Wszystkomający Facebook

Facebook wprowadza nową usługę komunikacyjną - Messages. Projekt, określany mianem "gmail-killer" i "nowej definicji e-maila", integruje skrzynkę pocztową, wiadomości SMS, kontakty wewnętrzne i współpracę z komunikatorami. To raczej rozwinięcie Gigaboksa niż przełom. Dobre rozwinięcie.


Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, oficjalnie uruchomił usługę Messages, będącą wg niego współczesnym systemem komunikacji. Messages ma pod jednym, społecznościowym parasolem ukryć różne formy sieciowej komunikacji.

Skąd pomysł na Facebook Messages

W Facebooku codziennie wysyła się ponad 4 miliardy wiadomości. Prawie 350 milionów osób korzysta z serwisu komunikując się z rodziną i znajomymi.

Zobacz również:

  • Threads, konkurencja Twittera od Facebooka, już dostępny. Niestety nie w Polsce

Zuckerberg mówi, że zaczął myśleć o łatwiejszej komunikacji, podczas rozmów z uczniami szkół średnich. Ich zdaniem, e-mail jest zbyt wolny. W końcu warto byłoby napisać nagłówek, dodać jakąś stopkę... Messages ma to zmienić - uprościć tę część komunikacji, która nastawiona jest na szybki kontakt z bliskimi.

Czy można mówić o rewolucji

Nowy system nie jest tak przełomowy, jak głosiła medialna zapowiedź. Przyznaje to sam Zuckerberg, który opisując Messages mówił: "To nie żaden zabójca e-maila! To raczej system, którego częścią jest skrzynka pocztowa. Nie spodziewamy się, że ludzie zbudzą się jutro i stwierdzą: Zamykamy swoje konta w Yahoo lub Gmail. Chcemy, by więcej osób skorzystało z komunikatora i naszych wiadomości, bo są prostsze i łatwiejsze w użyciu".

Inżynier oprogramowania, Andrew Bosworth zwrócił uwagę, że nowy system będzie współpracować z pocztą Gmail i Yahoo. Choć, jak zapowiadaliśmy, użytkownicy będą mogli też stworzyć swoje adresy w domenie @facebook.com i uczynić je swoją domyślną skrzynką e-mail.

Zuckerberg i Bosworth wskazywali, że nowy system wiadomości jest otwarty. Użytkownicy będą mogli wysyłać i odbierać wiadomości także od osób, których nie ma na Facebooku.

Podstawowe elementy

System wiadomości posiada kanały, które ułatwią podział i zarządzanie kontaktami. Facebook chce, byśmy łatwo oddzielić mogli wiadomości od przyjaciół, rachunki czy e-maile z firmy. Wśród trzech najważniejszych części Messages, warto wymienić:

Social inbox - ciekawą funkcję, która sprawdzi, jakie e-maile są dla nas ważne, a które nie tak bardzo, dzieląc wiadomości na foldery lub kanały. Rozwiązanie to, poprawi też kolejność nowości, które będzie można poukładać według ważnych osób i tematu wiadomości.

Seamless messaging - możliwość komunikacji bez ograniczeń do Facebooka: z pomocą poczty elektronicznej, komunikatora, SMS-ów i urządzeń mobilnych.

Conversation history - archiwum rozmów, które podzielić można według osób i w każdej chwili sprawdzić e-maile, rozmowy i wiadomości wymienione z jedną osobą.

Facebook Messages będą pojawiać się powoli. Minie kilka miesięcy, nim usługa na dobre znajdzie się w serwisie. By rozpocząć testy, już dziś wysłać można swoje zgłoszenie i poprosić o dostęp do nowych funkcji.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: