Wydajność w ekstremalnej cenie

Wysoka wydajność zawsze wiązała się z wysoką ceną. Nie inaczej jest teraz, kiedy to najszybszy procesor na rynku - P4 EE 3,46 GHz ma cenę tak ekstremalną jak jego nazwa Extreme Edition.

Mamy nowego lidera wydajności wśród procesorów przeznaczonych do zastosowań domowych. Do czasu testu, któremu poddaliśmy nowy model Intel P4 EE 3,46 GHz, na szczycie naszego rankingu najwydajniejszych układów CPU stał najszybszy AMD Athlon 64 4000+. Nie trzeba było długo czekać, aby Intel odpowiedział skutecznie i odzyskał palmę pierwszeństwa w tym segmencie. Uczciwie trzeba sobie powiedzieć, że gra idzie raczej o prestiż niż o rzeczywistą wartość najszybszych procesorów dla użytkowników domowych. Powód to abstrakcyjne ceny jakie producenci ustalają na swoje najszybsze jednostki obliczeniowe.

Niewielu będzie w stanie wydać 3200 zł na procesor Intela czy ok 2500 zł na Athlona 64 4000+. O wiele opłacalniejszymi zakupami okażą się procesory tylko odrobinę wolniejsze lecz wielokrotnie tańsze od liderów wydajności. Wraz z wprowadzeniem prezentowanego przez nas układu 3,46 GHz Intel wprowadził jedno istotne udoskonalenie, które zapewne wkrótce trafi i do pozostałych procesorów koncernu - szynę systemową 1066 MHz. Dotychczas FSB procesorów P4 było ustalone na 800 MHz, a Celeronów D na 533 MHz. Przeszkodą w przejściu na nowy standard, która czeka na część dotychczasowych użytkowników procesorów P4 będzie niemożność instalacji na starych płytach procesorów pracujących z FSB 1066 MHz.

Oczywiście procesory takie będą na nich funkcjonowały jednak w wolniejszym trybie 800 MHz.

Aby skorzystać z pełnej mocy procesora trzeba będzie albo uaktualnić BIOS płyty głównej z chipsetem i915 i i925X (o ile producent zaoferuje taką możliwość) lub też zaopatrzyć się w płytę z nowym chipsetem i925XE. P4 3,46 GHz EE (Extreme Edition) wykonywany jest w procesie technologicznym 0,13 mikrona. Jego wyposażenie to 512 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu i aż 2 MB pamięci trzeciego poziomu. Układ nie posiada funkcji ochrony antywirusowej XD-bit, której należy się spodziewać z procesorach EE bazujących na rdzeniu Prescott (najprawdopodobniej pojawią się w pierwszym kwartale br.).


Zobacz również