Wtorkowy przegląd prasy

Prokom odpadł z gry o budowę systemu ERP dla Telekomunikacji Polskiej, rosną szanse Computerlandu. Nie widać końca konfliktu między drobnymi akcjonariuszami Wirtualnej Polski a TPSA. Softbank zapowiada udział w kolejnych dużych przetargach. Inwestycje w zaawansowane technologie niższe niż rok temu.

PULS BIZNESU

CL bliżej umowy za 100 mln zł

Gdyński Prokom nie dostanie wartego 100 mln zł kontraktu na budowę systemu finansowo-księgowego (główna część systemu ERP) w TPSA. Nieoczekiwanie największa polska firma informatyczna została wykluczona z konsorcjum, w którym była wraz z IBM i Andersen Business Consulting. Drugi na krótkiej liście Computerland startuje wraz z francuską firmą SchlumbergerSema. (s. 6)

Sposób na WP

Na dzisiejszym NWZA akcjonariusze mniejszościowi portalu Wirtualna Polska będą próbowali przegłosować własne propozycje podniesienia kapitału spółki. Chcą anulować wcześniejsze uchwały podjęte z inicjatywy TP Internet (zależna od TPSA), właściciela 55 proc. akcji WP. (s. 6)

PARKIET

Softbank: kolejne umowy z administracją publiczną

Spółka zamierza wziąć udział w przetargu na budowę sieci WAN do obsługi CEPiK (wartość kontraktu to ok. 150 mln zł) i na system kontroli dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na celowniku prezesa Aleksandra Lesza jest jeszcze przetarg na sprzęt informatyczny dla Poczty Polskiej i na system Raport dla policji. (s. 3)

Przełamanie złej passy nastąpi w przyszłym roku

Obecny rok rozczarowuje pod względem poziomu wydatków na technologie informatyczne. Firmy badające rynek przewidywały, że w Europie będziemy obserwować przynajmniej 5 proc. wzrost inwestycji. Tymczasem niektóre szacunki mówią o 5-proc. spadku. Analitycy pocieszają: przyszłe lata będą znacznie lepsze. (s. 11)