Wtorkowy Przegląd Prasy

Logotec Engeneering skierował do warszawskiej prokuratury zawiadomienie przeciwko Wiesławowi Wiśniewskiemu, szefowi Liberty Poland. Według Gartenra, przemysł informatyczny w USA może do końca 2004 przenieść do krajów o tańszej sile roboczej nawet 0,5 mln miejsc pracy.

PARKIET

Małe firmy sięgają po pomoc

Wczoraj upłynął pierwszy termin składania przez małe i średnie firmy wniosków do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości o dofinansowanie inwestycji w informatykę. Środki są rozdzielane za pośrednictwem akredytowanych wykonawców. Większość to dotacje z Funduszu Phare (7 mln EUR), reszta pochodzi z budżetu państwa (2,33 mln EUR). Na liście akredytowanych spółek są m.in. giełdowe MacroSoft, Simple, oraz ComArch. W przypadku tej pierwszej, tego typu kontrakty przyniosły 20% sprzedaży w I półroczu br. (s. 5)

Logotec w sporze z Liberty Poland

W poniedziałek Logotec Engeneering Grouop złożyła w prokuraturze zawiadomienie przeciwko Wiesławowi Wiśniewskiemu, prezesowi Liberty Poland. Zarzuca mu działanie na szkodę L2Mobile.com, wspólnej firmy oferującej usługi SMS. Liberty Poland założyła tymczasem konkurencyjną firmę o identycznej nazwie, przejęła pracowników i większość klientów L2Mobile.com. Logotec szacuje straty na 10 mln zł i chce skierować sprawę do sądu. Wiesław Wiśniewski twierdzi, że zarzuty są bezpodstawne, a wszystkiemu winien jest Logotec, który chciał poprzez L2Mobile sprzedawać swoje aplikacje dla urządzeń mobilnych. (s. 5)

Ruszył rejestr dłużników

W poniedziałek został uruchomiony pierwszy w Polsce rejestr dłużników. Będzie zbierał i udostępniał informacje o przedsiębiorcach i indywidualnych osobach zalegających z płatnościami. Miesięczny abonament pozwalający na dostęp do rejestrów będzie kosztował 250 zł. Umieszczeni w Krajowym Rejestrze Długów BIG będą mogli dowiedzieć się, kto i kiedy szukał informacji na ich temat. (s. 6)

PULS BIZNESU

TP Internet sprzeda "Parkiet"

TP Internet szuka chętnych na 71,5% udziałów w Parkiet Media, wydawcy "Parkietu". Przejęciem nie jest zainteresowany Bonnier Business Polska, wydawca PB. (s. 5)

GAZETA WYBORCZA

Cyfrowy Berlin tylko z dekoderem

Aglomeracja Berlina to pierwszy na świecie region, który w całości przestawił się na cyfrowe nadawanie naziemnego sygnału telewizyjnego. OK. 200 tys. odbiorników w Berlinie, Poczdamie i pasie małych miejscowości wokół Berlina trzeba wyposażyć w specjalne dekodery do naziemnej telewizji cyfrowej. Dotychczas dekodera kosztującego od 100 do 300 EUR nie kupiło jeszcze ok. 20 tys. rodzin w regionie. (s. 6)

Firmy szukają pracy tam, gdzie taniej

Według szacunków Gartnera, do końca 2004 roku amerykańskie firmy IT mogą przenieść do 0,5 mln miejsc pracy do krajów o niższych kosztach pracy. Oznacza to, że pracę może stracić nawet co dwudziesta osoba zatrudniona w przemyśle IT w USA. (s. 8)