Wyciśnij więcej ze swojego Explorera

Przeglądarka internetowa Internet Explorer jest nadal jednym z najczęściej wykorzystywanych programów podczas internetowych wędrówek. W obliczu silnej konkurencji w postaci produktów Opery czy Mozilli, musi się dzielnie bronić i oferować użytkownikom coraz więcej funkcji. Na szczęście dostępny jest całkiem spory pakiet dodatków, które czynią z IE prawdziwą, wielofunkcyjną rakietę. Najnowsza z takich aplikacji - Pluck - dodaje do przeglądarki wątki RSS, pozwala szybko przeszukiwać różne serwisy, współdzielić ze znajomymi znalezione zasoby, a także mieć dostęp do zgromadzonych odnośników z dowolnego komputera po zalogowaniu się na odpowiedniej stronie internetowej. A to dopiero początek. Przyjrzyjmy się dokładniej kilku ciekawym dopalaczom dla Internet Explorera.

Wymagania internautów rosną – chcemy mieć szybki dostęp do konkretnych informacji. Co więcej, mile widziane jest łatwe zarządzanie i możliwość podzielenia się swoimi zbiorami w kręgu najbliższych znajomych. Producenci dodatków do przeglądarek nie próżnują i co chwila wprowadzają na rynek nowe programy i nowe wersje aplikacji już istniejących. Wśród dzisiejszych debiutantów zdecydowanie warto uwagę zwrócić na Plucka – zbliżonego funkcjonalnością do omawianego już pakietu Onfolio (więcej o Onfolio pisaliśmy w artykule: "Onfolio: Kolekcjonuj! Zarządzaj! Udostępniaj!" -http://www.pcworld.pl/news/64833.html ). Różnica pomiędzy tymi obydwoma dodatkami jest taka, że Pluck dostępny jest całkowicie za darmo.

Pluck – darmowy kombajn zarządzania informacją

Program w porównaniu do tradycyjnych pasków narzędziowych w stylu Google Toolbar oferuje większy pakiet opcji. Co ciekawe, jego autorem jest człowiek stojący za pierwszą przeglądarką internetową o nazwie Mosaic - Dave Panos, należałoby się zatem spodziewać solidnej aplikacji przystosowanej do potrzeb użytkowników. Funkcje Plucka można podzielić na kilka podstawowych działów: Sharing (udostępnianie), RSS (moduł RSS), MyWeb (dostęp do zasobów z dowolnego komputera), Power Search (szybkie wyszukiwanie w różnych serwisach).

Pluck w akcji - przeglądanie wątków RSS

Pluck w akcji - przeglądanie wątków RSS

Użytkownikowi Plucka oddano do dyspozycji dużo możliwości. Może on przykładowo utworzyć katalog, w którym zbierze tematyczne odnośniki, a całość udostępni przy pomocy programu innym jego użytkownikom, w postaci publicznego katalogu. W przypadku, gdy nie dysponujemy Pluckiem, otrzymamy od naszego znajomego specjalnego e-maila z odnośnikiem oraz hasłem do strony internetowej z przygotowanymi dla nas zasobami. Pluck posiada interfejs bazujący na metodzie przeciągania (drag-and-drop), która jest niezwykle wygodna i szybka. Podobnie jak w Onfolio, każdą witrynę internetową możemy błyskawicznie dodać do listy Ulubionych, przy pomocy przycisku integrującego się z górnym paskiem przeglądarki. Dodajmy do tego jeszcze funkcjonalność czytnika watków RSS, pojawiających się na coraz większej liczbie stron. Na koniec niezaprzeczalna zaleta programu – jest on całkowicie darmowy, co czyni go dość atrakcyjną propozycją zważywszy na tak szeroki wachlarz dostępnych opcji.

Pluck 0.9.2.49 do pobrania z serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3604/Pluck.0.9.2.49.html

Więcej informacji:http://www.pluck.com

NetSprint Toolbar – polski akcent w IE

Wśród pożytecznych „dopalaczy” dla Internet Explorera, znajdziemy również akcent polski, na który warto zwrócić uwagę. NetSprint Toolbar to dodatkowy pasek narzędzi dla przeglądarki Internet Explorer, dzięki któremu można błyskawicznie uzyskać dostęp do zasobów polskiej wyszukiwarki Netsprint.pl. Pasek narzędzi najnowszej wersji NetSprinta posiada opcję Encyklopedia, która pozwala wyszukać definicję danego słowa w elektronicznej encyklopedii PWN (zawiera ona ponad 80 tysięcy haseł), słownik językowy LING.pl, oferujący tłumaczenia na język angielski, niemiecki, hiszpański, francuski i włoski. Zawiera on w sumie ponad 680 000 haseł. Dodatkowo do dyspozycji użytkowników oddano wyszukiwarkę zdjęć i grafik w formatach JPG, GIF, BMP i PNG.

Co więcej, na pasku znajdziemy przycisk SMS, który skieruje nas do bramki SMS umożliwiającej wysyłanie wiadomości tekstowych do wszystkich krajowych operatorów oraz opcję blokowania wyskakujących okienek typu pop-up.

NetSprint Toolbar do pobrania z serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3605/Netsprint.Toolbar.1.1.html

Więcej informacji:http://www.netsprint.pl

MyIE2 – tysiąc okien w jednym oknie

Główne okno nakładki MyIE2

Główne okno nakładki MyIE2

To jedna z bardziej przydatnych nakładek na przeglądarkę Internet Explorer, której głównym zadaniem jest umożliwienie przeglądania w jednym oknie wielu stron WWW jednocześnie (opcję taką domyślnie ma przykładowo Opera). Użytkownicy przyzwyczajeni do typowego wyglądu swojej przeglądarki nie będą mieli dużych problemów w przystosowaniu się do MyIE2, bowiem dodatek ten nieznacznie tylko modyfikuje jej wygląd. Dodatkowo program obsługuje większość rozszerzeń i wtyczek napisanych dla przeglądarki Microsoftu oraz pozwala wykorzystywać funkcje specjalne (autoprzewijanie, wypełnianie pól, grupy dyskusyjne, skórki, automatycznie ukrywany panel). W aktualnym wydaniu MyIE2 można znaleźć szereg przydatnych wtyczek: FlashSave (zapisywanie animacji flaszowych na dysku), ViewSource (podgląd kodu źródłowego strony), EnableRightClick (menu kontekstowe), TextHighlighter (podświetlanie dowolnego fragmentu tekstu), Up a Directory (nawigacja) i Weather (dostęp do prognoz pogody) oraz kilka dodatkowych skórek (AquaFusion, Mozilla_2, Safari, TCPort, X_Phoenity).

Autorzy MyIE umożliwili ponadto przełączanie się pomiędzy zakładkami w czasie przewijania ekranu (trzymając PPM i przewijając), usprawnili przełączanie pomiędzy zakładkami (Ctrl+Tab), umożliwili również wybór innej wirtualnej maszyny Java niż tej firmowanej przez Microsoft. W najnowszej wersji MyIE dokonano kilku drobnych zmian: umożliwiono aktywację paska narzędzi w trybie pełnoekranowym, wprowadzono komendę przywracania Internet Explorera jako domyślnej przeglądarki, poprawiono działanie paska statusu przy zastosowaniu różnych skórek oraz dodano pokazywanie zakładki bocznej belki w trybie autoukrywania.

MyIE 2.0.9.27 do pobrania z serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3602/MyIE2.0.9.27.html

Polski interfejs do MyIE 2.0.9.27 do pobrania z serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3603/MyIE2.0.9.27...polski.interfejs.html

Więcej informacji: http://www.myie2.com