Wydajność za małe pieniądze

Zapaleni miłośnicy grafiki 3D spierają się o modele kart graficznych najwyższej klasy, z procesorami X800 czy GeForce 6800, ale większość z nas nie wyda na nie 1500 czy tym bardziej 3000 zł. Przetestowaliśmy 15 kart z różnymi procesorami, kosztujących nie więcej niż 550 zł.


Zapaleni miłośnicy grafiki 3D spierają się o modele kart graficznych najwyższej klasy, z procesorami X800 czy GeForce 6800, ale większość z nas nie wyda na nie 1500 czy tym bardziej 3000 zł. Przetestowaliśmy 15 kart z różnymi procesorami, kosztujących nie więcej niż 550 zł.

Wprowadziliśmy nową procedurę testową, która pozwala szybko się zorientować, czy dany model karty sprawdzi się w nowoczesnych grach. Kilka żelaznych benchmarków nie zmieniło się od poprzednich naszych testów. Pozostał syntetyczny benchmark 3DMark 03, który cenimy za dużą powtarzalność wyników i stosunkowo nowoczesne funkcje obsługiwane przez testowe programy. Dobierając aplikacje testowe, postawiliśmy jednak na sprawdzenie wydajności kart w rzeczywistych zastosowaniach, a najlepszym narzędziem do tego są bezlitośnie obnażające słabości kart graficznych nowe gry 3D. Doszły więc najnowsze przeboje, w które wiele osób chciałoby zagrać, jednak nie są pewne, czy ich sprzęt będzie wystarczająco wydajny, aby wygenerować płynną grafikę choćby w średniej rozdzielczości.

Wysokiej rozdzielczości mówimy "nie"

Wydajność za małe pieniądze

Wydajność

Wydajność za małe pieniądze

Opłacalność

end t:28474 -->Droższe karty graficzne testujemy w wysokiej rozdzielczości, ale zastosowanie takiej procedury do tanich modeli nie miałoby chyba większego sensu. Przed ustaleniem końcowej procedury sprawdziliśmy kilka kart kosztujących około 500 zł, ustawiając w benchmarkach rozdzielczość powyżej 1024x768 i uruchamiając zaawansowane funkcje filtrowania i wygładzania obrazu. Wyniki były tak słabe (około 3-4 klatek/s), że postanowiliśmy przeprowadzić więcej testów w rozdzielczości, która gwarantuje uzyskanie w miarę płynnej lub - w przypadku lepszych modeli - płynnej grafiki, przy średniej szczegółowości i takim ustawieniu referencyjnych sterowników, żeby generowały grafikę o najlepszej jakości (lecz bez wygładzania i filtrowania). Rezultaty nowej procedury zobaczycie w tabeli z wynikami. Najtańsza z testowanych kart kosztowała tylko 280 zł, ale ceny większości stosunkowo niewiele się różniły. Niespodzianką była dominacja ATI, jeśli chodzi o wydajność procesorów graficznych i ceny kart tego typu. Za około 500 zł kupisz już całkiem wydajny model Radeon 9600 PRO, który deklasuje rywali spod znaku NVIDII, oferowanych w podobnej cenie. Także okrojona wersja - Radeon 9550 - wypadła bardzo dobrze, prezentując niezłą wydajność przy wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Ceny wyrobów NVIDII były wyjątkowo zawyżone. Co więcej, naszym zdaniem nielogiczne i niezgodne z wieloletnią tradycją nazwy procesorów graficznych wprowadzają klienta w błąd. Przyjęło się, że model o wyższym numerze powinien być szybszy od starszego produktu, tymczasem na przykład karta z układem GeForce FX 5200 Ultra jest zdecydowanie bardziej wydajna niż nowsze i mocniej promowane karty z procesorami FX5500 czy FX5700 LE. Mamy nadzieję, że nasz test pomoże się zorientować w zawiłościach symboli fundowanych nam przez producentów kart i procesorów graficznych. Wyniki testu wydajności dowodzą także, że kupując tanią, lecz starannie dobraną kartę mamy szansę komfortowo i płynnie grać w najnowsze gry.

W segmencie niedrogich kart graficznych są modele wyposażone aż w 256 MB pamięci RAM. Dziś nie daje to bardzo wyraźnej przewagi nad modelami z takimi samymi procesorami, ale to się może niedługo zmienić.

