Wybierz sobie Macintosha

Komputer biurkowy, czy przenośny? Dla profesjonalistów, czy do użytku w domu? Digit pomaga wybrać najlepszego Macintosha do różnych zastosowań.


Komputer biurkowy, czy przenośny? Dla profesjonalistów, czy do użytku w domu? Digit pomaga wybrać najlepszego Macintosha do różnych zastosowań.

Koszt komputera nie zmienił się znacząco w ciągu ostatnich kilku lat. Oczywiście za każdą wydaną złotówkę dostajemy teraz znacznie więcej megaherców niż jeszcze dekadę temu, ale w dalszym ciągu kupno nowego Macintosha może wymagać sporej inwestycji.

Wybierz sobie Macintosha
Wybierz sobie Macintosha

Dlatego warto poważnie zastanowić się, jaki model najlepiej spełni nasze potrzeby. Większość z nas kupuje komputer na kilka lat. Biorąc pod uwagę ciągły rozwój techniki komputerowej, trzeba więc przygotować się na to, co nas czeka w przyszłości. Oczywiście częstotliwość wymiany posiadanego sprzętu jest zależna od potrzeb użytkownika i sposobu wykorzystania komputera - osoba zajmująca się profesjonalną obróbką fotografii lub montażem wideo może wymieniać swój sprzęt nawet co roku, podczas gdy domowi użytkownicy, którzy korzystają z Macintosha do surfowania po sieci lub edycji zdjęć z wakacji, zwykle zmieniają swój komputer nie częściej niż co 3-4 lata.

Wybierz sobie Macintosha
Wybierz sobie Macintosha

W ciągu ostatnich kilkunastu lat kupiłem dziesięć komputerów biurkowych i siedem przenośnych Macintoshy. Pomagałem również członkom rodziny i wielu znajomym w doborze właściwego sprzętu. Oczywiście potrzeby każdej osoby mogą znacznie się różnić, ale proces przedstawiony w niniejszym artykule pozwoli wyeliminować niepewność i obawy związane z kupnem nowego Macintosha. Co więcej, wybór komputera może sprawiać dużo radości, szczególnie gdy po raz pierwszy otwieramy pudełko z nowym sprzętem.

Wybierz sobie Macintosha
Wybierz sobie Macintosha

Podjęcie właściwej decyzji wymaga rozważenia trzech aspektów: wyboru między komputerem przenośnym i biurkowym, wyboru właściwego modelu oraz dobrania odpowiedniej konfiguracji i opcji rozszerzeń.

Wybieramy typ komputera

Wybierz sobie Macintosha

Coś dla każdego

Komputer przenośny, czy biurkowy? Wiele osób nie ma żadnego problemu z podjęciem decyzji tego typu. Osoby dużo podróżujące potrzebują komputera przenośnego. iBook lub PowerBook często stanowi też element pasujący do stylu życia danego użytkownika.

Wybierz sobie Macintosha

Zalety i wady komputerów biurkowych

Z drugiej strony, komputer stacjonarny ma zwykle większą wydajność i zapewnia więcej możliwości rozszerzenia. Oczywiście zdarzają się też sytuacje, kiedy konieczne są obydwa typy komputerów. Jeżeli podjęcie decyzji sprawia problemy, warto zapoznać się z ramką "Laptop, czy stacjonarny?" i udzielić odpowiedzi na poszczególne pytania, a następnie podsumować liczbę odpowiedzi w poszczególnych kategoriach. Dokładne rozważenie uzyskanego wyniku i poszczególnych odpowiedzi może pomóc w dokonaniu rozsądnej decyzji.

Wybieramy odpowiedni model

Jeśli decyzję o kupnie laptopa lub komputera stacjonarnego mamy już za sobą, możemy przejść do wyboru modelu, który najlepiej spełni nasze oczekiwania. Produkty Apple'a można podzielić na dwie ogólne kategorie: profesjonalne i konsumenckie (patrz ramka: "Coś dla każdego"). Często zdarzają się jednak sytuacje, gdy chcemy kupić profesjonalnego Maca do użytku domowego bądź domowy komputer do użytku biurowego.

