Wydajne zasilanie dla białych diod LED

Firma STMicroelectronics wprowadza układ pozwalający na zasilanie białych diod LED wykorzystywanych w celu podświetlenia kolorowych matryc LCD w urządzeniach przenośnych.

Kolorowe matryce LCD potrzebują czystego białego światła by mogły we właściwy sposób wyświetlać kolory. Okazało się, że, w przypadku urządzeń przenośnych, najlepszym źródłem takiego światła są białe diody LED. Niestety potrzebują one napięcia w granicach 3-4 V, a napięcie, przy którym działają najnowsze baterie Li-Ion, to 2,8 V.

STLD20D jest konwerterem przeznaczonym do zasilania białych diod z akumulatorków zapewniających różne napięcia. Przykładowo umożliwia podłączenie do baterii o nominalnym napięciu 2,8 V układu złożonego z czterech LED. Wydajność konwersji prądu jest wyższa od 80%.

Zobacz również:

  • Szukasz taniej przenośnej stacji zasilania? Na Geekbuying upolujesz ją z korzystnym rabatem

Konwerter pozwala na odłączanie LED od zasilania w chwili przejścia w tryb uśpienia, a także umożliwia kontrolowanie jasności wyświetlacza. Sposób zmniejszania jasności światła emitowanego przez diody, nie ograniczający napięcia prądu, umożliwia ograniczenie jasności ekranu bez wpływu na jakość wyświetlanych kolorów. Oczywiście układ ma również wbudowane zabezbieczenia przed zbyt wysokim napięciem i przegrzaniem.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: