Wszystko o tunerach TV - telewizja w monitorze

Oglądanie telewizji z komputera to wygodne rozwiązanie. Tunery zapewniają wysoką jakość obrazu i pozwalają na wykorzystanie peceta w roli cyfrowego magnetowidu. Większość przetestowanych przez nas modeli obsługuje także HDTV.


Do redakcyjnych testów wybraliśmy zewnętrzne tunery telewizyjne wyposażone w interfejs USB 2.0. Dlaczego właśnie takie? Naszym zdaniem, są najbardziej uniwersalne. Podłączysz je zarówno do notebooków, które obecnie najlepiej się sprzedają w Polsce, jak i komputerów stacjonarnych, bo każdy nowoczesny pecet ma wejście USB.

Cieszy wyposażenie tunerów w sterowniki do systemu operacyjnego Vista i Windows 7. Tunery sprawdziliśmy w obu środowiskach i możemy zagwarantować, że także w najnowszym systemie Microsoftu pracują bez zarzutu. Nie natrafiliśmy na problemy z brakiem oprogramowania do tego systemu.

Zobacz również:

  • Który dekoder DVB-T2/HEVC kupić? Przegląd dekoderów DVB-T2/HEVC 2023

Wśród sprawdzanych modeli dominowały konstrukcje hybrydowe, wyposażone nie tylko w głowice pozwalające na odbiór telewizji analogowej, lecz także cyfrowej naziemnej. Komputerowe tunery telewizyjne DVB-T umożliwiają odbiór sygnału w wysokiej rozdzielczości HD (do 1920x1080 pikseli). W większości krajów europejskich emisja DVB-T odbywa się przy wykorzystaniu kodowania MPEG-2.

Wszystko o tunerach TV - telewizja w monitorze

Pulpit oprogramowania AverMedia

Polska ma być europejskim pionierem i od razu rozpocząć nadawanie z kodowaniem MPEG-4, który pozwala na lepszą kompresję danych przy zachowaniu odpowiednio dobrej jakości obrazu. Problem w tym, że nie wszystkie aktualnie oferowane tunery pozwalają na odbiór DVB-T MPEG-4(H.264/AVC). Warto o tym pamiętać, wybierając model, który ma być wykorzystywany przez parę lat. Jeśli chodzi o dźwięk, to tuner powinien obsługiwać strumień danych zgodny ze standardem Dolby Digital Plus (E-AC-3).

Obecnie emisja sygnału DVB-T w Polsce jest w fazie testów. Telewizję DVB-T można już odbierać we Wrocławiu, w Warszawie, Wiśle, Krośnie, Leżajsku. Zaletą DVB-T jest to, że nie trzeba wymieniać infrastruktury u odbiorców, czyli wystarczy standardowa antena, używana dotychczas. Teoretycznie telewizję naziemną cyfrową można nadawać także w wysokiej rozdzielczości, do 1920x1080 pikseli. Rok temu sygnał HD pierwszy zaczął emitować kanał TVN HD.

W czasie mistrzostw europy w piłce nożnej transmisje HD można było oglądać na kanale Polsat Sport HD. Aktualnie żaden z nadawców nie emituje sygnału w wysokiej rozdzielczości, lecz jakość obrazu i dźwięku w kanałach SD DVB-T jest i tak o wiele lepsza niż wersji analogowej. Oprócz testowych w jakości HD oglądać można kanały TVP1,TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVN i Polsat. Być może, już wkrótce dołączą do nich TV4, TVN24, Polsat News Są też testowe emisje kilku stacji radiowych.

Pecet w roli magnetowidu

Jeśli chciałbyś cyfrowo zapisywać audycje telewizyjne, lecz nie masz ochoty inwestować w stacjonarną nagrywarkę DVD, a wysłużony magnetowid nie zapewnia już dobrej jakości nagrań, to tuner telewizyjny do komputera będzie całkowicie odpowiadał twoim potrzebom. Każdy z testowanych przez nas tunerów pozwala na bardzo wygodne programowanie nagrań. Można ustalić ich ramy czasowe, powtarzalność (np. decydujesz, że co tydzień tej samej potrze nagrasz odcinek serialu) oraz jakość i format zapisu.

