Wybieramy MP3-kę

Kupno dobrego odtwarzacza Mp3 to trudna sprawa. Musisz zwracać uwagę nie tylko na pojemność pamięci, przydatne funkcje ale także na jakość wykonania, rodzaj i wielkość zamontowanego wyświetlacza i co istotne jakość brzmienia. Od twoich oczekiwań zależy, które cechy Mp3 będą dla Ciebie najważniejsze. W naszym poradniku zwracamy uwagę na cechy jakimi powinien charakteryzować się porządnie wykonany i wygodny w obsłudze odtwarzacz multimediów.


Kupno dobrego odtwarzacza Mp3 to trudna sprawa. Musisz zwracać uwagę nie tylko na pojemność pamięci, przydatne funkcje ale także na jakość wykonania, rodzaj i wielkość zamontowanego wyświetlacza i co istotne jakość brzmienia. Od twoich oczekiwań zależy, które cechy Mp3 będą dla Ciebie najważniejsze. W naszym poradniku zwracamy uwagę na cechy jakimi powinien charakteryzować się porządnie wykonany i wygodny w obsłudze odtwarzacz multimediów.

Apple iPod touch

Apple iPod touch

Wiele zależy od tego, czego oczekujesz od muzycznego grajka. Dla audiofila wszystkie wodotryski w postaci możliwości przeglądania zdjęć czy filmów bez konieczności ich konwertowania będą opcjami drugorzędnymi, jeśli odtwarzacz nie będzie generował dobrej jakości dźwięku i nie będzie intuicyjny w obsłudze. Dobrym wyborem będzie wówczas mniejszy odtwarzacz o dobrej jakości dźwięku, pojemności minimum 4 GB (co pozwoli zmieścić ponad 40 albumów), 2-3 calowym wyświetlaczem z wygodną obsługą i możliwością odtwarzania plików zapisanych w bezstratnych formatach audio jak FLAC, APE. Z kolei osoba, która lubi mieć większość swoich multimedialnych zbiorów przy sobie powinna zdecydować się na większe modele z wbudowanym twardym dyskiem o pojemności powyżej 60 GB, dużym ekranem, możliwością oglądania filmów bez konieczności konwersji oraz wyjściem pozwalającym na podłączenie odtwarzacza do telewizora. Warto więc dokładnie przemyśleć jakie parametry odtwarzacza są dla nas niezbędne, a jakie tylko mile widziane.

Rodzaj nośnika

Odtwarzacze muzyczne można podzielić według różnych kryteriów, najczęściej stosowanym jest rodzaj wykorzystywanego nośnika. Najwięcej modeli wykorzystuje pamięci FLASH, identyczną jak w popularnych kluczykach USB. Przeważnie są niewielkie i bez problemu mieszczą się nawet w małej kieszeni. Z uwagi na brak ruchomych części są odporne na wstrząsy, uderzenia, a dzięki niewielkiej wadze idealnie nadają się dla sportowców - można z nimi biegać, czy jeździć na rowerze. Coraz częściej wyposażone są w 2-3 calowe ekrany i możliwość odtwarzania nie tylko muzyki ale również filmów i to bez konieczności ich konwersji. Bardziej zaawansowane jak np. iPod touch czy też Laberg BigBoy, oferują również inne funkcje jak np. surfowanie po Internecie (iPod touch) oraz możliwość oglądania telewizji (Laberg BigBoy).

Coraz rzadziej wykorzystuje się w odtwarzaczach mini twarde dyski przeważnie 0,85-calowe. Odtwarzacze są wówczas dużo grubsze i bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Nie oferują one przy tym takiej pojemności jak odtwarzacze z większymi twardymi dyskami 2,5 calowymi. Pojemność tych drugich może przekraczać nawet 80 GB. Idealnie spisują się one w roli przenośnej biblioteki nie tylko plików muzycznych, ale również wideo czy też innych danych. Pozwalają na zapisanie ponad kilkudziesięciu tysięcy utworów muzycznych, a niektóre z nich, np. odtwarzacze multimedialne, umożliwiają również wygodne oglądanie filmów. Niestety, są dosyć drogie, ale od pozostałych znacznie wygodniejsze, chociażby ze względu na panoramiczne wyświetlacze, których przekątna może przekraczać nawet cztery cale (odtwarzacze multimedialne). Bardziej zaawansowane modele zawierają kontroler USB, umożliwiający zgranie zdjęć bezpośrednio z aparatu cyfrowego, albo wyjście wideo i pozwalają na oglądanie filmów na ekranie telewizora.

Pojemność

Im większa pojemność, tym więcej muzyki oraz ewentualnie innych plików będziemy w stanie przechowywać, dlatego nie warto decydować się na modele o pamięci mniejszej niż 2 GB. Maksymalna pojemność odtwarzaczy FLASH to 32 GB, optymalnym wyborem są modele 8 GB. Odtwarzacze z twardym dyskiem oferują nawet 80 GB pojemności, co przekłada się na tysiące godzin muzyki. W odtwarzaczach wykrywanych w systemie jako przenośne dyski pojemność ową można wykorzystać do przechowywania dowolnych plików - można wiec przy okazji używać odtwarzacza jako przenośnego dysku.

