Wszystko o tunerach TV - telewizja w monitorze


Leadtek WinFast DTV Dongle H

Leadtek to specjalista od tunerów telewizyjnych. Produkuje je od wielu lat i obok kart graficznych stanowią one trzon asortymentu tajwańskiego koncernu. Opisywany model WinFast DTV Dongle H wyglądem przypomina nieco dłuższy pendrive. Wyposażony jest w interfejs USB 2.0 i praktyczną zatyczkę gniazda, chroniącą je, gdy tuner nie jest używany.

Oprócz podwójnego tunera telewizyjnego - analogowego i cyfrowego DVB-T (MPEG-4) do dyspozycji jest także radiowy FM. Ponadto w niewielkiej obudowie udało się jeszcze zmieścić odbiornik podczerwieni, co pozwala sterować funkcjami urządzenia za pomocą pilota.

Zobacz również:

  • Przegląd dekoderów DVB-T2/HEVC 2023 - który dekoder DVB-T2/HEVC kupić?

Podobnie jak w większości nowych modeli USB 2.0, WinFast nie wymaga podłączania dodatkowego zasilania zewnętrznego oraz stosowania kabli audio.

Wszystko o tunerach TV - telewizja w monitorze

Tuner Leadteka wygląda jak zwykły Pendrive

Niska cena tunera wynika z pewnych ograniczeń wyposażenia. Jako jeden z nielicznych model nie ma on wejść wideo, które powalałyby na nagrywanie na dysk komputera filmów ze źródeł zewnętrznych (odtwarzacz DVD, kamera itp).

Dobre oprogramowanie

Niezły jest zestaw dołączonego oprogramowania. Funkcje tunera obsługuje aplikacja WinFast PVR2, która pozwala m.in. na oglądanie obrazu z przesunięciem czasowym (tzw. timeshift), bezpośrednie nagrywanie na płyty DVD i CD audycji telewizyjnych i radiowych zapisanych na dysku oraz korzystanie z funkcji PIP/PAP (obraz w obrazie lub obraz na obrazie).

Interesująca jest także funkcja Live Broadcasting, która zmienia pecet w centrum streamingu programów TV. Wyjeżdżając na przykład wakacje i mając dostęp do Internetu, możesz zdalnie połączyć się z domowym pecetem i oglądać programy telewizyjne odbierane przez tuner TV pracujący w domu. Jakość obrazu jest dobra, choć trzeba przyznać, że zwycięskie modele AverMedia oferują ostrzejszy i mniej zaszumiony. Wadą Leadteka jest też duże obciążenie systemu.

Podsumowanie

Zalety:

+ przyzwoita jakość obrazu i dźwięku

+ dobre oprogramowanie

+ niska cena

Wady:

- brak wejść audio-wideo

- duże obciążenie systemu

Parametry:

DVB-T MPEG-4 tak

Wbudowany tuner FM tak

Sprzętowe kodowanie MPEG nie

Antena w zestawie tak

Cena 160 zł

Werdykt PCW:

Możliwości7,9

Jakość 9,0

Wydajność 8,8

Opłacalność 7,2

Ocena końcowa 8,4