Wubi

Nigdy wcześniej nie korzystałeś z Linuksa, a chciałbyś wypróbować jego możliwości? A może potrzebujesz skorzystać z aplikacji na ten system, a chcesz uniknąć kombinowania z partycjami? Wubi jest idealnym rozwiązaniem, bo pozwala bezboleśnie zainstalować Ubuntu na partycji z systemem Windows.

Nigdy wcześniej nie korzystałeś z Linuksa, a chciałbyś wypróbować jego możliwości? A może potrzebujesz skorzystać z aplikacji na ten system, a chcesz uniknąć kombinowania z partycjami? Wubi jest idealnym rozwiązaniem, bo pozwala bezboleśnie zainstalować Ubuntu na partycji z systemem Windows.

Wubi

Informacje: wubi-installer.org Cena: bezpłatny

Zazwyczaj, instalacja jakiejkolwiek dystrybucji systemu Linux wymaga od użytkownika przygotowania partycji przeznaczonych specjalnie dla niego. Nie ma problemu, jeśli komputer użytkownika nie zawiera żadnych danych i można bez problemu stworzyć środowisko specjalnie dla Ubuntu, SuSE czy innej wersji Linuksa. Gorzej, jeśli użytkownik korzysta z Windows, a miejsce na dysku jest już w pełni zagospodarowane.

W takiej sytuacji są dwa wyjścia. Jednym z nich jest skorzystanie z menedżerów partycji i odpowiednie ich zmodyfikowanie, aby można było stworzyć miejsce dla Linuksa - nie sposób powiedzieć, że jest to rozwiązanie łatwe i szybkie, bo wymaga doświadczenia w pracy z komputerem, a sam transfer danych może zająć długie godziny. Nowicjusz może się w tym pogubić. Nie można również wykluczyć awarii, która spowoduje utratę zawartości dysku użytkownika. Innym wyjściem jest skorzystanie z narzędzia Wubi, które pozwala z poziomu Windows zainstalować system operacyjny Ubuntu (najnowsza wersja Wubi ma numer 8.10, co określa również numer dystrybucji) na partycji z systemem Windows - bez konieczności dokonywania jakichkolwiek zmian w organizacji dysku twardego.

Wubi

Wubi

Cały proces wykonywany jest automatycznie i przypomina instalację jakiejkolwiek aplikacji działającej pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoftu. Zalecane jest korzystanie ze stabilnej wersji instalatora, a nie z tzw. nocnych wersji tworzonych w miarę pojawiania się kolejnych testowych wersji systemu.

Plik z Wubi zajmuje zaledwie jeden megabajt na twardym dysku i po uruchomieniu wymaga od użytkownika określenia partycji, na której ma zostać zainstalowane Ubuntu, wersji językowej, nazwy i hasła użytkownika oraz ilości miejsca, które będzie do dyspozycji użytkownika korzystającego z Linuksa. Dodatkowo użytkownik może kliknąć przycisk Dostępność, który wyświetli opcje znane w systemie Windows jako Ułatwienia dostępu - można zainstalować Ubuntu z lupą, wysokim kontrastem, terminalem Braille'a czy klawiaturą ekranową. Ostatnim krokiem przed rozpoczęciem instalacji jest wybranie środowiska graficznego, w oparciu o które działać będzie Ubuntu (np. Kubuntu).

Proces instalacji samego Ubuntu może potrwać dość długo - jest to spowodowane koniecznością dostosowania Linuksa do uwarunkowań partycji FAT32 czy NTFS, a także potrzebą pobrania z Internetu pakietu instalacyjnego, który zajmuje około 700-megabajtów. Na szczęście instalator pobierany jest z szybkich serwerów, dlatego można spodziewać się maksymalnej prędkości transferu. Po pobraniu wymaganych plików instalator poprosi użytkownika o zrestartowanie komputera. Po kilku sekundach od uruchomienia pojawi się prośba o wybranie systemu operacyjnego - nietrudno się domyślić, że wybór będzie obejmował Windows oraz Ubuntu, tzw. dual boot. Wybranie Linuksa spowoduje rozpoczęcie jego właściwej instalacji, która zajmie, w zależności od szybkości komputera, od 10 do 30 minut. Instalacja przebiega automatycznie i nie wymaga żadnych działań ze strony użytkownika, a jej koniec wieńczy automatyczny restart komputera, po którym można już skorzystać z możliwości systemu. Generalnie rzecz biorąc, instalacja sterowników czy skonfigurowanie poszczególnych komponentów jest wykonywane przez instalator Ubuntu, aczkolwiek nie obejdzie się bez ręcznego skonfigurowania pewnych elementów Ubuntu, m.in. przystosowania do pracy z Internetem, gdy mamy w komputerze, np. w notebooku, kartę bezprzewodową w systemie WiFi.

Wubi instaluje wersję Ubuntu, które nie różni się niczym od wersji instalowanej w tradycyjny sposób. Niestety, partycja FAT nie jest idealnym środowiskiem dla jakiegokolwiek systemu Linux, w związku z czym należy spodziewać się nieco niższej jego wydajności i możliwych błędów w jego funkcjonowaniu. Warto wspomnieć, że odinstalowanie Ubuntu z komputera użytkownika jest tak samo proste, jak jego instalacja - Dodaj/Usuń Programy w Windows. Inna możliwość to ponowne uruchomienie instalatora Wubi.

Co interesujące, zainstalowany w ten sposób Linux można potem zaktualizować do pełnowymiarowej dystrybucji.

Zalety

  • bardzo prosta instalacja
  • brak ingerencji w tablice partycji na dysku

Wady

  • niższa wydajność zainstalowanego w ten sposób systemu

Ocena: 9/10

Podsumowanie: Wubi to idealne rozwiązanie dla osób, które chciałyby korzystać z Ubuntu, a nie chcą dokonywać zmian w partycjach na dysku.