Wydajny i zaskakująco chłodny laptop gamingowy – Acer Predator Helios 300

Laptopy Predator serii Helios 300 są dostępne na rynku od kilku lat. Obecnie Acer oferuje nam unowocześnioną wersję, wprowadzając liczne modyfikacje oraz usprawnia. Producent postawił na najnowsze i najwydajniejsze podzespoły.

Fot. Dominik Kujawski/PCWorld

Gamingowe laptopy Acera Predator Helios są dostępne w wielu konfiguracjach, różniących się zastosowanym procesorem czy kartą graficzną. Skupimy się dziś na modelu PH315-55-766X, który jest jedną z najmocniejszych dostępnych konfiguracji. Został on wyposażony w czternastordzeniowy procesor Intel Core i7-12700H o maksymalnym taktowaniu sięgającym 4,7 GHz oraz mobilną kartę GeForce RTX 3070 Ti. Jednak jak Acerowi udało się opanować temperatury tak mocnych podzespołów w tym 15-calowym laptopie?

Helios 300 – moc widoczna na pierwszy rzut oka

Przyzwyczailiśmy się do tego, że laptopy gamingowe charakteryzują się oryginalnym wyglądem oraz ciekawą stylistyką. Taki sprzęt już na pierwszy rzut oka zdaje się “krzyczeć“ - spójrz, jaka moc we mnie drzemie. Acer Helios 300 nie zawodzi w tej kwestii i wygląda bardzo ciekawie. Futurystyczny i “agresywny” charakter konstrukcji podkreślają wloty powietrza umieszczone z tyłu, czy też surowe linie krawędzi. Mimo wszystko nie można odmówić elegancji takiemu rozwiązaniu. Gdyby nie podświetlane logo umieszczone na ciemnej klapie matrycy, sprzęt ten idealnie pasowałby nawet do biura, a nie tylko na biurko zagorzałego gracza.

Wydajny i zaskakująco chłodny laptop gamingowy – Acer Predator Helios 300

Fot. Dominik Kujawski/PCWorld

Wydajny i zaskakująco chłodny laptop gamingowy – Acer Predator Helios 300

Fot. Dominik Kujawski/PCWorld

O jakości mogą również świadczyć wykorzystane materiały. Zarówno pokrywa, jak i obszar roboczy wokół klawiatury zostały wykonane w całości z aluminium.

Od spodu laptop również prezentuje się ciekawie. Widać, że producentowi zależało na jak najlepszej wydajności systemu chłodzenia. Na prawie połowie obudowy zostały umieszczone szczeliny, poprzez które zasysane jest zimne powietrze. Aby to ułatwić, producent zastosował cztery duże gumowe stopki unoszące laptopa ponad blat. Podobnie jak w omawianym niedawno modelu Nitro, również tutaj Acer zdecydował się na umieszczenie kolejnej szczeliny służącej dostarczaniu zimnego powietrza dla układu chłodzenia tuż nad klawiaturą.

Laptopy Acer Predator Helios 300 dostępne są w dwóch wymiarach matryc: 15,6 oraz 17,3 cala. Omawiany model PH315-55-766X wyposażony został w mniejszy ekran. Dzięki temu zyskujemy bardzo kompaktowy i lekki, ale wciąż niezwykle wydajny sprzęt. Wymiary odświeżonego Heliosa 300 to 35,9 x 2,6 x 27,6 cm, a jego waga - niecałe 2,4 kg.

Wydajny i zaskakująco chłodny laptop gamingowy – Acer Predator Helios 300

Fot. Dominik Kujawski/PCWorld

Wydajny i zaskakująco chłodny laptop gamingowy – Acer Predator Helios 300

Fot. Dominik Kujawski/PCWorld

Jak przystało na rasowego, gamingowego laptopa, nowe modele Helios 300 posiadają mocno rozbudowany zestaw złącz I/O. Po lewej umieszczono Kensington Lock, Ethernet, jeden port USB 3.2 Typu-A oraz gniazdo słuchawkowe 3,5 mm combo jack. Natomiast po prawej stronie znajdują się dwa porty USB 3.2 Gen.2, diody informujące o stanie zasilania laptopa oraz pracy dysku. Dodatkowe gniazda umieszczono z tyłu, pomiędzy dużymi szczelinami, służącymi do wydmuchiwania gorącego powietrza. Znajdziemy tutaj mini-DisplayPort 1.4, USB-C/Thunderbolt4, HDMI 2.1 oraz złącze kabla zasilającego.

Na pewno trzeba docenić obecność gniazda typu C w standardzie USB4 kompatybilnego z Thunderbolt 4. Gniazdo to umożliwia podłączenie licznych przejściówek czy adapterów, a dzięki przepustowości wynoszącej 40 GB/s, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy skorzystali z zewnętrznej karty graficznej umieszczonej w specjalnej obudowie. Dodatkowo obsługuje funkcję portu DisplayPort.

Oznacza to, że tak naprawdę nowe laptopy Helios 300 umożliwiają podłączenie aż trzech zewnętrznych ekranów. Zarówno porty DisplayPort 1.4, jak i HDMI 2.1 obsługują maksymalnie sygnał o rozdzielczości 4K z częstotliwością odświeżania 120 Hz. Daje to możliwość stworzenia rozbudowanej stacji roboczej zarówno dla graczy pragnących streamować swoją rozgrywkę, jak i dla grafików czy montażystów wideo.