Gigabyte GV-R96P128DH

Radeon 9600 PRO nie dał szans konkurentom z tego przedziału cenowego.

Wydajność za małe pieniądze

Gigabyte GV-R96P128DH

Jeszcze do niedawna karty graficzne z procesorami ATI Radeon 9600 PRO zaliczaliśmy do średniej kategorii cenowej, czyli urządzeń kosztujących 800-1000 zł. Podczas dobierania sprzętu do testu okazało się, że można je kupić za niewiele więcej niż 500 zł. To dobra wiadomość dla osób poszukujących kart stosunkowo wydajnych i niedrogich. Co prawda, model ten ma tylko cztery potoki renderingu i 128-bitowy interfejs pamięci, lecz wysoka częstotliwość taktowania procesora i pamięci nieco rekompensuje wspomniane ograniczenie. W rezultacie karty z tym układem dają nadzieję na całkiem komfortową grę w "Dooma 3" czy "FarCry". W najnowszym dziele ID Software rozsądną rozdzielczością jest 800x600 pikseli, ale inne, mniej wymagające aplikacje pozwalają na uzyskanie płynności generowania grafiki także w wyższych trybach wyświetlania obrazu.

Pamięć na wyrost

W zwycięskim modelu jedna rzecz zasługuje na szczególne wyróżnienie: układy pamięci Samsunga o czasie dostępu 2,8 ns. Układy tego typu spotyka się w droższych modelach z procesorami 9700/9800 PRO! Taki zapas mocy pozwala na dodatkowe przetaktowanie RAM i uzyskanie jeszcze lepszej wydajności. Firmowa aplikacja V-Tuner pomoże ustawić częstotliwość taktowania, poza tym w pudełku z kartą znajdziesz bogaty pakiet gier oraz programowy odtwarzacz PowerDVD 5.0. Wydajność karty była bardzo dobra. Różnica w stosunku do modeli NVIDII serii FX 5200 sięgała 30 klatek na sekundę. Wyposażenie w gniazda jest standardowe i oprócz analogowego wejścia monitorowego obejmuje także cyfrowe gniazdo DVI oraz wyjście telewizyjne.

Informacje Sirius Computers, tel. (33) 8235211,http://www.sirius.pl

Cena 520 zł

GeCube Radeon 9550

Radeon 9550 jest tylko nieco wolniej taktowanym Radeonem 9600 PRO.

Wydajność za małe pieniądze

GeCube Radeon 9550

Analizując specyfikację techniczną obu Radeonów wymienionych powyżej, zastanawiać się można, o co chodziło ATI, gdy wprowadzało taki produkt na rynek. Odpowiedź jest prosta - o cenę. Co ciekawe, model 9550 ma dwa warianty - z 64- i 128-bitowym interfejsem pamięci. Oczywiście ten drugi jest zdecydowanie lepszy i właśnie taki był opisywany GeCube. Ma tyle samo potoków renderingu, co wersja 9600 PRO. Co ciekawe, w wersji proponowanej przez GeCube, model 9550 jest taktowany z taką samą częstotliwością, jak droższy PRO. To wyraźnie widać po wynikach zamieszczonych w naszej tabeli testowej. Karta prezentuje się też całkowicie inaczej niż starsze modele serii 9600. Inny jest układ chłodzenia, który przypomina stosowany w modelach X800 i 9800. Radiator pokrywa pamięci i procesor graficzny, jest zintegrowany z wentylatorem, a całość oblano przezroczystym plastikiem. Co ciekawe, wentylator nie jest umiejscowiony bezpośrednio nad procesorem graficznym.

Oprogramowanie dla gracza

Producent dołączył do karty pełną wersję bardzo dobrej gry "Counter Strike Condition Zero". Dodatkowo w pudełku znajdziesz programowy odtwarzacz PowerDVD 5.0 oraz kabel z rozgałęziaczem pozwalającym na wyprowadzenie telewizyjnego sygnału w standardach S-Video i kompozyt. Model ten jest bardzo ciekawą propozycją, jeśli brać pod uwagę niską cenę. Wyższa niż referencyjna wartość taktowania pozwala mu na osiągnięcie wydajności porównywalnej z lepszymi modelami, a solidny układ chłodzenia na udane próby ustawienia wyższej częstotliwości taktowania pamięci i procesora.

InformacjeAction, tel. (22) 3321600,http://www.action.pl

Cena 439 zł