Wybieramy dysk zewnętrzny - kieszonkowy i stacjonarny

Wyścig na gigabajty trwa. Jeszcze niedawno zewnętrzne dyski twarde o pojemności kilkudziesięciu gigabajtów były rekordowo pojemne, dzisiaj takie pojemności oferują "kluczyki" USB, a na niewielkich przenośnych dyskach twardych zmieścisz dane liczone w terabajtach. Przyznasz że jest to kusząca wizja. Przejrzeliśmy rynkową ofertę dysków USB oraz zewnętrznych napędów 2,5- i 3,5-calowych. Prezentujemy wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

Przenoszenie danych bez tego poręcznej pamięci podręcznej? Niewygodne, zawodne - odpada. Przyzwyczailiśmy się do korzystania z "kluczyków" USB, a coraz większe pojemności plików multimedialnych skłaniają do kupowania pamięci nieco większych lecz jednocześnie o wiele pojemniejszych. Do przenoszenia dużej ilości danych najlepszym zakupem okazują się 2,5 i 3,5-calowe calowe dyski zewnętrzne. Napędy tego typu w ostatnim czasie bardzo potaniały, a najbardziej rozbudowane modele z interfejsem eSATA mają osiągi identyczne do dysków wewnętrznych. Zanim przejdziemy do omówienia cech poszczególnych typów dysków, przeanalizujmy, które z nich prezentują się najlepiej pod względem cenowym.

Liczymy

Dostępne na rynku 2,5 calowe dyski zewnętrzne dysponują pojemnościami do 500 GB, większe 3,5 calowe oferują nawet 2 TB. Dla porównania najpojemniejsze dyski flash dysponują tylko 64 GB. Najdroższe pod względem kosztu 1 GB są pamięci flash 64 GB. W ich przypadku koszt 1 GB to ok. 9 zł. Wiekszy, 2,5-calowy 500 GB dysk kosztuje ok 500 zł czyli za 1 GB płacimy równą złotówkę. Najbardziej opłacalne okazują się modele 3,5-calowe gdzie koszt 1 GB to tylko 50 groszy.

SanDisk Extreme Ducati to pamięć USB nawiązująca stylistycznie do motocykli włoskiego producenta, dzięki czemu prezentuje się o wiele ciekawiej od typowego pendrive'a

SanDisk Extreme Ducati to pamięć USB nawiązująca stylistycznie do motocykli włoskiego producenta, dzięki czemu prezentuje się o wiele ciekawiej od typowego pendrive'a

Pieniądze to jedno, lecz liczy się także wygoda użytkowania. Pamięci flash wysoką cenę, nadrabiają wygodą obsługi - są po prostu małe i co najważniejsze odporne na uszkodzenia. Do ich wykorzystania nie potrzeba żadnego kabla, wystarczy je podłączyć do gniazda USB. Niestety modele 64 GB są naszym zbyt drogie (powyżej 500 zł), opłaca się za to kupić w miarę szybką pamięć o pojemności 16 GB jak np. OCZ ATV, która kosztuje nico ponad 140 zł. 2,5 calowe dyski to dobra alternatywa dla pojemnych i drogich pamięci flash o pojemności 32- 64 GB, bo za podobną cenę (300-400 zł) możemy kupić zewnętrzny dysk o pojemności 320 GB, który będzie szybszy, a i tak z uwagi na jego małe wymiary łatwy do przenoszenia.

Kieszonkowa pamięć - dyski typu pendrive

Duża odporność na uszkodzenia mechaniczne, wykorzystanie popularnego interfejsu 2.0 oraz przystępna cena to główne czynniki popularności pamięci flash. Obecnie prawie każdy z nas ma takiego malucha, który pomaga wygodnie przenosić dane. Liczba modeli jest ogromna, ale możliwości i wydajność części z nich pozostawia sporo do życzenia.

Z uwagi na duże różnice w szybkości pracy przed wyborem odpowiedniego modelu warto np. dokładnie przestudiować specyfikację techniczną, zwracając szczególną uwagę na to, czy producent podaje, z jaką prędkością urządzenie zapisuje i odczytuje dane. W przypadku pamięci flash pamiętajmy, że podawane przez producentów parametry to maksymalne transfery jakie może uzyskać pamięć, w rzeczywistości prędkość zapisu zależy od tego, z jakimi plikami pracujemy. Teoretyczna przepustowość magistrali USB 2.0 (480 Mb/s) przy zapisie danych w rzeczywistości nigdy nie jest uzyskiwana, a najwydajniejsze modele pracują z prędkością ponad 30 MB/s ( przeważnie podczas odczytu).

Zapisywanie dużego zbioru mniejszych plików przebiega jednak znacznie wolniej zarówno z powodu specyfiki magistrali USB, jak i konstrukcji samej pamięci - przesyłanie danych strumieniowych ma najniższy priorytet, a zapisywanie wymaga najpierw opróżnienia odpowiednich komórek pamięci. Tylko dobre modele z wydajnym kontrolerem, oraz bardzo szybkimi układami pamięci zapisują nasz zbiór ponad 2000 plików z przyzwoitą prędkością powyżej 3 MB/s. Najsłabiej pod tym względem wypadają najtańsze konstrukcje, złożone z tanich podzespołów - oferują transfer nawet kilkukrotnie niższy niż najwydajniejsze modele. Niektórzy producenci nie przykładają wagi do używanych podzespołów i nie zapewniają zbliżonych osiągów nawet tym samym modelom dysków flash. Nie dołączają też żadnej informacji na temat tych podzespołów, nie podając parametrów zapisu i odczytu danych, wspominają jedynie o maksymalnej prędkości interfejsu USB 2.0. Sugerowanie się marką producenta nie zawsze ma pozytywne skutki, bo nawet największym firmom zdarzają się gorsze konstrukcje, które pozostawiają daleko w tyle za najszybszymi modelami.