Wszystkowidzący szpiedzy

Większość nowych gier ma opcję rozgrywki wieloosobowej. Część producentów oferuje nawet tytuły, w które grać można wyłącznie w trybie multiplayer. Dlaczego nie spróbować swych sił na arenie międzynarodowej, rywalizując z graczami z całego świata?


Większość nowych gier ma opcję rozgrywki wieloosobowej. Część producentów oferuje nawet tytuły, w które grać można wyłącznie w trybie multiplayer. Dlaczego nie spróbować swych sił na arenie międzynarodowej, rywalizując z graczami z całego świata?

Do prowadzenia efektywnej zabawy w Sieci potrzebne jest wydajne łącze internetowe. Czytając specyfikacje gier, można odnieść mylne wrażenie, że wystarczy pasmo o przepustowości 56,6 Kb/s. Bądźmy jednak realistami - to o wiele za mało. W dodatku część serwerów ma specjalne blokady i filtry, które uniemożliwiają korzystanie z zasobów użytkownikom za wolnego łącza. Absolutne minimum to pasmo internetowe o przepustowości 128 Kb/s, choć i wtedy trzeba być przygotowanym na "lagi", czyli opóźnienia związane z transferem danych między serwerem a komputerem. Oczywiście, w tym wypadku obowiązuje zasada: im szybciej, tym lepiej, ale odpowiednią wydajność zapewnia łącze o prędkości 256 Kb/s. To jednak nie koniec kłopotów. Trzeba przecież gdzieś się podłączyć i z kimś zagrać...

Dla amatorów

Wszystkowidzący szpiedzy

GameSpy jest dostępny w dwóch wersjach - bezpłatnej i płatnej, która ma więcej możliwości.

Prawie wszystkie gry sieciowe mają wbudowaną wyszukiwarkę serwerów, dzięki którym można szybko znaleźć chętnych do wspólnej rozgrywki. Najczęściej wystarczy znaleźć serwer, który nie jest pełny, kliknąć Join i po sprawie - gra połączy się z serwerem.

Taka forma wyszukiwania jest jednak daleka od ideału i ma wiele ograniczeń. Chcąc otrzymywać bardziej precyzyjne wyniki, warto skorzystać z zewnętrznych programów wyszukujących internetowe serwery.

Dla profesjonalistów

Obecnie dwa najbardziej liczące się programy do przeszukiwania serwerów to All-Seeing Eye, oraz GameSpy Arcade 2.0. W bazie każdej z aplikacji znajduje się kilka setek najpopularniejszych gier sieciowych - m.in. "Half-Life 2", seria "Quake", "Splinter Cell", czy "Chrome". Obie aplikacje charakteryzują się intuicyjnym interfejsem, łatwą konfiguracją oraz sprawnym systemem wyszukiwania, pozwalającym na precyzyjne określenie typu serwera.

GameSpy Arcade 2.0

Wszystkowidzący szpiedzy

Instalacja All-Seeing Eye jest bardzo prosta. Po uruchomieniu instalatora program sam pobierze potrzebne pliki.

To jeden z najpopularniejszych programów umożliwiających wyszukiwanie serwerów do gier multiplayer. Dzięki umowom z ich twórcami pozwala na poszukiwanie graczy do ponad 400 różnych tytułów i jest dołączany do wielu gier. Aplikacja ma trzy wersje - bezpłatną i dwie komercyjne. Opłacenie abonamentu umożliwia korzystanie z wielu udogodnień, m.in. wyszukiwania znajomych graczy, automatyczne pobieranie łat czy dostęp do szybkich serwerów pobierania plików. W naszym opisie skupimy się jednak na wersji bezpłatnej, której główną funkcją jest grupowanie serwerów do gier. Listę tytułów obsługiwanych przez aplikację można znaleźć na stronie internetowejhttp://www.gamespyarcade.com/games/ .

Instalacja i konfiguracja

GameSpy Arcade 2.0 jest do pobrania na stroniehttp://www.gamespyarcade.com w sekcji Download Now. Pobierz wersję Basic, następnie uruchom instalator, wskaż miejsce instalacji, a po jej zakończeniu w oknie Installation complete usuń zaznaczenie opcji Upgrade to GameSpy Game Tools i naciśnij Finish. Później wystarczy zaakceptować warunki licencji (gdy się z nimi zgadzasz) i wyświetli się okno konfiguratora. Jeśli GameSpy nie znalazł żadnej gry współpracującej z aplikacją, a jesteś pewny, że masz takie na dysku, naciśnij przycisk Scan My Computer for Installed Games a następnie wskaż twardy dysk, na którym się znajdują.

