Wydajność w rozsądnej cenie

Wydajne karty graficzne można już kupić za 600 zł! I to takie, które nie skapitulują w najwyższej rozdzielczości w najnowszych grach. Nigdy wcześniej oferta modeli kart graficznych ze ''średniej półki'' nie była tak atrakcyjna, jak obecnie. Wybieramy najlepsze z nich.


Wydajne karty graficzne można już kupić za 600 zł! I to takie, które nie skapitulują w najwyższej rozdzielczości w najnowszych grach. Nigdy wcześniej oferta modeli kart graficznych ze 'średniej półki' nie była tak atrakcyjna, jak obecnie. Wybieramy najlepsze z nich.

Wydajność w rozsądnej cenie

Opłacalność

Dziesiątki rodzajów konfiguracji wzorcowych, różniących się niekiedy drobnymi, choć trudnymi do wyłowienia szczegółami, setki modeli kart graficznych różnych producentów - tak przedstawia się oferta przeciętnego sklepu internetowego ze sprzętem komputerowym. Trudno się w tym bogactwie poruszać, jeszcze trudniej dokonać wyboru karty, która najlepiej spełni oczekiwania.

Przetestowaliśmy ponad 20 modeli kart graficznych kosztujących od 500 do 1000 zł. Wyniki dwunastu najlepszych podajemy w tabeli, natomiast pozostałych ośmiu - na płycie dołączonej do tego wydania PCWK.

Tym razem producenci zaskoczyli nas całkowicie. Podczas gdy rozwija się proceder klonowania projektów, a modele różnych marek różnią się niekiedy jedynie symbolem, w wypadku kart graficznych, które testowaliśmy, jest inaczej. Oczywiście rozkład komponentów na płytach PCB jest podobny i odpowiada wzorcowym projektom producentów procesorów graficznych - ATI i NVIDII. Różnią się, i to znacznie, układy chłodzenia, ich głośność i jakość zastosowanych elementów. Po pierwsze, montuje się bardzo różne moduły pamięci. Najlepsze, GDDR3 o czasie dostępu rzędu 1,6 ns, są stosowane w najlepszych kartach, kosztujących ponad 2000 zł. Użytkownik modelu z takimi modułami ma wręcz zagwarantowaną możliwość przetaktowania pamięci powyżej wartości zalecanych dla produktu wzorcowego. Producenci często sami to sugerują, bo ponadstandardowo dobrym kartom zazwyczaj towarzyszą aplikacje pozwalające na proste i skuteczne przetaktowanie częstotliwości pracy procesora graficznego i pamięci.

Wydajność w rozsądnej cenie

Wydajność

Cieszy nas moda na produkty bardzo ciche lub wręcz pracujące bezgłośnie, np. wszystkie karty graficzne znanej marki Gigabyte, które brały udział w naszym teście, wyposażono w miedziane radiatory bez wentylatorów, połączone z rurkami wypełnionymi specjalną mieszanką zmieniającą stan z ciekłego na gazowy. Ten system okazał się niezwykle skuteczny i karty pracowały bardzo wydajnie, a przy tym nie hałasowały. Bardzo cicho pracują także modele HIS serii IceQ. Mają ogromne układy chłodzenia Arctic Cooling, które mimo wyglądu przywołującego na myśl głośne "chłodziarki" modeli GeForce 6800 Ultra, nie mają z nimi nic wspólnego i tylko trochę szumią.

