Wybory 2010 - jak Kaczyński, Komorowski i inni kandydaci na prezydenta korzystają z komputera?


Priorytety na przyszłość

Na koniec Izba przedstawiła kandydatom 24 propozycje projektów, wspomagających rozwój społeczeństwa informacyjnego, które będą oni aktywnie wspierać w wypadku objęcia funkcji głowy państwa. Znalazły się wśród nich m.in.: promocja edukacji w najmłodszych klasach z wykorzystaniem teleinformatyki, akcja "Komputer dla nauczyciela", wyrównywanie szans kobiet przez zastosowanie technologii teleinformatycznych czy patronat nad procesami konwergencji mediów: telewizji, telekomunikacji i informatyki.

Kandydaci mogli zaznaczyć trzy pozycje. Jarosław Kaczyński wybrał promocję innowacji i młodych firm IT, dostęp do Internetu szerokopasmowego w regionach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym i patronat nad procesami cyfryzacji dóbr kultury.

Marek Jurek i Andrzej Olechowski wspieraliby promocję bezpieczeństwa dzieci w Internecie i rozwój infrastruktury szerokopasmowej w uboższych regionach kraju. Olechowskiemu podoba się także idea promocji edukacji informatycznej.

Wybory Grzegorza Napieralskiego to promocja wykorzystania technologii informatycznych w administracji oraz komputer dla ucznia. Te same pozycje plus dostęp do Internetu szerokopasmowego w regionach zagrożonych cyfrowym wykluczeniem wskazał także Bronisław Komorowski. Warto wspomnieć, że marszałek Sejmu zaproponował w ankiecie dwa projekty dodatkowe: możliwość głosowania przez Internet (sposób na zwiększenie frekwencji wyborczej) oraz elektroniczny tornister dla ucznia (lektury i podręczniki w postaci cyfrowej, do korzystania w komputerze przenośnym).

"Nieść światłowód nauki"

Michał Jaworski podsumowując wyniki ankiety stwierdził: "Żaden z kandydatów nie zaprzeczył swojemu wizerunkowi, który kształtuje od lat w świecie realnym."

Wypełnianiem ankiet zajmowały się sztaby wyborcze kandydatów. Wiceprezes PIIT powiedział, że spodziewał się takiej sytuacji - kandydaci są zbyt pochłonięci spotkaniami z wyborcami. Przyznał jednak, że w przynajmniej trzech przypadkach PIIT dostała sygnał, że wypełnione ankiety były już gotowe do odesłania, ale kandydat zdecydował się je przejrzeć - świadczy to o wadze, jaką kandydaci przywiązują do problematyki społeczeństwa informacyjnego. Dostrzegają, że prezydent Rzeczpospolitej powinien być orędownikiem nowoczesności - "nieść światłowód nauki" (cytat z B. Komorowskiego).