Wyciekły dane 4 milionów użytkowników Snapchat. Sprawdź, czy jesteś na liście

Mamy złą wiadomość dla użytkowników zdobywającego sporą popularność na całym świecie komunikatora Snapchat. Została wykradziona baza danych użytkowników usługi i jest duża szansa, że właśnie Wasz login i numer telefonu znajdują się na liście. Wyciekło ponad cztery milionów rekordów, co ma stanowić lwią część listy użytkowników serwisu.

Snapchat to prosty i nowoczesny komunikator internetowy na smartfony, który cieszy się olbrzymią popularnością zwłaszcza wśród młodzieży. Coraz częściej wybierany jest przez młodych ludzi w zastępstwie komunikatora Facebooka. Jego właściciele czują się na tyle pewnie, że odrzucili lukratywne oferty kupna komunikatora od Google oraz firmy Marka Zuckerberga.

Ten olbrzymi wzrost popularności przyciągnął ze sobą także inny typ uwagi. Snapchat stał się bowiem celem ataku, który wykradł dane ponad czterech milionów użytkowników komunikatora, a na stronie SnapchatDB! mają znajdować się pliki SQL i CSV z loginami i numerami telefonów do nich przypisanymi. Badacze, który odkryli lukę w zabezpieczeniach Snapchat twierdzą, że można było wyciągnąć za jej pomocą dane już od kilku miesięcy.

Wyciekły dane 4 milionów użytkowników Snapchat. Sprawdź, czy jesteś na liście

Wedle badaczy zespół odpowiedzialny za rozwój aplikacji nie reagował na zgłoszenia, chociaż dostali informację o prawdopodobnej dziurze w zabezpieczeniach przynajmniej na tydzień przed atakiem. To, czy Wasze dane logowania i numer telefon wyciekły razem z czterema milionami innych rekordów możecie sprawdzić na tej stronie, która przeszukuje bazę pod kątem obecności w niej konkretnego loginu.

źródło: engadget.com