Wtorkowy Przegląd Prasy

Softbank zarobi 80 mln USD ze 114 mln USD całego kontraktu na system informatyczny PKO BP. W przypadku finalizacji transakcji pomiędzy Prokomem Investments i CA IB Fund Management, na rynek może trafić niedługo spora liczba akcji Prokomu Software. Polska wkracza w najtrudniejszy okres harmonogramu spłaty zadłużenia zagranicznego.

PARKIET

Widmo podaży kusi Prokom

Prokom Investments podpisał pod koniec czerwca z CA IB Fund Management, przedwstępną umowę sprzedaży 266 tys. akcji Prokomu Software - 2% kapitału - po cenie jednostkowej 125 zł. Umowa dojdzie do skutku, jeśli Prokom nie zwróci CA IB do 27 sierpnia br. zaliczki w wysokości 20 mln zł. Wczoraj za akcje Prokomu płacono 160 zł, jednak zdaniem analityków ewentualna podaż z nowego źródła może zachwiać kursem gdyńskiej spółki. (s. 3)

Softbank zarobi 80 mln USD

Konsorcjum Softbank, Accenture i Alnova podpisało z PKO BP umowę na wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego wartości 114 mln USD. Prace potrwają od października br. do końca 2006 roku. Softbank zarobi z kwoty kontraktu 80 mln USD - więcej niż całe ubiegłoroczne przychody spółki. (s. 3)

Na boom trzeba poczekać

Do końca lipca oddano do użytku o 118% więcej mieszkań niż w analogicznym okresie przed rokiem. W lipcu oddano do użytku 126% mieszkań więcej niż w czerwcu i 609% więcej niż przed rokiem. W sumie w wartościach bezwzględnych oznacza to 106,4 tys. nowych mieszkań od stycznia do lipca br. Zdaniem analityków na prawdziwy boom trzeba jeszcze poczekać - w obecnych wynikach uwzględnić należy efekt zmiany prawa budowlanego - ludzie zgłaszali w pośpiechu lokale już dawno ukończone i zasiedlone. Na prawdziwą poprawę koniunktury mnożna liczyć już w IV kwartale. (s. 6)

Rolowanie zadłużenia będzie coraz trudniejsze

W latach 2003 - 2008 Polska musi spłacić 21 mld USD zadłużenia zagranicznego. Na koniec maja nasze zadłużenie sięga 32,23 mld USD. Polska wkracza w okres największych wydatków na ten cel. W 2004 roku zapłacimy 3,154 mln UDS, a w 2008 - 4,25 mld USD. Sposobem na zmniejszenie obciążenia jest rolowanie długu; polskie papiery skarbowe są nadal wiarygodne za granicą (w br. uplasowaliśmy już 2,5 mld USD), niewykluczone jednak, że inwestorzy mogą uznać je za zbyt ryzykowne. (s. 6)

PULS BIZNESU

Nokia zwiększyła udział w rynku

Nokia i SonyEricsson najbardziej zwiększyły swoje udziały w globalnym rynku komórkowym w II kw. - dowodzi raport Strategy Analytics. Nokia zwiększyła swój udział z 35% do 37%, a udział SonyEricsson - z 5% do 6%. (s. 6)