Wybieramy nagrywarkę

Urządzenia z wbudowanym tuneremTV, nagrywarką DVD i twardym dyskiem ostatnio znacznie staniały. Ich producenci kuszą zaawansowanymi funkcjami i atrakcyjnymi cenami - podpowiadamy, jak wybrać cyfrowid odpowiedni do naszych potrzeb.


Urządzenia z wbudowanym tuneremTV, nagrywarką DVD i twardym dyskiem ostatnio znacznie staniały. Ich producenci kuszą zaawansowanymi funkcjami i atrakcyjnymi cenami - podpowiadamy, jak wybrać cyfrowid odpowiedni do naszych potrzeb.

Popularyzacja sprzętu audio-wideo spowodowała, że nagrywarki DVD, zwane też cyfrowidami, coraz wyraźniej przejmują pozycję odtwarzaczy DVD. Są to wprawdzie urządzenia oferujące wyłącznie możliwość zapisu filmów na płytach, lecz jeszcze rok temu takie modele były dwukrotnie droższe. Jednocześnie zwiększa się oferta cyfrowidów wyposażonych dodatkowo w dysk twardy (za ok. 2000 zł można już kupić bardzo dobry model). Co wybrać? Podstawowe pytanie, jakie trzeba sobie zadać, brzmi: Do czego nagrywarka ma nam służyć? Jeśli telewizję oglądamy sporadycznie, a bardziej zależy nam na możliwości łatwej archiwizacji nagrań z kamery, to w zupełności wystarczy urządzenie nagrywającece na płytach DVD. Jeśli jednak jest wiele programów, które chcielibyśmy zachować i obejrzeć póęniej - nagrywarka z twardym dyskiem będzie lepszym rozwiązaniem. Pozwala bowiem zapisać na twardym dysku wiele godzin nagrań, które po obejrzeniu możemy skasować lub utrwalić na krążkach DVD.

Ważna pojemność

Wybieramy nagrywarkę

Posiadacze cyfrowych kamer powinni koniecznie sprawdzić, czy wybrana nagrywarka ma złącze DV (FireWire), które pozwala przegrać film w najlepszej - bo cyfrowej - jakości.

To, ile godzin programu można przechować w cyfrowidzie, zależy od pojemności zainstalowanego w nim dysku twardego, która zwykle tylko z pozoru jest duża. Producenci reklamują swe urządzenia, podając maksymalny czas nagrania, jaki zmieści się na dysku, czyli w trybie zapisu z najniższą jakością. A to oznacza, że jeśli na dysku mają się zmieścić setki godzin filmów, to tylko nagranych z fatalnym obrazem. Te tryby można stosować tylko wtedy, gdy nie zależy nam na jakości. We wszystkich innych przypadkach trzeba będzie wybrać takie, które przy nagrywaniu na płytę DVD (o pojemności 4,7 GB) pozwalają zapisać 1-4 godz. filmu. Wówczas okaże się, że na twardym dysku o pojemności np. 250 GB zamiast obiecanych 400 godz. nagrań mieści się tylko... 40.

Wygoda obsługi

Cyfrowidy to urządzenia o bardzo złożonej konstrukcji. Pełnią funkcję odtwarzacza DVD i urządzenia nagrywającego na krążkach DVD, a także na dysku twardym (jeśli są weń wyposażone). Obsługa takiego urządzenia może okazać się skomplikowana. Pomocnym jest przejrzyste, graficzne menu ekranowe, podobne do tego jakie ma komputerowy system operacyjny. Dodatkowym ułatwieniem są opisy towarzyszące najistotniejszym funkcjom. To czy menu jest lepiej czy gorzej przygotowane trudno od razu zobaczyć, bo w sklepie mamy zwykle za mało czasu, aby sprawdzić wszystkie funkcje nagrywarki. Dlatego radzimy zdać się na nasze testy - także te, które publikujemy w tym numerze.

Zamiennik odtwarzacza

Jeśli nowy cyfrowid ma zastąpić także odtwarzacz DVD, warto zwrócić uwagę na jakość generowanego przez niego obrazu i dostępne złącza wizyjne. Jeszcze do niedawna szczytem luksusu w nagrywarce DVD było wyjście Euroscart z RGB, co wystarczyło do współpracy z telewizorami kineskopowymi. Obecnie wraz z popularyzacją ekranów plazmowych, LCD i projektorów normą są łącza komponentowe z progresywnym skanowaniem. Coraz częściej też pojawiają się modele z cyfrowym wyjściem wideo - DVI czy HDMI. Cyfrowy sposób transmisji ma wiele zalet dobrze widocznych w przypadku oglądania filmów DVD. Najważniejszą z nich jest wyeliminowanie konieczności konwersji sygnału cyfrowego na analogowy i odwrotnie. W rezultacie obraz jest lepszy i mniej zaszumiony, a barwy są lepiej nasycone i bardziej zróżnicowane. Warto więc wybrać nagrywarkę ze złączem cyfrowym, nawet jeśli nasz obecny telewizor nie ma odpowiedniego wejścia. Kolejny z pewnością będzie już w nie wyposażony...

Zamieszanie z formatami

Podczas wyboru cyfrowidu coraz mniejsze znaczenie ma na szczęście rodzaj wykorzystywanych przez urządzenie płyt DVD. Dawniej nagrywarki potrafiły zapisać tylko krążki określonych formatów - DVD+R/RW, DVD-R/RW czy DVD-RAM. Obecnie większość nagrywarek to urządzenia wieloformatowe. Różnice polegają jednak na liczbie obsługiwanych rodzajów nośników. Jedynie modele LG pozwalają na zapis na dowolnym dysku optycznym. Urządzenia innych producentów obsługują co najmniej dwa standardy. Pamiętajmy jednak, że przy nagrywaniu filmów na płyty DVD, które mają być potem odczytywane w odtwarzaczach innych marek, najbardziej kompatybilne będą krążki standardu DVD+R lub DVD-R.

Tymczasem sprawdziliśmy możliwości nagrywarek z twardymi dyskami i ich testy publikujemy w tym numerze, a ponadto, jak zwykle, innych elementów kina domowego. Tym razem do naszego laboratorium trafiły: projektor DLP zintegrowany z odtwarzaczem DVD i głośnikami, ciekawy zestaw małych, ale mocnych kolumn 5.1, dwa tanie odtwarzacze DVD, a także kalibrator do regulacji ekranów wszystkich typów telewizorów.

Zatrzymać telewizję

Jedną z najciekawszych funkcji, jaką oferują cyfrowidy, jest możliwość oglądania programów telewizyjnych z tzw. przesunięciem czasowym. Działanie tej funkcji (nazywanej przez producentów Chase Play lub Time Shift) polega na tym, że podczas oglądania telewizji możemy wcisnąć na pilocie klawisz Pauzy i w ten sposób zastopować obraz. W cyfrowidzie automatycznie włączy się wówczas nagrywanie bieżącego programu telewizyjnego. Będzie się on zapisywał w tle, a w momencie gdy przyjdzie nam ochota na jego dalsze oglądanie, wciśniemy po prostu klawisz odtwarzania, mając gwarancję obejrzenia całości audycji. Coraz więcej urządzeń (np. Philipsa) oferuje jeszcze więcej - non stop nagrywa w tle wybrany kanał, więc oglądaną audycję możemy nawet przewinąć do jej początku...