Wyciekły dokumenty o współpracy Microsoftu z NSA i FBI

Glenn Greenwald to dziennikarz polityczny, będący dobrym przyjacielem Edwarda Snowdena - chyba nie trzeba go przedstawiać? Opublikował dziś fragmenty swojej książki "No place to hide", w których ujawnia współpracę Microsoftu z NSA i FBI przy zbieraniu danych użytkowników Skype, SkyDrive i Outlook.com.

Od 7 maca 2013 roku kierowany przez NSA program PRISM zaczął gromadzić dane użytkowników SkyDrive. Jest to część programu kolekcjonowania informacji, która ma służyć FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act) - kontrolowaniu elektronicznych danych na potrzeby wywiadu i kontrwywiadu. We wprowadzaniu możliwości gromadzenia danych od użytkowników SkyDrive pracowały razem Microsoft i FBI. Jednakże w tym samym czasie Microsoft twierdził publicznie: "w 2013 roku wprowadziliśmy wiele zmian, aby dostosować się do rosnącej liczby wymagań władz na całym świecie. Żadna z tych zmian nie pozwala władzom na bezpośredni dostęp do SkyDrive."

Wyciekły dokumenty o współpracy Microsoftu z NSA i FBI

PRISM SkyDrive

3 IV 2013 roku NSA miała dostęp do danych 2000 użytkowników Skype'a, w tym takich informacji, które nie były zbierane przez inne aplikacje gromadzące dane. Eksperci agencji spodziewali się zyskać takie rzeczy dotyczące użytkowników jak listy znajomych, informacje o ich kartach kredytowych, a także zapisanych nagraniach. A co wówczas ogłaszał Microsoft? Zmiany i wprowadzanie ulepszeń Skype'a, z zastrzeżeniem, że na pewno nie są to działania zmierzające do udostępniania władzom prywatnych danych użytkowników.

Wyciekły dokumenty o współpracy Microsoftu z NSA i FBI

PRISM Skype

I na koniec Outlook.com. 31 lipca 2012 roku Microsoft wprowadził nową metodę szyfrowania SSL do usługi, a następnie... przy współpracy z FBI opracował sposób, jak ominąć zabezpieczenia zapewniające prywatność użytkownikom usługi. 12 grudnia 2012, po udanych testach, zostały wprowadzone w życie, pozwalając gromadzić kopie rozmów tekstowych w ramach programu FISA.

Wyciekły dokumenty o współpracy Microsoftu z NSA i FBI

PRISM Outlook

Na razie to tyle - a może AŻ tyle? Mam smutne przeczucie, że ciąg dalszy z pewnością nastąpi...