 018. Pidgeot
 • 019. Rattata
 • 020. Raticate
 • 021. Spearow
 • 022. Fearow
 • 023. Ekans
 • 024. Arbok
 • 025. Pikachu
 • 026. Raichu
 • 027. Sandshrew
 • 028. Sandslash
 • 029. Nidoran F
 • 030. Nidorina
 • 031. Nidoqueen
 • 032. Nidoran M
 • 033. Nidorino
 • 034. Nidoking
 • 035. Clefairy
 • 036. Clefable
 • 037. Vulpix
 • 038. Ninetales
 • 039. Jigglypuff
 • 040. Wigglytuff
 • 041. Zubat
 • 042. Golbat
 • 043. Oddish
 • 044. Gloom
 • 045. Vileplume
 • 046. Paras
 • 047. Parasect
 • 048. Venonat
 • 049. Venomoth
 • 050. Diglett
 • 051. Dugtrio
 • 052. Meowth
 • 053. Persian
 • 054. Psyduck
 • 055. Golduck
 • 056. Mankey
 • 057. Primeape
 • 058. Growlithe
 • 059. Arcanine
 • 060. Poliwag
 • 061. Poliwhirl
 • 062. Poliwrath
 • 063. Abra
 • 064. Kadabra
 • 065. Alakazam
 • 066. Machop
 • 067. Machoke
 • 068. Machamp
 • 069. Bellsprout
 • 070. Weepinbell
 • 071. Victreebel
 • 072. Tentacool
 • 073. Tentacruel
 • 074. Geodude
 • 075. Graveler
 • 076. Golem
 • 077. Ponyta
 • 078. Rapidash
 • 079. Slowpoke
 • 080. Slowbro
 • 081. Magnemite
 • 082. Magneton
 • 083. Farfetch'd
 • 084. Doduo
 • 085. Dodrio
 • 086. Seel
 • 087. Dewgong
 • 088. Grimer
 • 089. Muk
 • 090. Shellder
 • 091. Cloyster
 • 092. Gastly
 • 093. Haunter
 • 094. Gengar
 • 095. Onix
 • 096. Drowzee
 • 097. Hypno
 • 098. Krabby
 • 099. Kingler
 • 100. Voltorb
 • 101. Electrode
 • 102. Exeggcute
 • 103. Exeggutor
 • 104. Cubone
 • 105. Marowak
 • 106. Hitmonlee
 • 107. Hitmonchan
 • 108. Lickitung
 • 109. Koffing
 • 110. Weezing
 • 111. Rhyhorn
 • 112. Rhydon
 • 113. Chansey
 • 114. Tangela
 • 115. Kangaskhan
 • 116. Horsea
 • 117. Seadra
 • 118. Goldeen
 • 119. Seaking
 • 120. Staryu
 • 121. Starmie
 • 122. Mr. Mime
 • 123. Scyther
 • 124. Jynx
 • 125. Electabuzz
 • 126. Magmar
 • 127. Pinsir
 • 128. Tauros
 • 129. Magikarp
 • 130. Gyarados
 • 131. Lapras
 • 132. Ditto
 • 133. Eevee
 • 134. Vaporeon
 • 135. Jolteon
 • 136. Flareon
 • 137. Porygon
 • 138. Omanyte
 • 139. Omastar
 • 140. Kabuto
 • 141. Kabutops
 • 142. Aerodactyl
 • 143. Snorlax
 • 144. Articuno
 • 145. Zapdos
 • 146. Moltres
 • 147. Dratini
 • 148. Dragonair
 • 149. Dragonite
 • 150. Mewtwo
 • 151. Mew

Czym jest Pokemon GO Plus?

Niantic jeszcze przed premierą gry zapowiedziało, że do sprzedaży trafi specjalne urządzenie z kategorii technologii ubieralnej dla fanów Pokemon GO, które będzie łączyć się ze smartfonem przez Bluetooth. Specjalny plastikowy gadżet o kolorach Pokeballa poinformuje o stworki w okolicy wibracją i miganiem diody oraz pozwoli na łapanie Pokemonów bez wyciągania telefonu z kieszeni. Gadżet trafi do sprzedaży jeszcze w te wakacje. Pokemon GO Plus będzie można nosić na nadgarstku niczym opaskę fitnesową lub przypiąć go do paska, plecaka, torby itp.