Wtyczka ODF - tym razem od Suna

Tydzień temu zaprezentowano finalną wersję wtyczki umożliwiającej konwersję dokumentów do formatu ODF, przeznaczonej dla pakietu biurowego Microsoft Office 2007. Teraz firma Sun Microsystems zapowiedziała, że w połowie miesiąca przedstawi wstępną wersję swojego rozwiązania, którego finalna wersja pojawi się na wiosnę.

Pierwsza wersja wtyczki dla pakietu biurowego Microsoft Office 2003 zapewni jedynie dwustronną konwersję dokumentów tekstowych z i do formatu ODF, jednak finalna wersja - oczekiwana w kwietniu bieżącego roku - ma także mieć możliwość konwersji arkuszy kalkulacyjnych Excel i prezentacji z programu Powerpoint do dokumentów ODF i w drugą stronę. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na witrynie producenta. Tam także pojawią się niedługo pierwsze pliki do pobrania.

Warto dodać, że w obecnej wersji wtyczka wspierana przez Microsoft także wspiera tylko konwersję dokumentów tekstowych, pozostawiając wsparcie dla innych dokumentów biurowych pakietu kolejnym wersjom. Co więcej, wtyczka wspierana przez koncern przeznaczona jest tylko dla najnowszej wersji Microsoft Office 2007. Więcej o zaprezentowanej tydzień temu aplikacji - OpenXML Translator - można przeczytać w artykule "ODF w Office 2007".

Oficjalna informacja na witrynie Sun Microsystems.