Pojemność odtwarzaczy

1 GB - 12 albumów, ponad 120 utworów,

4 GB - 48 albumów, ponad 540 utworów,

8 GB - 90 albumów, ponad 1000 utworów,

30 GB - 360 albumów, ponad 4000 utworów,

80 GB - 900 albumów, ponad 10 900 utworów.

Interfejs sprzętowy

Creative ZEN X-Fi

Creative ZEN X-Fi

Wszystkie obecnie sprzedawane odtwarzacze komunikują się z komputerem za pomocą interfejsu USB 2.0, niestety tylko nieliczne oferują przyzwoitą prędkość zapisu na poziomie 3-5 MB/s (wyniki naszych testów). Przy ciągle rosnącej pojemności odtwarzaczy ich niska wydajność staje się poważnym problemem. Przykładowo model o prędkości zapisu 2 MB/s czyli mieszczący się w środku stawki potrzebuje aż ponad 20 minut aby zapisać 3,5 GB zbiór plików audio. Zapełnienie modelu 8 GB utworami muzycznymi może wówczas potrwać nawet godzinę.

Poza samą wydajnością odtwarzacza warto zwrócić uwagę na gniazdo, do którego podłączamy kabel łączący go z komputerem. Najczęściej jest to gniazdo mini-USB, do którego kabel dołączany jest do większości gadżetów USB lub aparatów fotograficznych. Zdarzają się jednak modele wyposażone we własne gniazdo jak np. odtwarzacze Appla. Wymagają one specjalnego kabla, który jest na wyposażeniu z odtwarzaczem, więc niestety chcąc przegrywać muzykę poza domem musimy wraz z odtwarzaczem zabrać kabel. Z kolei zastosowanie własnego gniazda pozwala producentowi na zaprojektowanie bardziej zaawansowanych gadżetów do odtwarzacza.

Komfort obsługi

To pięta achillesowa wielu odtwarzaczy, zarówno droższych, jak i tańszych, małych i dużych. Niestety, często zwracamy na to uwagę dopiero po odejściu od kasy, gdy z uporem maniaka staramy się znaleźć ulubiony utwór wśród kilkudziesięciu zapisanych w pamięci urządzenia lub gdy rozmiar przycisków oraz ich rozmieszczenie okazują się niewygodne. Najgorsze są modele wyposażone tylko w niewielkie przyciski, natomiast jednymi z wygodniejszych w obsłudze są odtwarzacze Appla pozwalające np. na szybkie przewijanie długiej listy plików za pomocą dotykowego kółka. Odradzamy zakup tanich modeli z dotykowymi przyciskami, bo nie działają one zbyt precyzyjnie.

Oczywiście wygodne sterowanie to nie wszystko, aby odtwarzacz był komfortowy w obsłudze. Zarówno pliki MP3 jak i inne formaty muzyczne zawierają dodatkowe (obok muzyki) informacje o wykonawcy, tytule utworu i albumu, gatunku muzyki itp. Odczytując je odtwarzacz może oferować różne metody organizacji i odtwarzania plików zależnie od preferencji użytkownika. Większość z modeli automatycznie kataloguje utwory z podziałem na wykonawców, albumy oraz rodzaj wykonywane muzyki. Bardziej zaawansowane jak Creative ZEN X-Fi, czy też iPody oferują również alfabetyczne wyszukiwanie utworów. Dla tych, którzy nie dysponują otagowanymi utworami odtwarzacz z możliwością nawigowania po katalogach będzie lepszym wyborem. Warto jednak poświęcić chwilkę i poprawnie otagować utwory, pomocny w tym będzie systemowy Windows Media Player, który potrafi automatycznie znaleźć brakujące informacje o utworach, a nawet ściągnąć okładkę płyty.

Wyświetlacz

Wyświetlacze niewielkich odtwarzaczy, właśnie tych z pamięcią flash, oferują niewiele, jednak i wśród nich są modele lepsze i gorsze. Z modeli o wielkości zapalniczki najlepsze są 2-4-kolorowe wyświetlacze OLED. Pokazują czytelny i kontrastowy obraz, dobrze widoczny zarówno w dzień, jak i w nocy. Ich główną wadą jest brak możliwości wyświetlania grafiki oraz zdjęć. W tanich odtwarzaczach z opcją przeglądania zdjęć najczęściej montuje się 1-1,5-calowe kolorowe wyświetlacze LCD o rozdzielczości 128x128 punktów. W tym wypadku warto sprawdzić, czy obraz jest ostry, a kąty widzenia dostatecznie szerokie. Niestety, często jakość pozostawia wiele do życzenia, dotyczy to tzw MP4. Najlepsze pod tym względem są kolorowe wyświetlacze OLED w droższych modelach. Z góry jednak ostrzegamy, że trudno mówić o przyjemności oglądania zdjęć czy filmów na ekranie niewiele większym od znaczka pocztowego. W tym wypadku dużo lepiej spisują się odtwarzacze multimedialne z panoramicznymi, 4,3-calowymi wyświetlaczami LCD, lub przynajmniej 3 calowym ekranem.