Wtorkowy Przegląd Prasy

Sektor publiczny w 2010 roku wyraźnie zwiększył wydatki na IT... Polska prymusem płatności komórką... ABW będzie chronić prezydencję przed cyberkompromitacją... Zaczyna się podbijanie ceny za Plusa... Anioły biznesu stawiają na technologie... Polkomtel tworzy łączność dla logistyki... Asseco i Sygnity poza przetargiem PGE... Obraza przez Internet raz jest karana, a raz nie... Sony po włamaniu da bezpłatne gry dla użytkowników PlayStation...

COMPUTERWORLD

Z pudełka czy na zamówienie?

W miarę rozwoju rynku oprogramowania biznesowego wybór między systemami dedykowanymi a rozwiązaniami standardowymi staje się coraz mniej oczywisty.

Uniwersytet Warszawski będzie korzystał i udostępniał zasoby superkomputera IBM Blue Gene/P

Dziś (9 maja) Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW) i IBM ogłosiły, że ICM będzie pierwszym w Polsce ośrodkiem wykorzystującym oraz udostępniającym system IBM Blue Gene/P.

Najcenniejszą marką na świecie okazał się...

...Apple, wyprzedzając Google, który zajmował pozycję lidera przez ostatnie 4 lata wynika z tegorocznego rankingu najcenniejszych marek świata BrandZ Top 100 przygotowywanego przez firmę Millward Brown Optimor.

Gliwicki LGBS wchodzi do Skandynawii dzięki przejęciu Fizzycomp

Polska firma właśnie przejęła Fizzycomp - polską firmę realizującą projekty IT dla norweskiego sektora publicznego. Dzięki ostatniej akwizycji LGBS ma wzmocnić swoje kompetencje w dziedzinie open source.

RZECZPOSPOLITA

Obraza przez Internet raz jest karana, a raz nie

Karę porządkową za obrazę sądu powinno się nakładać tylko wtedy, gdy do naruszenia powagi sądu doszło podczas rozprawy - uważa rzecznik praw obywatelskich.

Politycy i urzędnicy nie wspomagają biznesu

Brak ochrony prawnej i chaos w przepisach są najpoważniejszymi ograniczeniami dla biznesu.

Sektor publiczny w 2010 roku wyraźnie zwiększył wydatki na IT

Firmy informatyczne realizujące zamówienia dla sektora publicznego mają szanse w najbliższych latach wyraźnie poprawić wyniki.

Anioły biznesu stawiają na technologie

Co czwarte euro zainwestowane w 2010 r. w Europie przez anioły biznesu trafiło do branży teleinformatycznej.

GAZETA PRAWNA

Streżyńska: decyzja ws. dopłaty do usługi powszechnej możliwa do 13 maja

Decyzja w sprawie dopłaty do świadczonej przez Telekomunikację Polską usługi powszechnej za lata 2006-2009 powinna zapaść do 13 maja - poinformowała w poniedziałek PAP prezes UKE Anna Streżyńska.

ABW będzie chronić prezydencję przed cyberkompromitacją

Każdy haker mógł wejść na serwery Rządowego Centrum Legislacji, PARP czy Służby Wywiadu Wojskowego. ABW zaczęła sprawdzać witryny polskich urzędów w drugiej połowie 2009 roku - wtedy zbadano 31 stron należących do 13 instytucji. W całym 2010 roku przyjrzano się już 93 witrynom, a od początku tego sprawdzono kolejne 21 stron należących do 19 urzędów. Średnia z tych kontroli okazała się niewesoła.

Polkomtel tworzy łączność dla logistyki

Przy wysokim nasyceniu rynku kartami SIM i rosnącej konkurencji wymuszającej obniżki stawek za połączenia operatorzy komórkowi szukają nowych możliwości zwiększania przychodów. Do takich przyszłościowych usług należy cały segment M2M (machine-to-machine) umożliwiający m.in. zdalne zarządzanie urządzeniami i obiektami oraz monitorowanie ich albo np. zarządzanie flotą samochodową.

WYBORCZA.BIZ

Sony po włamaniu: darmowe gry dla użytkowników PlayStation

Wciąż nie wiadomo, kiedy Sony przywróci usługę PlayStation Network zamkniętą 20 kwietnia po włamaniu hakerów. W ramach rekompensaty w Europie koncern szykuje dla użytkowników bezpłatne gry.

PARKIET

Asseco i Sygnity poza przetargiem PGE

Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła argumenty konsorcjum Asseco i Sygnity - ustalił "Parkiet". Spółki starały się o przywrócenie do przetargu rozpisanego przez Polską Grupę Energetyczną.

PULS BIZNESU

Polska prymusem płatności komórką

Jeśli pojawią się odpowiednie telefony, w tym roku zaczniemy nimi płacić. Świat może nam pozazdrościć.

Spółka Jana Kulczyka zbuduje własne e-myto

Polskie urządzenia namierzające ciężarówki nie będą działały na A2. Kierowcy będą mogli korzystać z niemieckich.

Zaczyna się podbijanie ceny za Plusa

Sprzedający zacierają ręce — oferty są zbliżone, więc do równoległych rokowań przejdzie nawet czterech chętnych.

NetWorld

Utwardzać system czy nie utwardzać?

Hardening wydaje się naturalnym i oczywistym sposobem poprawy bezpieczeństwa systemu. Roger Grimes, ekspert doradzający przez lata jak utwardzać systemy, twierdzi, że tkwił w błędzie.

Poważna luka w Windows 7 i IE9?

Microsoft załatał przed kilkoma miesiącami cały pakiet luk w Windows i Internet Explorerze, związanych z bibliotekami DLL - ale przedstawiciele słoweńskiej firmy Acros twierdzą, że niektóre z owych dziur wciąż można wykorzystać do zaatakowania komputera. Przedstawiciele koncernu z Redmond właśnie sprawdzają te doniesienia.

BlackBerry Mobile Voice System 5.1 - nowe funkcje dla biznesu

Na konferencji "BlackBerry World" przedstawiono wiele istotnych informacji dla konsumentów i klientów biznesowych. Wśród nich znalazły się te o nowych funkcjach wprowadzonych do platformy BlackBerry Mobile Voice System w wersji 5.1, która pozwala na korzystanie z biurowego systemu telefonicznego za pomocą smartfonu firmy RIM.

InternetStandard

Optimus spłacił Multico

Giełdowa spółka Optimus pożyczyła pieniądze od założycieli, aby spłacić pożyczkę, którą półtora roku temu zaciągnęła w firmie Multico należącej do Zbigniewa Jakubasa.

WhoWorks.At powie, który ze znajomych pracuje na odwiedzanej stronie

Developer John Britton stworzył rozszerzenie do przeglądarki Chrome. Na podstawie twoich kontaktów z serwisu LinkedIn określi ono, który z twoich znajomych pracuje na właśnie odwiedzanej stronie internetowej.