Wtorkowy Przegląd Prasy

Nihonswi współpracująca z Prokomem wykupiła obligacje zamienne Softbanku odpowiadające po wymianie 15,5% akcji warszawskiej spółki. KGT ma objąć pięć spółek telekomunikacyjnych powstałych w grupach dystrybucji energii elektrycznej. KPWiG rozważa utworzenie rynku dla spółek zagrożonych upadłością.

PARKIET

Prokom rozpoczął przejmowanie Softbanku

Współpracująca z Prokomem firma Nihonswi objęła obligacje zamienne Softbanku o wartości 32 mln zł i przedstawiła je od razu do wymiany na akcje. W wyniku konwersji będzie w posiadaniu 15,5% akcji Softbanku. Ponadto Prokom odkupi w transakcji pozasesyjnej 17 grudnia br. 1,74 mln akcji Softbanku za 20,9 mln zł od prezesa warszawskiej spółki - A. Lesza. (s. 1)

Netia i Tel-Energo faworytami

Netia i Tel-Energo to dwie spółki, które znajdą się najprawdopodobniej na krótkiej liście negocjacji w sprawie zakupu 74% akcji Telbanku. Według nieoficjalnych informacji firmy proponują NBP po około 300 mln zł, przy czym oferta Netii ma być nieco wyższa. (s. 4)

Unia zaskoczona polskiemi żądaniami

Polscy negocjatorzy przedstawili wczoraj w rozmowach z UE ponad 10 nowych postulatów w kwestiach finansowych i rolniczych. Minister Cimoszewicz powiedział, że przedstawiciele Unii z którymi rozmawiał byli zaskoczeni dużą liczbą polskich postulatów w ostatniej fazie rozmów. (s. 7)

PRAWO I GOSPODARKA

Będzie rynek upadłych firm

KPWiG rozważa wydzielenie na giełdzie rynku spółek zagrożonych upadłością. Komisja spodziewa się w przyszłym roku dwukrotnej nowelizacji ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi. (s. 1, 15)

Model konsolidacji aktywów wokół KGT

Na bazie spółek dystrybutorów energii elektrycznej może powstać pięciu operatorów telekomunikacyjnych, którzy zostaną włączeni do KGT powstającej wokół Tel-Energo. Prezes Tel-Energo nie podał na razie szczegółów przedsięwzięcia. Program dla sektora energetycznego nie rozpatrywany jeszcze przez rząd przewiduje stworzenie czterech grup dystrybucji energii elektrycznej: Grupy Zachód (P-5), Wschód (L-6), Dolnego Śląska (W-5) i Grupy K7. Z tych właśnie zakładów mogłyby wydzielone zostać spółki włączone później do Krajowej Grupy Telekomunikacyjnej. (s. 3)

Energis Polska podniósł kapitał

Energis Polska zakończył proces rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego z 326 mln zł do 855 mln zł. Udział National Grid w Energis Polska został ustalony poniżej 20%, jednak pozostaje on wiodącym udziałowcem. Energis planuje przychody za br. na poziomie 54 mln zł, z czego 8 mln zł - w grudniu. (s. 6)

PULS BIZNESU

Rada DW WS zawiesiła "Życie"

Rada nadzorcza DW Wolne Słowo należącego do 4Media zawiesiła wydawanie "Życia". Gazeta nie ukazuje się już jednak od trzech dni. (s. 11)

GAZETA WYBORCZA

Czy OC przez internet i telefon będzie tańsze

TU Link 4 zapowiada, że ubezpieczenia komunikacyjne mogą być dla 80% ubezpieczających się niższe nawet do 15% dzięki sprzedaży telefonicznej i internetowej. Spółka rozpocznie sprzedaż produktów ubezpieczeniowych w I kw. przyszłego roku. (s. 21)

Tylko elektronicznie

Do połowy 2004 roku Krajowa Izba Rozliczeniowa zamierza całkowicie wyeliminować papierowe rozliczenia transakcji z obiegu bankowego. Obecnie przez systemy KIR przechodzi dziennie ok. 2 mln transakcji, z czego 75% stanowią przelewy elektroniczne. W postaci papierowej przechodzi ok. 1 mld zł dziennie, a elektronicznej - ok. 20 mld zł. (s. 27)

BUSINESS 2.0

Czynnik ludzki

Zamiast inwestować w oprogramowanie - inwestuj w swoich ludzi, jeśli chcesz dobrze zarządzać kontaktami z klientem - pisze Jeffrey Pfeffer, profesor z Wyższej Szkoły Biznesu Uniwersytetu Stanforda. (s. 58)

Pingwin wzlatuje

Po przygotowaniu Mono - oprogramowania, które można nazwać nakładką na Linuxa, zdecydowanie upraszczającą i przybliżającą system operacyjny użytkownikowi przyzwyczajonemu do Windows - Miguel de Icaza przygotowuje się do stworzenia wersji open source aplikacji przygotowanych do działania pod systemem Microsoftu. (s. 103)