Wtorkowy Przegląd Prasy

URTiP będzie miał większe uprawnienia. Śledztwo w Deutsche Telekom. Elektrim zarobi na sprzedaży przez ET telewizji Aster City 32 mln euro. ComArch ma kontrakt we Francji.

PARKIET

Do Elektrimu trafi 32 mln euro

Elektrim Telekomunikacja sprzedała za 110 mln euro Aster City i spółki telewizji kablowej. 32 mln euro z tej kwoty trafi na mocy porozumienia z Vivendi do Elektrimu. Elektrim Telekomunikacja jest zadłużona na ponad 500 mln euro wobec Vivendi i 77,5 mln euro wobec Elektrimu. Nabywcą spółek kablowych jest konsorcjum Hicks Muse Tate & Furst (HMTF), Emerging Markets Partnership i Argus Capital Partners. (s. 1)

ComArch wchodzi do Francji

Francja to kolejny po Stanach Zjednoczonych, Bliskim Wschodzie i Ameryce Środkowej rynek, na który ComArch wchodzi ze swoimi produktami dla telekomunikacji. Tym razem krakowska spółka wdroży na podstawie umowy z firmą integratorską Steria dwa moduły plarformy Tytan u operatora Kertel. Wartość kontraktu nie została podana, nie przekracza jednak 12 mln zł. (s. 3)

Pro Futuro: poprawa pod koniec roku

Po trzech kwartałach Pro Futuro ma ponad 21 mln zł straty operacyjnej. Jarosław Plisz, prezes firmy świadczącej usługi telekomunikacyjne i internetowe, zapewnia, że spółka, zgodnie z zapowiedziami, pod koniec roku - w grudniu - osiągnie dodatni wskaźnik EBITDA. (s. 5)

PRAWO I GOSPODARKA

Trzecia Konferencja Audytingu

Jutro rozpocznie się kolejna doroczna Konferencja Audytingu, organizowana przez Krajową Izbę Biegłych Rewidentów. W spotkaniu weźmie udział 600 audytorów. Temat konferencji to „Rewizja finansowa a zmiany w prawie gospodarczym”. (s. 4)

Śledztwo w DT

Niemiecka prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie finansowej odprawy Rona Sommera, byłego szefa Deutsche Telekom i opcji na akcje telekomu dla członków zarządu. Sommer otrzymał 11,6 mln euro odprawy, a członkowie zarządu możliwość zakupienia po 1,7 mln akcji za cenę 2,5-krotnie niższą od rynkowej. (s. 9)

Hutchinson zacznie 3G

Hutchinson 3G zamierza wystartować z usługami telefonii UMTS jeszcze w grudniu br. Do końca przyszłego roku działający w Wielkiej Brytanii i we Włoszech operator chce pozyskać 2 mln klientów. (s. 9)

PULS BIZNESU

Prezes URTiP zyska nowe uprawnienia

Nowelizacja prawa telekomunikacyjnego zwiększy uprawnienia prezesa URTiP, m.in. w zakresie kalkulacji kosztów do cennika usług powszechnych, ceny dzierżawy łączy telekomunikacyjnych, ustalenia cennika połączeń pomiędzy operatorami, decyzji o połączeniu sieci. Według wiceministra infrastruktury Krzysztofa Hellera ma to podnieść skuteczność Regulatora. (s. 5)