Wszystkowidzący szpiedzy
-
- Paweł Kozierkiewicz,
- 01.04.2006
Większość nowych gier ma opcję rozgrywki wieloosobowej. Część producentów oferuje nawet tytuły, w które grać można wyłącznie w trybie multiplayer. Dlaczego nie spróbować swych sił na arenie międzynarodowej, rywalizując z graczami z całego świata?
Większość nowych gier ma opcję rozgrywki wieloosobowej. Część producentów oferuje nawet tytuły, w które grać można wyłącznie w trybie multiplayer. Dlaczego nie spróbować swych sił na arenie międzynarodowej, rywalizując z graczami z całego świata?
Do prowadzenia efektywnej zabawy w Sieci potrzebne jest wydajne łącze internetowe. Czytając specyfikacje gier, można odnieść mylne wrażenie, że wystarczy pasmo o przepustowości 56,6 Kb/s. Bądźmy jednak realistami - to o wiele za mało. W dodatku część serwerów ma specjalne blokady i filtry, które uniemożliwiają korzystanie z zasobów użytkownikom za wolnego łącza. Absolutne minimum to pasmo internetowe o przepustowości 128 Kb/s, choć i wtedy trzeba być przygotowanym na "lagi", czyli opóźnienia związane z transferem danych między serwerem a komputerem. Oczywiście, w tym wypadku obowiązuje zasada: im szybciej, tym lepiej, ale odpowiednią wydajność zapewnia łącze o prędkości 256 Kb/s. To jednak nie koniec kłopotów. Trzeba przecież gdzieś się podłączyć i z kimś zagrać...
Dla amatorów

GameSpy jest dostępny w dwóch wersjach - bezpłatnej i płatnej, która ma więcej możliwości.
Taka forma wyszukiwania jest jednak daleka od ideału i ma wiele ograniczeń. Chcąc otrzymywać bardziej precyzyjne wyniki, warto skorzystać z zewnętrznych programów wyszukujących internetowe serwery.
Dla profesjonalistów
Obecnie dwa najbardziej liczące się programy do przeszukiwania serwerów to All-Seeing Eye, oraz GameSpy Arcade 2.0. W bazie każdej z aplikacji znajduje się kilka setek najpopularniejszych gier sieciowych - m.in. "Half-Life 2", seria "Quake", "Splinter Cell", czy "Chrome". Obie aplikacje charakteryzują się intuicyjnym interfejsem, łatwą konfiguracją oraz sprawnym systemem wyszukiwania, pozwalającym na precyzyjne określenie typu serwera.
GameSpy Arcade 2.0

Instalacja All-Seeing Eye jest bardzo prosta. Po uruchomieniu instalatora program sam pobierze potrzebne pliki.
Instalacja i konfiguracja
GameSpy Arcade 2.0 jest do pobrania na stroniehttp://www.gamespyarcade.com w sekcji Download Now. Pobierz wersję Basic, następnie uruchom instalator, wskaż miejsce instalacji, a po jej zakończeniu w oknie Installation complete usuń zaznaczenie opcji Upgrade to GameSpy Game Tools i naciśnij Finish. Później wystarczy zaakceptować warunki licencji (gdy się z nimi zgadzasz) i wyświetli się okno konfiguratora. Jeśli GameSpy nie znalazł żadnej gry współpracującej z aplikacją, a jesteś pewny, że masz takie na dysku, naciśnij przycisk Scan My Computer for Installed Games a następnie wskaż twardy dysk, na którym się znajdują.
Kolejny etap to rejestracja, która zaczyna się od podania adresu e-mail. Jeśli nie ma go w bazie GameSpy, uruchomi się specjalna strona, na której należy podać wymagane dane. Podczas kolejnego uruchomienia aplikacji można nakazać zapamiętanie hasła w systemie - wówczas do zalogowania wystarczy kliknięcie przycisku Connect.
Łatwo i ładnie

Jeśli podczas skanowania dysków All-Seeing Eye nie znajdzie gry, możesz wskazać ją ręcznie.
Chcąc podłączyć się do serwera, należy najpierw wybrać tytuł w menu z lewej strony, a następnie w prawym panelu tzw. lobby tematyczne, które przydzieli cię do odpowiedniego kanału czatu i wtedy załaduje się mechanizm wyszukiwania serwerów. Aplikacja automatycznie pobierze i odświeży listę gier.
Serwery zostały uporządkowane według nazw, czasu dostępu do nich (ping), liczby graczy korzystających aktualnie z serwera oraz dopuszczalnej liczby użytkowników, nazwy mapy, rodzaju rozgrywki i kraju, w którym serwer się znajduje. Po zaznaczeniu interesującej cię gry w dwóch polach po prawej stronie znajdziesz listę graczy oraz dane konfiguracyjne serwera. Poniżej w głównym oknie znajduje się czat.
W każdej chwili listę gier możesz odświeżyć, naciskając przycisk Refresh na górze okna głównego. Warto to zrobić na chwilę przed dołączeniem do rozgrywki, aby upewnić się, że parametry serwera się nie zmieniły.
Graj i oceniaj
Podłączenie do gry następuje po dwukrotnym kliknięciu nazwy wybranego serwera lub naciśnięciu przycisku Join game. Po ukończeniu rozgrywki GameSpy Arcade poprosi o ocenę serwera w skali od jednego do pięciu. Warto to zrobić, bo dzięki temu powstaje ranking najlepszych miejsc do zabawy w Sieci. Zauważ ponadto, że ostatnio odwiedzane przez ciebie serwery trafiają na początek listy wyszukiwarki.
Gdzie są moi koledzy?

Jeśli z kimś grało ci się dobrze, warto go dodać do listy znajomych. Dzięki temu będziesz wiedział, czy jest w Sieci i na jakim serwerze aktualnie gra.
Jeśli znasz pseudonim poszukiwanego gracza lub inne dane, tj. imię, nazwisko czy e-mail (oczywiście jeśli zostały podane), możesz dwukrotnie kliknąć pasek listy znajomości. Otworzy się okno, w którym po wpisaniu powyższych danych możesz odnaleźć tego, kogo szukasz.
Szpieg z krainy sieciowców
Gamespy Arcade 2.0 to naprawdę udany program, pozwalający na szybkie i efektywne przeszukiwanie serwerów do gier. Jego głównym atutem jest bardzo intuicyjna obsługa, duża liczba graczy korzystających z tej aplikacji oraz wielka baza obsługiwanych tytułów. Dla wszystkich, którzy chcieliby więcej opcji i udogodnień, przygotowano płatne wersje programu, jednak i podstawowa spełnia swoje zadanie idealnie.
Yahoo! All-Seeing Eye
Program nie oferuje tak atrakcyjnej oprawy graficznej, jak GameSpy Arcade, jest jednak nie mniej funkcjonalny. Niestety, od czasu przejęcia aplikacji przez portal Yahoo! dostępna jest tylko 21-dniowa wersja testowa. Po upływie tego terminu należy uiścić opłatę w wysokości 15 dolarów za rok użytkowania. Nie jest to dużo, biorąc pod uwagę możliwości, jakie oferuje All-Seeing Eye.
Instalacja i konfiguracja

Okno serwerów w GameSpy Arcade zawiera najważniejsze informacje, tj. nazwę serwera, ping, liczbę graczy, nazwę rozgrywanej mapy oraz typ gry (mod).
Dużo możliwości, łatwa obsługa
All-Seeing Eye podzielone jest na pięć sekcji. Lewe górne okno zawiera rozwijane drzewo z dostępnymi grami, a także zestawy filtrów, które ułatwiają dobór serwera. Okno główne pokazuje aktywne serwery do wybranej z lewego menu gry. Zanim jednak uzyskasz taką listę, należy ją odświeżyć: zaznacz w lewym panelu tytuł, a następnie naciśnij klawisz [F5], na pasku funkcji wybierz przycisk Refresh lub z menu kontekstowego opcję o tej samej nazwie. Potem trzeba się uzbroić w cierpliwość. Program najpierw pobierze listę serwerów, a później sprawdzi ich parametry, tj. ping, liczbę graczy aktualnie grających na danym serwerze, rodzaj rozgrywki i załadowaną mapę (jeśli nazwa mapy jest zaznaczona na czerwono, oznacza to, że nie masz jej doinstalowanej do gry).
Dwa panele pod głównym oknem programu wyświetlają informacje o toczącej się rozgrywce. Jeden z nich pokazuje listę graczy aktualnie korzystających z serwera, a drugi - szczegóły konfiguracji trwającej gry.
Trzeci panel - znajdujący się w lewym dolnym rogu - pozwala na utworzenie listy znajomych. Niestety, wersja testowa ogranicza ich liczbę do czterech. Aby wybrana osoba trafiła do twojej bazy znajomych, wystarczy wybrać ją z panelu graczy danego serwera, nacisnąć prawy przycisk myszy, a następnie wskazać Add to friend list i określić czy ma być widoczna zawsze, kiedy korzysta z All-Seeing Eye, czy też kiedy gra w określoną grę.
Samo podłączenie do gry jest banalnie proste. Wystarczy wybrać tytuł, odświeżyć listę serwerów i wybrać ten, który nie jest pełny. Następnie trzeba nacisnąć dwa razy lewy przycisk myszy i... gotowe. Gra uruchomi się i spróbuje podłączyć się do serwera. Aby skrócić czas oczekiwania, można zastosować filtry, które doprecyzują poszukiwania.
Filtry serwerów

W GameSpy Arcade można automatycznie przeskanować twarde dyski w poszukiwaniu obsługiwanych przez aplikację gier.
Na karcie można określić takie parametry związane z serwerem, jak dopuszczalny ping, zabezpieczenie hasłem, lokalizacja maszyn wyświetlanych w wynikach poszukiwań, oraz zdecydować, czy mają być uwzględniane serwery, z których nikt nie korzysta. Filtry pozwalają na szybkie odnalezienie potrzebnych pozycji bez żmudnego przeszukiwania całych list - kilkoma kliknięciami odrzucisz serwery za wolne lub wymagające podawania hasła.
Czy warto?
All-Seeing Eye oferuje o wiele więcej zaawansowanych opcji, które mogą przydać się aktywnym graczom. Po 21 dniach aplikacja przestaje jednak działać, trzeba się zarejestrować i zapłacić 15 dolarów za rok użytkowania. Nie jest to dużo, biorąc pod uwagę możliwości. "Wszystkowidzące oko" to idealne rozwiązanie dla bardziej zaawansowanych graczy. Amatorom wystarczy GameSpy Arcade.