Wybierz swój program

Minimalistyczny CDRWin, darmowy Deep Burner, multimedialny WinOnCD, czy kombajn do nagrywania Nero Burning ROM? Spośród wielu programów do wypalania wybierz najodpowiedniejszy dla siebie.

Minimalistyczny CDRWin, darmowy Deep Burner, multimedialny WinOnCD, czy kombajn do nagrywania Nero Burning ROM? Spośród wielu programów do wypalania wybierz najodpowiedniejszy dla siebie.

Wybierz swój program

Tabela porównawcza

Programów do nagrywania jest wiele, a wybór właściwego może nastręczać dużo problemów. Jedne są wygodne w obsłudze, ale nie mają wszystkich potrzebnych funkcji. Inne raczą bogactwem opcji, ale żeby się w nich odnaleźć należałoby przeczytać gruby podręcznik. Znaczenie ma też fakt czy program jest płatny, a jeśli mamy go kupić, to czy można go przetestować w wersji próbnej.

Poniżej przedstawiamy tabelkę zawierającą podstawowe informacje na temat programów do nagrywania. Skoncentrowaliśmy się na elementach najczęściej branych pod uwagę, które są pomocne w wyborze programu odpowiadającego twoim potrzebom. Na kolejnych stronach znajdziesz szczegółowe opisy wraz z poradnikami, jak z nich efektywnie korzystać.

Część kolumn tabeli może być dla ciebie niezrozumiała, gdyż zawarte w nich informacje odnoszą się bezpośrednio do tematu nagrywania płyt.

Przykładowo Overburn, który w wolnym tłumaczeniu może oznaczać "nadpalenie" jest specjalną funkcją nagrywarki służącą do upchnięcia trochę większej ilości danych niż normalnie płyta powinna pomieścić. Jest to bardzo pomocne, jeśli chcesz przegrać 705 MB, a twoje CD ma tylko 700 MB pojemności. Bez tej opcji musiałbyś umieścić pozostałe 5 MB na kolejnej płytce. Funkcja overburn musi być jednak obsługiwana nie tylko przez nagrywarkę, ale również przez program do wypalania. Tworzenie dysku startowego, czyli inaczej bootowalnego jest przydatne przy robieniu kopii zapasowych płytek z nowszymi systemami operacyjnymi i niektórymi narzędziami do diagnozowania komputerów. Płytka startowa przyda się, gdy system nagle odmówi posłuszeństwa.

Wiele osób ucieszy możliwość tworzenia własnych krążków audio, które da się odtwarzać na stacjonarnych odtwarzaczach. Dodatkowo wiele aplikacji umożliwia automatyczną konwersję plików MP3, co bardzo skraca proces przygotowania kompilacji wybranych utworów.

Wypalanie dwuwarstwowych płyt DVD nie jest jeszcze zbyt popularne, głównie przez wysoką cenę nośnika - ponad 20 zł od sztuki. Duża część programów posiada jednak obsługę tego formatu. Jeśli zatem masz nagrywarkę z tą opcją, to możesz wypalać płyty DVD o pojemności 8,5 GB.

Tworzenie obrazów płyt to bardzo przydatne narzędzie do robienia i przechowywania na dysku twardym kopii zapasowych swoich aplikacji. Taki obraz można później zamontować w wirtualnym napędzie CD/DVD, aby mieć do niego stały dostęp bez ciągłego zajmowania czytnika.