Wszystko w jednym

Uniwersalny pilot to wspaniała rzecz - jeśli jest wygodny w konfiguracji i obsłudze, zastąpi nawet kilkanaście innych urządzeń. Przyjrzeliśmy się paru uniwersalnym pilotom do elektroniki użytkowej i komputerów PC.


Uniwersalny pilot to wspaniała rzecz - jeśli jest wygodny w konfiguracji i obsłudze, zastąpi nawet kilkanaście innych urządzeń. Przyjrzeliśmy się paru uniwersalnym pilotom do elektroniki użytkowej i komputerów PC.

Wszystko w jednym

Oprogramowanie do konfiguracji PCMaka zawiera predefiniowane profile służące do obsługi pilotem określonych aplikacji. Oczywiście ustawień można też dokonać samodzielnie.

Mysz jest wygodnym narzędziem, lecz niespecjalnie sprawdza się w sytuacji, gdy chcemy sterować aplikacjami z kanapy, a nie fotela oddalonego od monitora o metr. Oczywiście, mysz radiowa czy Bluetooth o odpowiednim zasięgu może stanowić alternatywę pilota, nigdy jednak nie jest na równi z nim wygodna. Precyzyjne celowanie w małe ikony nie jest tym, co lubimy najbardziej. Dużo wygodniej skonfigurować pecet tak, aby polecenia wykonywane były po wciśnięciu określonych przycisków na pilocie. Uniwersalny, programowalny pilot może również sterować sprzętem elektronicznym, a właściwie wszystkimi urządzeniami, którymi daje się kierować za pośrednictwem fal podczerwonych (a czasem radiowych). Producenci sprzętu komputerowego i elektroniki dopracowali konfigurację pilotów, które w większości programuje się z poziomu peceta. To bardzo łatwe, ponieważ do urządzenia przesyłane są gotowe profile sprzętów, dlatego nie trzeba się martwić o ustawianie określonych funkcji. Jeśli jednak czegoś będzie brakowało w bazie kodów, w pamięci dobrego pilota można zaprogramować krok po kroku kody podczerwieni do danego modelu.

<hr>

Mak Focus

Wszystko w jednym
Pod tą nieco tajemniczą nazwą kryje się uniwersalny pilot polskiej firmy Elmak, najbardziej zaawansowany w ofercie producenta. Pozwala na sterowanie kilkunastoma urządzeniami. W pamięci ma dane o około 80 tysiącach typów oryginalnych pilotów. Co ciekawe, ma też funkcję poszukiwania dodatkowych, nieznanych mu ustawień. Jeśli to by nie wystarczyło, może nauczyć się wywoływania poleceń z dowolnego pilota wysyłającego sygnał podczerwony. Funkcje nie muszą być przypisane do przycisków standardowo oznaczonych czytelnymi ikonami. Możemy dowolnie przeprogramować urządzenie, aby wybrany przez nas przycisk odpowiadał za ściśle określoną funkcję. Do zestawu producent dołączył obszerną książkę ze spisem kodów pilotów urządzeń wielu marek. Uczenie pilota sygnałów innych sterowników jest standardowe. Czujniki podczerwieni obu modeli muszą być skierowane naprzeciwko siebie. Następnie po kolei wywołujemy funkcję po funkcji, przypisując im przyciski drugiego pilota. Mamy kilka zastrzeżeń do tego urządzenia. Guziki są, naszym zdaniem, za wysokie, chybotliwe, co powoduje, że niepewnie się je wciska. Także ich rozplanowanie nie wydaje się najlepsze. Od strony technicznej urządzenie jest dopracowane i przemyślane. Ergonomia nie jest jednak jego atutem.

Informacje Elmak, tel. 017 8549814,http://www.elmak.pl Cena 69,90 zł

<hr>

PC Mak

Ciekawy pilot do PC. Sprzedawany jest wraz z dołączanym na USB odbiornikiem fal podczerwonych. PC Mak umożliwia sterowanie wszelkimi funkcjami peceta. Standardowo ma wprowadzoną obsługę wielu popularnych programów - odtwarzaczy DivX (VPlayer, AllPlayer, SubEdit, itp.), odtwarzaczy plików muzycznych (WinAMP, Windows Media Player, itp.), aplikacji do przeglądania zdjęć (IrfanView, PowerPoint). Przyciski pilota mogą mieć zdublowane funkcje, które pozwalają sterować dodatkowym zestawem aplikacji. Wraz z pojawianiem się nowych wersji najpopularniejszych programów multimedialnych producent umieszcza na swojej stronie internetowej gotowe profile z funkcjami zaprogramowanymi stosownie do układu przycisków pilota. Użytkownik może także sam ustawić wybraną funkcję. Jest to na tyle rozbudowana opcja, że można ją bez wahania nazwać makrem. Program konfiguracyjny przechwytuje sekwencję przycisków użytych podczas konfiguracji. Na koniec wystarczy sprawdzić poprawność wprowadzonej kombinacji (funkcja Test) i zapisać ustawienia. Jak widać, PC Mak dysponuje sporymi możliwościami, których brak pilotom dostarczanym przez zagraniczną konkurencję. Wadą jest słaba ergonomia urządzenia. Z jednej strony, przycisków jest mnóstwo, a możliwości ich zaprogramowania są bardzo duże, z drugiej zaś skutecznie utrudnia to ich obsługę.