Komputer stacjonarny

Wybierz sobie Macintosha

Zalety i wady komputerów przenośnych

Jeżeli następny Macintosh zakotwiczy się na stałe na biurku, można wybrać model konsumencki (iMac, Mac mini lub eMac) bądź profesjonalnego Power Maca. Wybór nie powinien sprawiać większego problemu, gdyż Apple dość mocno rozgraniczył obie te kategorie produktów (patrz tabela: "Zalety i wady komputerów biurkowych").

Na podstawie tej tabeli można określić najważniejsze cechy wymarzonego komputera, które będą niezbędne w codziennym użytkowaniu; na przykład jeżeli będziemy korzystali z wielu wewnętrznych dysków twardych, jedynym wyborem będzie Power Mac. Jeżeli jednak mamy ograniczony budżet lub brakuje miejsca na biurku, trzeba będzie skupić się raczej na modelach iMac, eMac lub Mac mini. Liczba odpowiedzi w poszczególnych kolumnach pomoże określić, który typ komputera stacjonarnego najlepiej spełni nasze oczekiwania.

W przypadku wystąpienia sprzeczności między poszczególnymi kryteriami, można umieścić je na liście według ich ważności. Być może konieczne będzie pójście na pewne kompromisy, na przykład ograniczenie liczby dysków lub kupno używanego Power Maca. W czasie oceniania zalet i wad poszczególnych modeli należy uwzględniać zarówno obecne, jak i przyszłe potrzeby. Być może chwilowo nie potrzebujemy dużej przestrzeni dyskowej, ale sytuacja może zmienić się za kilka miesięcy, kiedy zakupimy kamerę cyfrową i rozpoczniemy montaż wideo w programie iMovie lub Final Cut Pro.

Komputer przenośny

Wybierz sobie Macintosha

Szybkie porównanie wszystkich modeli

W przypadku komputerów przenośnych podział między modelami profesjonalnymi i konsumenckimi jest nieco mniej widoczny, gdyż głównym kryterium wyboru wydaje się raczej wielkość obudowy i ekranu. Aby określić właściwą wielkość laptopa, należy najpierw ustalić, czy będzie to podstawowy komputer do codziennego użytku, czy raczej dodatkowy komputer na czas podróży, kiedy nie mamy dostępu do podstawowej maszyny.

W tym pierwszym przypadku warto rozważyć kupno modelu z większym ekranem, który znacznie ułatwia codzienną pracę. Po drugie, PowerBooki z dużym ekranem mają zwykle szybsze procesory niż mniejsze modele. W niektórych sytuacjach nawet niewielka różnica w wydajności może być ważna.

Z drugiej strony, jeżeli komputer przenośny będzie stanowił uzupełnienie dla większego i szybszego komputera stacjonarnego, warto zdecydować się na mniejsze i lżejsze urządzenie, które łatwiej zabrać ze sobą. Taki wybór pozwoli także zaoszczędzić sporo pieniędzy. Po określeniu wielkości przyszłego komputera nadchodzi czas na wybranie określonego modelu. Szczegółowe przedstawienie różnic między dostępnymi opcjami można znaleźć w tabeli "Zalety i wady komputerów przenośnych".

Jeżeli laptop będzie pełnił rolę głównego komputera, warto dokonać wyboru między PowerBookami z ekranem 15 i 17 cali. Dość istotnym czynnikiem będzie tutaj różnica cenowa między tymi modelami. Warto pamiętać, że PowerBook z ekranem 17 cali jest dość masywny i nie wszędzie znajdziemy wystarczająco dużo miejsca, aby się wygodnie rozłożyć. Jeśli budżet nie pozwala na kupno 15-calowego PowerBooka, wyboru można dokonać między iBookiem i PowerBookiem z ekranem 12 cali. iBook wyposażony w ekran o przekątnej 14 cali może stanowić alternatywę dla osób, które chcą uzyskać większy ekran (o rozdzielczości identycznej z modelem 12-calowym) kosztem trochę mniej wygodnego transportu.

