Wybór jasności ekranu dla projektora

Jaki wybrać ekran do projektora,by gwarantował jak najlepszy obraz? Powinien być całkiem matowy czy o zwiększonym poziomie odbicia?

Jaki wybrać ekran do projektora,by gwarantował jak najlepszy obraz? Powinien być całkiem matowy czy o zwiększonym poziomie odbicia?

Wybór jasności ekranu dla projektora

Decydując się na zakup projektora do kina domowego, warto zastanowić się nad dobraniem odpowiedniego ekranu. Zazwyczaj jednym z najistotniejszych czynników ze względu na jakość obrazu jest współczynnik jasności ekranu, czyli mówiąc w uproszczeniu, czy jest on matowy czy bardziej błyszczący. Dobór odpowiedniego ekranu jest uzależniony od typu projektora oraz warunków, jakie możemy stworzyć w sali projekcyjnej.

Standardowy ekran ma powierzchnię typu biały mat, o współczynniku jasności 1. Jest najbardziej uniwersalny. Pozwala uzyskać dobrą charakterystykę projekcji. Jednak stosowanie go wymaga całkowitego zaciemnienia pomieszczenia, w którym odbywa się projekcja. Płaskie powierzchnie o współczynnikach 0,9-2,0 zalicza się do ekranów o niskiej jasności i są najbliższe ekranom kinowym. Gdy obraz nie jest dostatecznie jasny, należy zastosować ekran ze współczynnikiem o zwiększonej jasności - do 4,0. Natomiast wartość 9,0-13,0 to ekrany

o wysokiej jasności. Te ostatnie pozwalają na oglądanie projekcji w przytłumionym świetle, stąd w praktyce lepiej sprawdzają się w prezentacjach biznesowych niż kina domowego.

Wybór jasności ekranu dla projektora

Dla projektorów LCD optymalną wartością będzie ok. 1,5-2,5 gdyż obraz przez nie emitowany zazwyczaj nie odzwierciedla w pełni kolorów oraz nie gwarantuje pełnej głębi czerni (zamiast niej szarość). Jednak zbyt wysokie zwiększenie współczynnika jasności ekranu może sprawić, że obraz będzie przejaskrawiony. Kąt widzenia w takim przypadku powinien być najbliższy 90 stopni, czyli "na wprost".

W przypadku projektorów CRT, które są najlepsze do stworzenia idealnego kina domowego, optymalna wartość współczynnika nie powinna przekraczać 2. Przekroczenie tej wartości dla projektorów CRT może dać efekt, w którym brak jednolitości białego pola spowoduje, że środek ekranu wydaje się jaśniejszy niż jego krawędzie. Widz będzie mógł dostrzec jarzenie każdej z trzech lamp projekcyjnych CRT. Taką niedogodność można ewentualnie zminimalizować poprzez zmianę kąta projekcji, gdyż efekt występuje, gdy widz znajduje się wewnątrz kąta odbicia od projektora.W praktyce w typowych warunkach domowych dla projekcji kinowych najlepiej sprawdzają się modele typu "biały mat" o niezbyt wysokim stopniu odbicia. Należy jedynie pamiętać o odpowiednim zaciemnieniu.