Wulkany, trzęsienia i erupcje

Nasza Ziemia jest nie mniej fascynująca niż otaczający ją Wszechświat. Żeby się o tym przekonać wystarczy "spojrzeć" do jej wnętrza. Świat minerałów, kamieni szlachetnych i śmiercionośnych wulkanów zadziwia swą niezwykłością. W podróż do tej cudownej krainy można się udać nie wychodząc z domu. Wystarczy włączyć komputer i zainstalować program "Ziemia. Wyprawa do wnętrza planety".


Nasza Ziemia jest nie mniej fascynująca niż otaczający ją Wszechświat. Żeby się o tym przekonać wystarczy ''spojrzeć'' do jej wnętrza. Świat minerałów, kamieni szlachetnych i śmiercionośnych wulkanów zadziwia swą niezwykłością. W podróż do tej cudownej krainy można się udać nie wychodząc z domu. Wystarczy włączyć komputer i zainstalować program ''Ziemia. Wyprawa do wnętrza planety''.

PODRÓŻ W NIEZNANE

Program przygotowany jest w konwencji interaktywnego muzeum, podzielonego na kilka pomieszczeń. Znajdziemy w nim ponad 600 ilustracji, 13 sekwencji wideo, 50 animacji i 30 interaktywnych pulpitów. Zaczynamy od HALLU gdzie musimy wybrać trasę naszej wędrówki. Możemy poruszać się po całym terenie muzeum, podążając za strzałką. Podchodzimy wtedy do różnych eksponatów znajdujących się w gablotach. Dzięki umieszczonemu w HALLU indeksowi, łatwo i szybko zdołamy dotrzeć do interesujących nas zagadnień. Przydatny okazuje się także nawigator (w prawym górnym rogu), dzięki któremu w każdej chwili zorientujemy się w jakiej części muzeum właśnie przebywamy. Ta użyteczna funkcja umożliwia także bardzo sprawne przemieszczanie się po innych pomieszczeniach.

Pozostałe sale to GÓRNICTWO (tajniki wydobywania i eksploatacji złóż naturalnych, mapa bogactw naturalnych świata), dalej POWIERZCHNIA ZIEMI (góry, kaniony, pustynie etc., plus film o powstaniu naszej planety) i wreszcie WNĘTRZE ZIEMI (informacje o aktywnym życiu Ziemi kryjącym się w jej wnętrzu). Największe pomieszczenie stanowi GALERIA. Na jej ścianach umieszczone zostały eksponaty pogrupowane w bloki tematyczne. I tak, odnajdziemy tu między innymi tlenki, siarczany, skały magmowe i kamienie szlachetne. Na środku tej sali stoi kopuła oznaczona jako QUIZ. Po zwiedzeniu muzeum można tutaj zweryfikować stan nabytej w ten sposób wiedzy.

INTERAKTYWNE PULPITY

Szczególnie godne polecenia wydają się opcje uruchamiania trzęsienia Ziemi oraz budowy wulkanu. Obie znajdziemy w pomieszczeniu WNĘTRZE ZIEMI. Przy interaktywnych pulpitach możemy sami sprowokować wybuch lub wstrząs, o różnej skali nasilenia. Efekt naszego działania zostanie zilustrowany animacją oraz opatrzony stosownym komentarzem. Podczas wywoływania trzęsienia Ziemi musimy ustalić jego wielkość w skali Richtera, zlokalizować ognisko oraz podać epicentrum. Podobnie rzecz ma się z prowokowaniem wulkanicznych erupcji. W tym wypadku powinniśmy ustalić objętość lawy, jej lepkość oraz zawartość gazu. Takie podejście do zjawisk naturalnych pozwala łatwiej zrozumieć ich strukturę oraz kierujące nimi prawidłowości.

NAJCENNIEJSZE KLEJNOTY ŚWIATA

W multimedialnym programie znajdzie się także coś ciekawego dla koneserów biżuterii. Oto w GALERII przy gablocie z kamieniami szlachetnymi ujrzymy kolekcję bodaj najsłynniejszych klejnotów świata. Zbiór rozpoczyna się od niezwykłego diamentu Hope'a, który w XVII wieku trafił z Indii do rąk Ludwika XIV, po czym zaginął w czasie Rewolucji Francuskiej, by po 20 latach odnaleźć się w Anglii. W kolekcji Smithsonian Natural History Museum można zobaczyć nie mniej słynny diadem Marii Luizy, który cesarz Napoleon I podarował w prezencie ślubnym swojej drugiej żonie. W tym srebrnym cacku znajduje się 1000 diamentów o łącznej wadze 700 karatów, a całość zdobiona jest jeszcze przepięknymi, niebieskimi turkusami.

"Ziemia. Wyprawa do wnętrza planety" to program przygotowany równie starannie jak jego poprzednicy z serii "Nowe Horyzonty". Przejrzysta forma, nie nastręczająca trudności obsługa oraz bogato zilustrowana wiedza o naszej planecie pozwalają wydać pozytywną ocenę. Najnowsze dzieło Optimus Pascal Multimedia można śmiało polecić jako znakomity program edukacyjny, ale także jako ciekawe źródło wiedzy dla osób, które zakończyły już naukę.

Dystrybucja: Optimus Pascal Multimedia

ul. Wyspiańskiego 10, 43-300 Bielsko - Biała, tel. (033) 11-91-80

http://www.opm.pl

Wymagania systemowe:

486 DX 33, 8MB RAM, CD-ROM x2, Win 3.11/95