W przypadku gdy komputer będzie używany głównie w podróży, wyboru należy dokonać między PowerBookiem 12 cali i iBookiem 12 cali. Oba te komputery są naprawdę dobre, a różnice cenowe między nimi nie są zbyt duże. Należy jednak pamiętać, że PowerBook zapewnia więcej opcji, takich jak nagrywarka DVD i rozszerzona obsługa dwóch monitorów.

Laptop, czy stacjonarny?

Odpowiedz na poniższe pytania i przyznaj jeden punkt za każdą pozytywną odpowiedź w danej kategorii. Następnie podsumuj punkty, aby dowiedzieć się, jaki typ komputera będzie najbardziej odpowiedni.

Komputer stacjonarny

 • Czy generalnie prowadzisz osiadły tryb życia i w najbliższej przyszłości nie zamierzasz udać się w dłuższą podróż?

 • Czy podróżujesz dość rzadko i raczej w celach prywatnych (bez potrzeby korzystania z komputera)?

 • Czy dysponujesz sporą powierzchnią, w której możesz umieścić komputer i duży monitor?

 • Czy twoje środowisko pracy jest wygodne?

 • Czy twoje zajęcia wymagają użycia dużego ekranu (na przykład skład gazet i publikacji, edycja dużych dokumentów)?

 • Czy preferujesz użycie klawiatury o normalnej wielkości?

 • Czy regularnie używasz zewnętrznego dysku twardego, drukarki, czytnika kart USB lub innych urządzeń peryferyjnych?

 • Czy preferujesz wytrzymałe i solidne urządzenia elektroniczne, które trudno uszkodzić?

 • Czy wolisz pracować samotnie, unikając niepotrzebnych przerw?

 • Czy podoba ci się wygląd komputerów stacjonarnych Apple'a?

 • Czy zależy ci na tym, aby komputer był użyteczny tak długo, jak to jest możliwe?

 • Czy potrzebujesz najwyższej możliwej wydajności?

Komputer przenośny

 • Czy planujesz często podróże w ciągu następnych kilku lat?

 • Czy często podróżujesz w celach zawodowych, korzystając przy tym z komputera?

 • Czy mieszkasz lub pracujesz w zatłoczonym pomieszczeniu, w którym trudno znaleźć miejsce dla komputera stacjonarnego?

 • Czy często pracujesz w różnych lokalizacjach (w biurze, bibliotece, pokoju konferencyjnym itp.)?

 • Czy chciałbyś używać komputera w różnych miejscach, na przykład przy biurku, na kanapie lub na fotelu?

 • Czy umiesz pracować wydajnie na relatywnie niewielkim ekranie?

 • Czy podoba ci się sposób działania klawiatur w komputerach przenośnych Apple'a (najlepiej sprawdzić to osobiście)?

 • Czy relatywnie rzadko korzystasz z urządzeń zewnętrznych?

 • Czy potrafisz obchodzić się odpowiednio z niewielkimi, drogimi i delikatnymi przedmiotami?

 • Czy preferujesz korzystanie z komputera w pomieszczeniu dzielonym z innymi osobami?

 • Czy podoba ci się wygląd komputerów przenośnych Apple'a?

 • Czy możesz pozwolić sobie na wcześniejszą wymianę sprzętu niż w przypadku komputera biurkowego?

 • Czy wydajność jest dla ciebie mniej ważna niż przenośność?
Wskazówka

Sklep internetowy Apple'a W czasie planowania zakupu komputera warto odwiedzić amerykański (http://store.apple.com ) lub polski sklep internetowy (http://sklep.apple.pl ), aby szybko sprawdzić, jakie są dostępne modele oraz opcje ich wyposażenia.

Wskazówka

Mac mini Cena tego komputera zaczyna się już od 2000 zł. Udało się to osiągnąć poprzez wyeliminowanie klawiatury, myszy i ekranu - wszystkie te urządzenia trzeba więc kupić oddzielnie. Mac mini nie będzie więc aż tak wielką okazją, jeżeli konieczne są dodatkowe inwestycje.