Wybory online

Już w przyszłym roku mogą się odbyć pierwsze wybory, w których obywatele zagłosują na kandydatów przez Internet.

Przyszłoroczne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych prawdopodobnie staną się pierwszymi, w których wyborcy będą mogli oddać swój głos za pośrednictwem sieci. Na początek będzie to jednak tylko próba, a jej wyniki nie będą doliczane do oficjalnej liczby głosów. Osoby uczestniczące w teście będą musiały tradycyjnie wrzucić do urny własne głosy na kartce.

Co najmniej w dwu stanach partie polityczne są przekonane do użycia Internetu w prawyborach. Demokraci w Arizonie i Idaho 11 marca wykorzystają sieć jako dodatek do zwykłych tajnych wyborów kandydata na prezydenta z ramienia tej partii. "Uprawnione osoby będą mogły zagłosować nie tylko we własnych domach, ale także korzystając z komputerów znajdujących się w dowolnym miejscu na terytorium USA" - powiedział Cortland Coleman, dyrektor polityczny partii.

Według dyrektor biura wyborczego (Federal Voting Assistance Program) Polli Brunelli: "W listopadzie 2000 r. rząd amerykański planuje elektroniczny udział w wyborach prezydenckich 350 członków misji wojskowych spoza granic kraju. Będzie to mały, ale poważny eksperyment w celu przetestowania Internetu jako metody głosowania. Nie rozwinięto na razie wystarczająco bezpiecznych systemów, aby zorganizować takie przedsięwzięcie na szerszą skalę".

Więcej informacji: www.idg.net