Wydajne projektowanie

AutoCAD 2006, nowa wersja słynnego programu do projektowania technicznego i architektonicznego, to logiczna kontynuacja wersji 2004 i 2005, z kolejnymi narzędziami podnoszącymi wydajność i usprawniającymi codzienną pracę.

Wiele nowości w AutoCAD 2006 wiąże się bezpośrednio z projektowaniem 2D, chociaż wydawać by się mogło, że w tym obszarze niewiele pozostało już miejsca na innowacje. Zmiany, pozornie mato znaczące, w praktyce okazują się niezwykle przydatne. Ciekawą nowością są tzw. dynamiczne bloki, dzięki którym można zmniejszyć biblioteki symboli, a jednocześnie łatwiej rysować podobne elementy. Dynamiczny blok może być na przykład automatycznie skalowany według zadanych reguł. Jeśli dodamy do rysunku blok symbolizujący na przykład stół konferencyjny, to po rozciągnięciu takiego elementu nowe pary krzeseł zostaną utworzone automatycznie. Skalowanie obiektu może być ograniczone do zdefiniowanych, standardowych rozmiarów i unikniemy umieszczenia w projekcie obiektów o nietypowym kształcie i wymiarach. Dynamiczne bloki mogą mieć dodatkowe elementy sterujące (np. uchwyty do obracania symbolu), każdy blok może również mieć kilka wariantów, które wybiera się już po dodaniu obiektu do projektu. Użycie wariantów znacznie upraszcza pracę: załóżmy, że w projekcie wyposażenia budynku używamy kilkunastu różnych rodzajów oświetlenia sufitowego. Każdy symbol, reprezentujący punkt oświetlenia można w dowolnym momencie zmienić, wybierając inny wariant. Oczywiście wszystkie te opcje dynamicznych bloków nie będą przydatne, jeśli projektant nie może ich sam definiować. Na szczęście właściwości bloków da się edytować za pomocą graficznego edytora, nie wymaga to żadnych umiejętności programistycznych.

Wymiarowanie obiektów nie wymaga już ciągłego korzystania z wiersza poleceń, można użyć specjalnego pola pojawiającego się przy kursorze myszy.

Usprawniona obsługa tabel, zapoczątkowana w AutoCAD 2005, w wersji 2006 została rozwinięta. Tabele, jeszcze do niedawna będące po prostu statycznym zestawem pól tekstowych, teraz zbliżają się funkcjonalnością niemal do arkusza kalkulacyjnego: można używać formuł i funkcji, np. sumowania czy średniej, a wszystkie pola tabeli są automatycznie aktualizowane podczas wprowadzania zmian w projekcie, co pozwala uniknąć znacznej części pomyłek. Ciekawym rozwiązaniem w AutoCAD 2006 jest przeniesienie części funkcji paska poleceń w pobliże... kursora myszy. W założeniu ma to usprawnić pracę projektanta, który podczas wymiarowania obiektów musiał dotychczas nieustannie przenosić wzrok z paska poleceń na obszar rysunku i z powrotem. Zastosowane rozwiązanie sami twórcy nazywają "heads-up display", nawiązując do systemu wyświetlania informacji na przedniej szybie kokpitu w samolotach wojskowych. Wbrew pozorom, to naprawdę istotna zmiana: pasek poleceń od ponad 20 lat niezmienny element AutoCAD. Oczywiście osoby przyzwyczajone do starego rozwiązania mogą przy nim pozostać i nie przejmować się proponowanymi nowościami. Wśród wielu różnych nowinek i dodatków w wersji 2006 pojawiły się nawet takie drobiazgi, jak wbudowany kalkulator. Niby nic nadzwyczajnego, ale taki zintegrowany kalkulator pozwala przeliczać jednostki, wykonywać obliczenia z użyciem np. wymiarów obiektów na rysunku, błyskawicznie wprowadzać wyniki do projektu.

Wśród tych nowości i usprawnień wiele spraw pozostało bez zmian. Nie zmienił się format DWG - jest identyczny z tym stosowanym w AutoCAD 2005 i AutoCAD 2004. Ârodowisko programistyczne, służące do zaawansowanej modyfikacji AutoCAD również pozostało bez zmian. Oznacza to, że migracja do wersji 2006 powinna odbyć się bezboleśnie, a wszystkie dodatkowe narzędzia i aplikacje, przygotowane np. dla AutoCAD 2004, powinny bez problemu współpracować z wersją 2006. Aktualizacja AutoCAD do nowej wersji została przygotowana starannie: zachowywane są wszystkie spersonalizowane ustawienia programu, np. paski narzędzi.

Razem z AutoCAD 2006 do sprzedaży trafia AutoCAD LT 2006. Ta wersja programu przeznaczona jest dla projektantów pracujących wyłącznie w trybie 2D, nie potrzebujących zaawansowanych funkcji "dużego" AutoCAD 2006. AutoCAD LT 2006 korzysta z tej samej technologii, co AutoCAD 2006, ale nie posiada np. funkcji dynamicznych bloków, środowiska programistycznego (LISP, VBA), narzędzi projektowania 3D.

Cena AutoCAD 2006 - ok. 22 000 zł, uaktualnienie z wersji 2005 - ok. 3000 zł AutoCAD U 2006 - ok. 5600 zł)

Więcej: http://www.autodesk.pl


Zobacz również