Kolejny etap to rejestracja, która zaczyna się od podania adresu e-mail. Jeśli nie ma go w bazie GameSpy, uruchomi się specjalna strona, na której należy podać wymagane dane. Podczas kolejnego uruchomienia aplikacji można nakazać zapamiętanie hasła w systemie - wówczas do zalogowania wystarczy kliknięcie przycisku Connect.

Łatwo i ładnie

Wszystkowidzący szpiedzy

Jeśli podczas skanowania dysków All-Seeing Eye nie znajdzie gry, możesz wskazać ją ręcznie.

Twórcy położyli duży nacisk na prostotę i intuicyjność, dodając do tego bardzo atrakcyjną oprawę graficzną. Główne okno programu składa się z dwóch sekcji. Po lewej stronie znajduje się lista obsługiwanych gier, a prawy panel pozwala nawigować w podsekcjach aplikacji lub przeglądać serwisy sieci IGN i GameSpy.

Chcąc podłączyć się do serwera, należy najpierw wybrać tytuł w menu z lewej strony, a następnie w prawym panelu tzw. lobby tematyczne, które przydzieli cię do odpowiedniego kanału czatu i wtedy załaduje się mechanizm wyszukiwania serwerów. Aplikacja automatycznie pobierze i odświeży listę gier.

Serwery zostały uporządkowane według nazw, czasu dostępu do nich (ping), liczby graczy korzystających aktualnie z serwera oraz dopuszczalnej liczby użytkowników, nazwy mapy, rodzaju rozgrywki i kraju, w którym serwer się znajduje. Po zaznaczeniu interesującej cię gry w dwóch polach po prawej stronie znajdziesz listę graczy oraz dane konfiguracyjne serwera. Poniżej w głównym oknie znajduje się czat.

W każdej chwili listę gier możesz odświeżyć, naciskając przycisk Refresh na górze okna głównego. Warto to zrobić na chwilę przed dołączeniem do rozgrywki, aby upewnić się, że parametry serwera się nie zmieniły.

Graj i oceniaj

Podłączenie do gry następuje po dwukrotnym kliknięciu nazwy wybranego serwera lub naciśnięciu przycisku Join game. Po ukończeniu rozgrywki GameSpy Arcade poprosi o ocenę serwera w skali od jednego do pięciu. Warto to zrobić, bo dzięki temu powstaje ranking najlepszych miejsc do zabawy w Sieci. Zauważ ponadto, że ostatnio odwiedzane przez ciebie serwery trafiają na początek listy wyszukiwarki.

Gdzie są moi koledzy?

Wszystkowidzący szpiedzy

Jeśli z kimś grało ci się dobrze, warto go dodać do listy znajomych. Dzięki temu będziesz wiedział, czy jest w Sieci i na jakim serwerze aktualnie gra.

GameSpy Arcade umożliwia tworzenie list znajomych, co ułatwia prowadzenie wspólnych rozgrywek. Listę wyświetlisz, naciskając zielony przycisk w prawym górnym rogu aplikacji, a aktywujesz ją kliknięciem lewym przyciskiem myszy. Aby dodać gracza, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy pseudonim osoby będącej aktualnie na czacie i wybrać Add to PlayerSpy list. Aby uniknąć nieproszonych podglądaczy, osoba dodawana musi wyrazić na to zgodę.

Jeśli znasz pseudonim poszukiwanego gracza lub inne dane, tj. imię, nazwisko czy e-mail (oczywiście jeśli zostały podane), możesz dwukrotnie kliknąć pasek listy znajomości. Otworzy się okno, w którym po wpisaniu powyższych danych możesz odnaleźć tego, kogo szukasz.

Szpieg z krainy sieciowców

Gamespy Arcade 2.0 to naprawdę udany program, pozwalający na szybkie i efektywne przeszukiwanie serwerów do gier. Jego głównym atutem jest bardzo intuicyjna obsługa, duża liczba graczy korzystających z tej aplikacji oraz wielka baza obsługiwanych tytułów. Dla wszystkich, którzy chcieliby więcej opcji i udogodnień, przygotowano płatne wersje programu, jednak i podstawowa spełnia swoje zadanie idealnie.

Yahoo! All-Seeing Eye

Program nie oferuje tak atrakcyjnej oprawy graficznej, jak GameSpy Arcade, jest jednak nie mniej funkcjonalny. Niestety, od czasu przejęcia aplikacji przez portal Yahoo! dostępna jest tylko 21-dniowa wersja testowa. Po upływie tego terminu należy uiścić opłatę w wysokości 15 dolarów za rok użytkowania. Nie jest to dużo, biorąc pod uwagę możliwości, jakie oferuje All-Seeing Eye.