Informacje Elmak, tel. 017 8549814,http://www.elmak.pl Cena 69,90 zł

<hr>

Logitech Harmony 785

Wszystko w jednym
Pilot ten pozwala na sterowanie aż 15 urządzeniami różnych marek. Ma ergonomiczny, prostokątny kształt. Przyciski są gumowe, ale operuje się nimi całkiem wygodnie - te wokół kolorowego wyświetlacza pozwalają na szybki wybór jednej z sześciu określonych "akcji" - oglądanie DVD, uruchamianie zestawu satelitarnego, itp. Pilot zasilany jest z akumulatora ładowanego w stacji dokującej. Programowanie odbywa się w identyczny sposób, jak wszystkich innych pilotów Logitecha. Konfiguracja wymaga podłączenia sprzętu do Internetu za pomocą komputera (PC lub Mac, kabel USB). Po zarejestrowaniu się w serwisie internetowym producenta, odpowiadając na pytania, konfigurujemy urządzenie. Na wyświetlaczu LCD pilota, przewijając ekran po ekranie, zyskuje się dostęp do funkcji, które występują w oryginalnym pilocie odtwarzacza DVD, nagrywarki czy amplitunera.

Znakomicie tworzy się makra: można je przypisać na przykład do kilku specjalnych przycisków, opisanych jako Watch TV, Watch DVD itp., ale także do wszystkich innych. Makra programujemy w bardzo prosty sposób, dodając funkcje jedną po drugiej na stronie internetowej. Po zakończeniu operacji uaktualnione profile sterowania przesyłane są do pilota. Urządzenie ma także znakomitą funkcję Help, która w wielu wypadkach pozwala na skorygowanie tworzonych profili bez konieczności podłączania go do komputera. Jeśli naciśnięcie danego przycisku nie daje efektów, o które nam chodziło, możemy użyć opcji pomocy - wskazać, że pilot nie reaguje właściwie. Urządzenie próbuje wykonać po raz kolejny daną operację, po czym pyta, czy się udało. Jeśli tak jest, odpowiadamy twierdząco na pytanie i skorygowana funkcja trafia do pamięci. System, co prawda, nie zawsze działa tak, jak byśmy sobie tego życzyli, lecz w większości wypadków się sprawdza. Urządzenie wysyła tylko fale podczerwone.

Informacje Logitech,http://www.logitech-sklep.pl Cena 699 zł

<hr>

Genius Remote 600

Wszystko w jednym
Pilot Geniusa ma duży dotykowy ekran monochromatyczny, który bardzo precyzyjnie reaguje na przyciśnięcia "wirtualnych" przycisków. W tak tanim urządzeniu zadziwia obecność zaawansowanych funkcji - podświetlanie LED-owego ekranu oraz czujnika ruchu, który włącza wyświetlacz, gdy pilot znajdzie się w dłoni użytkownika. Można nim obsługiwać sześć różnych urządzeń, zarówno pecet wyposażony w odbiornik podczerwieni, jak i DVD czy amplituner. Typowe przyciski służą do regulacji głośności, wybierania kanałów radiowych czy włączania i wyłączania urządzeń. Na dotykowym wyświetlaczu mieszczą się 44 programowalne pola, odnoszące się do wszystkich obsługiwanych urządzeń, które użytkownik może samodzielnie definiować. Programowanie pilota odbywa się na trzy sposoby. Remote 600 ma wbudowaną bazę kodów do urządzeń audio-wideo różnych marek, ale nie jest ona zbyt rozbudowana. Wprowadzanie kodów z dołączonej w zestawie listy będzie dotyczyło tylko właścicieli sprzętu najpopularniejszych marek. Jeśli wstukanie 4-cyfrowego kodu nie przyniesie rezultatu, można skorzystać z funkcji automatycznego przeszukiwania bazy kodów. W tym celu należy nakierować pilota na konkretne urządzenie, uruchomić skanowanie IR i czekać na ewentualną reakcję DVD, amplitunera czy PC. Jeśli i to nie zadziała, można Geniusa nauczyć krok po kroku kodów każdej funkcji innego pilota. Urządzenie dysponuje 512 KB pamięci, gdzie zapisywać można również makra obejmujące do 60 następujących po sobie funkcji. To pozwala np. na uruchamianie jednym przyciskiem całego zestawu audio-wideo. Dostępne jest przydatne ustawienie przerwy pomiędzy wykonaniem poszczególnych funkcji. Z przydatnych udogodnień warto wymienić zabezpieczenie przed przypadkowym nagraniem. Aby uruchomić np. nagrywanie w rekorderze DVD, na ekranie pilota przycisk odpowiadający za rozpoczęcie tego procesu należy przytrzymać naciśnięty przez 2 sekundy.

Informacje Genius,http://www.geniusnet.com Cena 120 zł


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: