Wtorkowy Przegląd Prasy

Firmy więcej wydają na informatykę... W tym roku liczba e-sklepów zbliży się do 10 tys... PayPal zapowiada podwojenie liczby użytkowników w Polsce... Budowa sieci szybkiego internetu może przyspieszyć... Nowy portal ma zachęcić firmy do ulg na technologie... Popularność Elektronicznego Urzędu Podawczego ZUS wzrosła o ponad 500 proc... Sieć komórkowa myAvon znika z rynku...

COMPUTERWORLD

MSWiA na polu minowym

Gdy minister Jerzy Miller zajął się wyjaśnianiem przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem, to ciężar podejmowania bieżących decyzji spadł na barki jego zastępców. Tym samym Piotr Kołodziejczyk znalazł się na polu minowym. Jeden nieostrożny ruch może pociągnąć za sobą katastrofalne skutki dla całego rządu.

http://p1.idg.pl/r/d979c

IBM przejmuje Sterling Commerce za 1,4 mld dolarów

IBM kupuje od operatora telekomunikacyjnego AT&T producenta oprogramowania do integracji danych. IBM zapłaci za Sterling Commerce 1,4 mld dolarów w gotówce.

http://p1.idg.pl/r/3a3ea

Adresy IPv4 kończą się, a IPv6 wciąż daleko

Zasoby dotychczasowych adresów internetowych kurczą się szybciej niż przewidywano. Tymczasem migracja do IPv6 jest wciąż powolna i kłopotliwa.

http://p1.idg.pl/r/8f594

Kolejne zdjęcia satelitarne zalanych okolic Krakowa i Połańca

W związku z powodzią w Polsce, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej aktywowała mechanizm wsparcia satelitarnego GMES. Obrazy satelitarne są pozyskiwane i wstępnie analizowane w ramach europejskiego projektu SAFER. Następnie są wykorzystywane do analizy zniszczeń przez Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa KG PSP i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

http://p1.idg.pl/r/a2d7c

***

Czy freelancing w IT się opłaca? W jakich warunkach praca od projektu do projektu jest bardziej opłacalna niż ta na etacie? Co trzeba zrobić, aby zostać "wolnym strzelcem"? Gdzie szukać zleceń? Dlaczego warto korzystać z usług firmy outsourcingowej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w raporcie Computerworld TOP200.http://www.top200.computerworld.pl/5/

***

RZECZPOSPOLITA

Internetowy wysyp sklepów

W tym roku liczba e-sklepów zbliży się do 10 tys. Przybywa ich jednak coraz wolniej. Wiele nie przetrwa ostrej konkurencji.

http://www.rp.pl/artykul/9211,484646_Internetowy_wysyp_sklepow.html

PayPal powalczy

Niezrażony porażką polskiej wersji macierzystego eBaya, oferujący płatności online PayPal zapowiada podwojenie liczby użytkowników w Polsce w ciągu trzech lat.

http://www.rp.pl/artykul/9211,484647_PayPal_powalczy.html

GAZETA PRAWNA

Budowa sieci szybkiego internetu może przyspieszyć

Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał ustawę o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych - poinformował resort infrastruktury. Ustawa ma pozwolić na szybsze pozyskiwanie pieniędzy z UE na budowę sieci szybkiego internetu.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/423517,budowa_sieci_szybkiego_internetu_moze_przyspieszyc.html

Nowy portal ma zachęcić firmy do ulg na technologie

Przedsiębiorca, który inwestuje w nowe technologie, może skorzystać z ulgi w PIT i CIT. Resort gospodarki uruchamia portal z dostępem do wiedzy o innowacyjnych rozwiązaniach. Lepszy dostęp do informacji o nowych technologiach zwiększy zainteresowanie ulgą podatkową.

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/423583,nowy_portal_ma_zachecic_firmy_do_ulg_na_technologie.html

PULS BIZESU

Już nie tylko Kowalscy ciągną IT

Firmy więcej wydają na informatykę - ocenia Intel. Drugi kwartał ma być bardzo dobry. Wahania kursów walut mogą jednak wyhamować dalszy wzrost.

http://www.pb.pl/2/a/2010/05/25/Juz_nie_tylko_Kowalscy_ciagna_IT

Prawie 100 tys. wniosków internetowych w ZUS

Już prawie 100 tys. wniosków zostało złożonych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych drogą elektroniczną. Każdego tygodnia w ten sposób dociera do Zakładu ok. 2-3 tys. wniosków.

http://www.pb.pl/a/2010/05/24/Prawie_100_tys__wnioskow_internetowych_w_ZUS

PARKIET

Suntech: Pracownicy nabyli swoją pulę akcji

48 pracowników Suntechu objęło wszystkie oferowane dla nich akcje w ramach programu motywacyjnego. Płacili wyższą cenę niż wynosi kurs giełdowy.

http://www.parkiet.com/artykul/931126_Suntech__Pracownicy_nabyli_swoja_pule_akcji.html

GAZETA WYBORCZA

Sieć myAvon znika z rynku. Klienci mogą przejść do Orange

Kolejny wirtualny operator komórkowy nie poradził sobie na rynku telekomunikacyjnym. Za miesiąc klienci myAvon będą musieli zmienić dostawcę usługi.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,7929383,Siec_myAvon_znika_z_rynku__Klienci_moga_przejsc_do.html

Nie zamierzamy przechodzić na cyfrę, bo mało o tym wiemy

Blisko połowa Polaków nie myśli o przejściu na naziemną telewizję cyfrową - wynika z badania PBS DGA. Nic dziwnego. Na razie nikt nie poinformował ich o nadciągającej zmianie.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,7930224,Nie_zamierzamy_przechodzic_na_cyfre__bo_malo_o_tym.html

NetWorld

Centra danych w chmurach

Tematykę majowej konferencji "EMC World 2010" w Bostonie, która zgromadziła ponad 5000 uczestników, zdominowały technologie umożliwiające tworzenie prywatnych chmur obliczeniowych.

http://p1.idg.pl/r/bfe78

CONFidence 2010: zjazd hackerów w Krakowie

Już 25 maja rozpocznie się konferencja CONFidence 2010. To jedna z najbardziej nietypowych i najciekawszych konferencji IT w naszym kraju, nazywana jest popularnie "zjazdem hackerów". Słowo "hacker" musi być w tym przypadku rozumiane prawidłowo: jako osoba posiadająca wybitną wiedzę na temat bezpieczeństwa systemów informatycznych.

http://p1.idg.pl/r/8a929

Czy Google ma dane z twojej firmowej sieci Wi-Fi?

Google "przypadkowo" zbierało dane z sieci bezprzewodowych, ale tylko niezabezpieczonych. Czy twoje firmowe dane są bezpieczne?

http://p1.idg.pl/r/31fec