Instalacja i konfiguracja

Wszystkowidzący szpiedzy

Okno serwerów w GameSpy Arcade zawiera najważniejsze informacje, tj. nazwę serwera, ping, liczbę graczy, nazwę rozgrywanej mapy oraz typ gry (mod).

Program można pobrać ze stronyhttp://videogames.yahoo.com/multiplayer . Znajdziesz tam również listę gier obsługiwanych przez wyszukiwarkę. Na twardy dysk ściągasz mały plik instalacyjny, który po uruchomieniu pobierze potrzebne pliki. Po pomyślnym ukończeniu instalacji, podczas pierwszego uruchomienia programu kreator pomoże ci określić rodzaj łącza, z którego korzystasz (po kliknięciu przycisku Auto-detect connection settings poda prędkość i wydajność połączenia z Internetem - zalecane jest przy tym wyłączenie innych aplikacji mogących korzystać z Sieci), a także przeskanuje twardy dysk w poszukiwaniu obsługiwanych gier. Jeśli któryś tytuł nie został odnaleziony, a jest na liście All-Seing Eye, można wskazać go ręcznie w oknie Program location. Na tym etapie kończy się konfiguracja programu.

Dużo możliwości, łatwa obsługa

All-Seeing Eye podzielone jest na pięć sekcji. Lewe górne okno zawiera rozwijane drzewo z dostępnymi grami, a także zestawy filtrów, które ułatwiają dobór serwera. Okno główne pokazuje aktywne serwery do wybranej z lewego menu gry. Zanim jednak uzyskasz taką listę, należy ją odświeżyć: zaznacz w lewym panelu tytuł, a następnie naciśnij klawisz [F5], na pasku funkcji wybierz przycisk Refresh lub z menu kontekstowego opcję o tej samej nazwie. Potem trzeba się uzbroić w cierpliwość. Program najpierw pobierze listę serwerów, a później sprawdzi ich parametry, tj. ping, liczbę graczy aktualnie grających na danym serwerze, rodzaj rozgrywki i załadowaną mapę (jeśli nazwa mapy jest zaznaczona na czerwono, oznacza to, że nie masz jej doinstalowanej do gry).

Dwa panele pod głównym oknem programu wyświetlają informacje o toczącej się rozgrywce. Jeden z nich pokazuje listę graczy aktualnie korzystających z serwera, a drugi - szczegóły konfiguracji trwającej gry.

Trzeci panel - znajdujący się w lewym dolnym rogu - pozwala na utworzenie listy znajomych. Niestety, wersja testowa ogranicza ich liczbę do czterech. Aby wybrana osoba trafiła do twojej bazy znajomych, wystarczy wybrać ją z panelu graczy danego serwera, nacisnąć prawy przycisk myszy, a następnie wskazać Add to friend list i określić czy ma być widoczna zawsze, kiedy korzysta z All-Seeing Eye, czy też kiedy gra w określoną grę.

Samo podłączenie do gry jest banalnie proste. Wystarczy wybrać tytuł, odświeżyć listę serwerów i wybrać ten, który nie jest pełny. Następnie trzeba nacisnąć dwa razy lewy przycisk myszy i... gotowe. Gra uruchomi się i spróbuje podłączyć się do serwera. Aby skrócić czas oczekiwania, można zastosować filtry, które doprecyzują poszukiwania.

Filtry serwerów

Wszystkowidzący szpiedzy

W GameSpy Arcade można automatycznie przeskanować twarde dyski w poszukiwaniu obsługiwanych przez aplikację gier.

Jedną z większych zalet All-See-ing Eye jest bogaty zestaw filtrów, umożliwiający dopasowanie wyświetlanych wyników do własnych potrzeb. Poszczególne filtry uruchamia się na karcie Modifiers, znajdującej się w lewym górnym panelu aplikacji.

Na karcie można określić takie parametry związane z serwerem, jak dopuszczalny ping, zabezpieczenie hasłem, lokalizacja maszyn wyświetlanych w wynikach poszukiwań, oraz zdecydować, czy mają być uwzględniane serwery, z których nikt nie korzysta. Filtry pozwalają na szybkie odnalezienie potrzebnych pozycji bez żmudnego przeszukiwania całych list - kilkoma kliknięciami odrzucisz serwery za wolne lub wymagające podawania hasła.

Czy warto?

All-Seeing Eye oferuje o wiele więcej zaawansowanych opcji, które mogą przydać się aktywnym graczom. Po 21 dniach aplikacja przestaje jednak działać, trzeba się zarejestrować i zapłacić 15 dolarów za rok użytkowania. Nie jest to dużo, biorąc pod uwagę możliwości. "Wszystkowidzące oko" to idealne rozwiązanie dla bardziej zaawansowanych graczy. Amatorom wystarczy GameSpy Arcade.