Z formatów można wybrać np. MPEG-2, spotykany na płytach DVD-Video, a także DivX czy XviD. Niestety, kodowanie najczęściej odbywa się programowo, czyli z wykorzystaniem mocy obliczeniowej komputera. Żaden z testowanych przez nas 14 tunerów nie pozwalał na sprzętowe kodowanie wideo MPEG-4, a tylko jeden model oferował sprzętowe kodowanie MPEG-2. Oznacza to, że aby bezproblemowo kodować "w locie" filmy, potrzebujesz dość wydajnego komputera z procesorem o zegarze (lub odpowiedniej wydajności) 2-2,5 GHz.

Wszystko o tunerach TV - telewizja w monitorze

Menu AverMedia jest proste i przejrzyste

Wygodnym rozwiązaniem, którego nie znajdziesz w magnetowidach, jest opcja oglądania telewizji z przesunięciem czasowym (tzw. timeshift). Polega ona na możliwości zatrzymania oglądanego programu. Jeśli na przykład w czasie oglądania meczu musisz przeprowadzić ważną rozmowę przez telefon, naciskasz przycisk Pauza na pilocie tunera i spokojnie rozmawiasz. Po zakończeniu połączenia wciskasz przycisk Play i mecz będzie odtwarzany od punktu zatrzymania.

Słabszy pecet - karta pomoże

Przydatne AVIVO

Obraz uzyskany w wyniku transmisji HD jest o wiele dokładniejszy (składa się z większej liczby pikseli), ale jednocześnie więcej wymaga od komputera zajmującego się obróbką takiego strumienia danych. Problem niewystarczającej wydajności centralnego procesora mogą rozwiązać karty graficzne ATI i NVIDII (czy rdzenie graficzne wbudowane w chipsety notebooków), obsługujące dekodowanie H.264 (stosowane w wypadku DVB-T MPEG-4).

Karty ATI są modelami z rodziny od serii X1000 wyposażonymi w silnik graficzny AVIVO. Trzeba jednak pamiętać, że wydajność samego procesora graficznego także będzie miała wpływ na sprawność działania AVIVO. Najsłabsze modele X1300 nadają się praktycznie do sprzętowego dekodowania obrazu w trybie 576p.

Do trybu 720p potrzebna jest karta z procesorem X1600, a do obrazów w 1080i - modele X1800 i wyższe. Wszystkie nowsze Radeony z serii HD xxxx mają wbudowany specjalny procesor UVD, który praktycznie uniezależnia użytkownika od wydajności CPU komputera podczas dekodowania H.264.

Na ratunek PureVideo

W wypadku kart NVIDII obsługujących technologię PureVideo HD, w odróżnieniu od modeli ATI, wydajność samego procesora graficznego nie ma tak dużego wpływu na prędkość dekodowania. Tu liczy się częstotliwość taktowania GPU, tak więc tańsze modele GeForce radzą sobie często równie dobrze z dekodowaniem H.264, jak droższe, obniżając obciążenie procesora centralnego często o kilkadziesiąt procent.

Nie ma jednak róży bez kolców. W tanich modelach GeForce część zaawansowanych funkcji dalszej poprawy jakości obrazu HD nie jest dostępna. Najlepszym rozwiązaniem są najnowsze karty z serii GeForce, które sprzętowo wspomagają praktycznie całe dekodowanie H.264.

Zwiększ wydajność bez specjalnej karty

Jeśli nie masz zamiaru inwestować w kartę graficzną ze sprzętowym dekodowaniem H.264, to polecamy aplikację CoreAVC (http://corecodec.com). Jest to obecnie jeden z najwydajniejszych dekoderów H.264/MPEG-4 AVC, który pozwala właścicielom słabszych komputerów odtwarzać filmy HD zazwyczaj z zadowalającą płynnością.

CoreAVC jest obecnie oferowana w wersji Professional 2.0 i kosztuje 10 dolarów. Program obsługuje przetwarzanie symetryczne w procesorach wielordzeniowych (do 16 rdzeni).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: