Wszystko o tunerach TV - telewizja w monitorze


AverMedia AVerTV Hybrid Volar HX

Najlepszy w naszych testach tuner telewizyjny to model hybrydowy, pozwalający na odbiór stacji telewizyjnych analogowych oraz cyfrowych. Te ostatnie, co jest ważne dla polskiego użytkownika, mogą być nadawane w standardach MPEG-2 i MPEG-4.

Tuner da się podłączyć do każdego peceta, bo jest wyposażony w interfejs USB 2.0. Testując urządzenie w Warszawie, nie mieliśmy żadnych problemów z odbiorem sygnału DVB-T. Obraz był doskonałej jakości, ostry, świetny pod względem kolorów i płynności.

Zobacz również:

  • Przegląd dekoderów DVB-T2/HEVC 2023 - który dekoder DVB-T2/HEVC kupić?

Podobną jakością cechował się także dźwięk. Podczas odbioru telewizji analogowej także nie napotkaliśmy żadnych niespodzianek. Programowanie kanałów przebiega bardzo szybko (w roli materiału testowego używaliśmy telewizji kablowej). Instalacja urządzenia nie była kłopotliwa.

Także w HD

Wszystko o tunerach TV - telewizja w monitorze

Nowoczesne tunery są bardzo niewielkich rozmiarów

Odbierane kanały telewizyjne cyfrowe mogą występować w rozdzielczości do 1920x1080 punktów (z przeplotem). Tuner podłącza się bezpośrednio do portu USB, nie jest potrzebne dodatkowe zewnętrzne zasilanie ani połączenie z kartą dźwiękową komputera.

W komplecie otrzymujesz sporo akcesoriów - rozgałęziacz z wejściami S-Video, kompozyt oraz stereo audio pozwalający na podłączenie zewnętrznego źródła (magnetowidu, kamery czy odtwarzacza DVD) i nagranie filmów na dysku komputera. Jest także antena ze wzmacniaczem, którą można zamontować na obudowie monitora laptopa.

Zaskakująco dobrze tuner wypadł w teście obciążenia procesora - 25 procent podczas wyświetlania obrazu telewizyjnego to wynik bardzo dobry. Co więcej, dzięki sprzętowemu kodowaniu wideo w MPEG-2 (w jakości DVD) oraz MPEG-4 (niestety, tylko do niewielkiej rozdzielczości 320x240 pikseli) tuner potrafi sprzętowo kodować sygnał wideo. To sprawia, że nawet podczas nagrywania filmu komputer nie jest specjalnie obciążony.

Podsumowanie

Zalety:

+ dobry obraz i dźwięk

+ sprzętowe kodowanie wideo

+ bogate wyposażenie

Wady:

- wysoka cena

Parametry:

DVB-T MPEG-4 tak

Wbudowany tuner FM tak

Sprzętowe kodowanie MPEG tak

Antena w zestawie tak

Cena 296 zł

Werdykt PCW:

Możliwości 10

Jakość 9,5

Wydajność 10

Opłacalność 4,6

Ocena końcowa 9,9