Kontrofensywa ATI

Wydajność w rozsądnej cenie

Parametry techniczne i wyniki testów

Na modele kosztujące nie więcej niż 1000 zł nie ma co narzekać - nawet wymagający klient może być w pełni usatysfakcjonowany. Dotychczas niekwestionowanym liderem w tym segmencie były modele NVIDII z procesorami GeForce 6600 GT. Te znakomite produkty są wciąż bardzo atrakcyjne, jednak nie wytrzymują konfrontacji z Radeonem X800 GT. Do testu dosłownie w ostatniej chwili trafiła karta Sapphire wyposażona w ten układ i 256 MB szybkiej pamięci GDDR3. W sprzedaży znajdzie się także tańsza odmiana, ze 128 MB pamięci DDR, wyceniona na 640 zł. Jednocześnie NVIDIA poinformowała nas, że obniża zdecydowanie ceny swoich kart serii GeForce 6800 oraz 6600 GT. Modele 6800 mają kosztować 750-800 zł, natomiast za 6600 GT trzeba będzie zapłacić 620 zł. Ceny kart 6600 GT, które testowaliśmy, są, oczywiście, znacznie wyższe. Takie obowiązywały w momencie oddawania tekstu do druku. Dystrybutorzy nie uwzględnili jeszcze zapowiadanych przez NVIDI˘ obniżek, jednak sądzimy, że zalecane ceny będą miały modele podstawowe, nieodbiegające od referencyjnego wzorca. Za najlepsze produkty serii 6600 GT, czyli te, które zajęły w naszym teście wysokie pozycje, z pewnością przyjdzie zapłacić około 800 zł.

Sapphire Radeon X800 GT 256 M GDDR3 PCI-E

Wydajność w rozsądnej cenie

W końcu ATI zaprezentowało kartę mogącą skutecznie konkurować z GeForce 6600 GT.

ATI długo nie miało produktu mogącego konkurować z kartami GeForce 6600 GT. Przegrało z tego powodu walkę o wpływy w istotnym segmencie rynku, jakim są tzw. karty środka, kosztujące 500-1000 zł. Teraz sytuacja się odwraca wraz z wprowadzeniem modelu Radeon X800 GT. Model ten ma nad GeForce 6600 GT istotną przewagę: 256-, a nie 128-bitowy interfejs pamięci. Jak wiadomo, to właśnie jeden z elementów decydujących o wydajności kart graficznych. Potoków renderingu w obu kartach ma być tyle samo - osiem. Sapphire X800 GT, który trafił do naszego laboratorium, wyposażono w 256 MB pamięci GDDR3 taktowanej z częstotliwością 490 MHz (efektywnie 980 MHz). Rdzeń natomiast taktowany jest z częstotliwością 475 MHz.

W kilku wersjach

Wydajność w rozsądnej cenie

Werdykt PCWK

Oprócz pudełkowej propozycji za 720 zł będą też oferowane wersje bulk i lite (w małym kartonie), tańsze, ale jeszcze nie wiadomo, o ile. Radeon X800 GT ma skromny radiator ze zintegrowanym, niezbyt hałaśliwym wentylatorem i przynajmniej w wersji PCI-e nie wymaga dodatkowego zasilania poza dostarczanym z gniazda graficznego.

W testach karta wypadła wyśmienicie. Nie dała żadnych szans modelom GeForce 6600 GT, zyskując w większości prób przewagę od 70 do prawie 100 procent. To różnice ogromne i naszym zdaniem, nie zniwelują ich nawet zapowiadane duże obniżki cen kart NVIDII. Na koniec warto wspomnieć o istotnej różnicy między modelami GeForce 6600 GT a Radeonem X800 GT. Karty NVIDII mogą pracować w trybie SLI i w związku z tym zaoferować zdecydowanie wyższą wydajność. Radeon na razie nie daje takich możliwości.

Informacje Sapphire Technology

http://www.sapphiretech.com.pl

Cena 720 zł

Benchmarki

3DMark05 (Default, pkt) 4201

The Chronicles of Riddick (Shader Model 2.0, kl/s)

1024x768x32 bity 51

1280x1024x32 bity (AA 4x, FA 4x) 33

FarCry (Very High, demo Regular, klatki/s)

1024x768x32 bity 82

1280x1024x32 bity (AA 4x, FA 4x) 40

Doom 3 (Ultra High, klatki/s)

1024x768x32 bity 57

1280x1024x32 bity (AA 4x, FA 4x) 25