Wyciśnij wszystko ze swojej karty graficznej

Denerwuje Cię to, że Twój w miarę nowoczesny komputer sprawia problemy w najnowszych grach? Chciałbyś pograć w Quake'a 4, jednak Twoja karta graficzna nie jest w stanie poradzić sobie z jego wyśrubowanymi wymaganiami? Nie musisz od razu kupować nowego, drogiego sprzętu, istnieje bowiem kilka narzędzi, z pomocą których wyciśniesz ze swojej karty siódme poty - zwiększysz taktowanie zegara procesora lub pamięci, odblokujesz dodatkowe potoki renderingu i poprawisz wygląd wyświetlanego obrazu. Jeśli podejrzewasz, że karta graficzna coś przed Tobą ukrywa - zapraszamy do lektury!

Od dawna wiadomo, że producenci kart graficznych sprzedają różne modele często zbudowane na tych samych podzespołach. Wystarczy podmienić BIOS w urządzeniu lub odblokować dodatkowe funkcje i już zaoszczędziliśmy kilkaset złotych. Tak jest w przypadku karty GeForce 6800 opisywanej przez nas w materiale 2 minuty i 600 zł w kieszeni - przeróbka GeForce 6800. Oto kilka darmowych narzędzi, które może nie dadzą takiego dużego wzrostu wydajności w przypadku każdego urządzenia, ale zawsze warto spróbować troszeczkę poprawić ustawienia fabryczne.

Modyfikacja ustawień domyślnych może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia sprzętu i utraty gwarancji. Redakcja ani autorzy aplikacji nie odpowiadają za zaistniałe problemy. Zanim coś zmienisz, dwa razy się zastanów!

ATITool

Narzędzie służące do przetaktowywania kart graficznych z chipsetem firmy ATI. Program nie narzuca żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o prędkość podkręcania, potrafi również automatycznie znaleźć maksymalne wielkości przetaktowania dla danego sprzętu. Aplikacja ma możliwość tworzenia profili podkręcania, posiada również opcję wykrywania aplikacji wykorzystujących silniki 3D (Direct3D 8, Direct3D 9, OpenGL) i uruchamiania podkręcania dopiero po ich otwarciu. Jej największą zaletą jest prostota obsługi - dwa suwaki odpowiadają za prędkość GPU i pamięci. Posiadacze kart z procesorami Nvidia nie powinni się przejmować, ponieważ od jakiegoś czasu program obsługuje również i tę markę.

aTuner

Niewielkie, ale niezwykle potężne narzędzia służące do modyfikowania i optymalizacji ustawień kart graficznych firmy nVidia oraz ATI. Pozwala m.in. dostosować parametry: Anisotropic Filtering, Anti-Aliasing, VSync oraz MipMap LOD Bias. Program w pełni wykrywa sprzęt oraz zainstalowane sterowniki, obsługuje tryb dwumonitorowy, wyświetla w jednym miejscu wszystkie istotne informacje na temat jakości obrazu. Istotną sprawą jest obsługa nieoficjalnych modyfikacji oraz tryb podpowiedzi. Narzędzie nie dodaje niepotrzebnych wpisów do plików rejestru, jednak umożliwia jego modyfikację oraz zapisuje w logu dokonane zmiany. Jest to o tyle ważne, iż w razie problemów użytkownik może próbować ręcznie przywrócić konfigurację pierwotną. Autorzy dokonują częstych aktualizacji programu, tak aby program obsługiwał najnowszy sprzęt i sterowniki. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie profili użytkownika - dzięki nim można dopasować opcje karty graficznej dla poszczególnych gier lub programów.


Zobacz również