Wydajny i zaskakująco chłodny laptop gamingowy – Acer Predator Helios 300

Fot. Dominik Kujawski/PCWorld

Klawiatura w laptopach Helios 300 w całości wykorzystuje dostępne miejsce. Po obu jej stronach została smukła - tylko 4 mm - przerwa do krawędzi sprzętu. W laptopie zastosowano pełnowymiarową klawiaturę membranową o małym skoku w pionie (około 1,5 mm). Klawisze alfanumeryczne - o wymiarach 15x15 mm - są wyraźnie od siebie oddalone. Pod względem układu i funkcjonalności klawiatura odpowiada w przybliżeniu standardowej konfiguracji. Nawet 15-calowy wariant został wyposażony w pełną klawiaturę numeryczną oraz sekcję strzałek z klawiszami o standardowych rozmiarach.

Dzięki podświetleniu RGB można wygodnie pracować w ciemności. Co więcej, jego natężenie i kolor można regulować osobno dla każdego klawisza, a oprogramowanie PredatorSense umożliwia nawet tworzenie makr. Łatwy dostęp do oprogramowania zapewnia dedykowany klawisz, który znajduje się w miejscu, gdzie normalnie zostałby umieszczony NumLock. Model PH315-55-766X został dodatkowo wyposażony w “pasek świetlny” umieszczony na froncie, delikatnie od spodu.

Wydajny i zaskakująco chłodny laptop gamingowy – Acer Predator Helios 300

Fot. Dominik Kujawski/PCWorld

Pod klawiaturą Acer umieścił touchpad o standardowych wymiarach (6,5 x 10,5 cm). Posiada dobrze zarysowane obramowanie i dodatkowo został delikatnie zagłębiony w korpus, co powinno ułatwiać jego obsługę, gdy nie patrzymy na laptopa. Oczywiście wykorzystany gładzik zapewnia wsparcie gestów wielodotykowych, przez co jeszcze wygodniej będzie nam korzystać z systemu Windows.

Laptopy Helios 300 zostały wyposażone w dwa masywne i wytrzymałe zawiasy. Wyraźnie unoszą wieko nad korpusem. Maksymalny kąt pochylenia pokrywy wynosi około 150°. Modele Predator Helios 300 są dostępne w różnych konfiguracjach wyświetlacza. Znajdziemy tutaj zarówno panele o rozdzielczości FullHD, jak i QHD. Maksymalna częstotliwość odświeżania może wynosić nawet 240 Hz.

Wydajny i zaskakująco chłodny laptop gamingowy – Acer Predator Helios 300

Fot. Dominik Kujawski/PCWorld

Wydajny i zaskakująco chłodny laptop gamingowy – Acer Predator Helios 300

Fot. Dominik Kujawski/PCWorld

Omawiany model PH315-55-766X został wyposażony w 15,6-calowy matowy panel o rozdzielczości 2560 x 1440 pixeli, o świetnym czasie reakcji i zapewniający odświeżanie 165 Hz. Jest on również kompatybilny z technologią Nvidia G-Sync, abyśmy na pewno nie doświadczyli przycięć wyświetlanego obrazu.

Zastosowana matryca IPS od BOE, zapewnia 100% odwzorowanie palety barw zarówno dla standardu DCI-P3, jak i sRGB . Według producenta maksymalna jasność zastosowanego panelu to ok. 350 cd/m2, a współczynnik kontrastu wynosi 1000:1. Mimo matowego wykończenia ma nas zachwycić bogatą głębią i doskonałym odwzorowaniem kolorów, które ma przewyższać wiele monitorów dla graczy czy profesjonalistów.

Helios 300 - co skrywa wnętrze

Odświeżone modele Helios Predator wykorzystują najmocniejsze podzespoły dostępne na rynku. Nic dziwnego, że Acer postawił na procesory Intela 12. generacji. Zarówno układy Core i7, jak i Core i9 to najmocniejsze jednostki na rynku, konstrukcje hybrydowe korzystające z architektury Alder Lake. Omawiany przez nas model PH315-55-766X został wyposażony w procesor Intel Core i7- 12700H. Mimo że nie jest to najszybsza jednostka w ofercie niebieskich, to ten 14-rdzeniowy układ świetnie sprawdzi się nie tylko w grach, ale i w zastosowaniach profesjonalnych. Jak już wspominaliśmy, procesory Alder Lake to zupełnie nowy typ procesorów, które zawierają dwa różne typy rdzeni: o wysokiej wydajności oraz o wysokiej sprawności energetycznej. Podczas wykonywania zadań wymagających dużej ilości zasobów wszystkie rdzenie są używane jednocześnie, a łączna liczba dostępnych wątków to 20.

Wydajny i zaskakująco chłodny laptop gamingowy – Acer Predator Helios 300

Maksymalna częstotliwość taktowania i7 to 4700 MHz, co jest możliwe dzięki technologii Turbo Boost Max 3.0. Pamięć podręczna trzeciego poziomu wynosi 24 MB, a TDP dla częstotliwości podstawowej - 45 watów. Wskazywana jest również moc maksymalna TDP, tak zwany Power Limit 2 - wynosząca 115 watów.

Jak przystało na konfigurację dla graczy, Predator 300 musiał zostać wyposażony w mocną kartę graficzną. W przypadku modelu PH315-55-766X Acer postawił na GeForce RTX 3070 Ti. W sklepach znajdziemy również inne konfiguracje wyposażone w jedną z najmocniejszych kart graficznych dostępną w laptopach, a więc GeForce RTX 3080. GeForce RTX 3070 Ti nadal wykorzystuje rdzeń 8 nm produkowany w fabrykach Samsunga - GA104. W porównaniu do modelu bez dopisku “Ti” NVIDIA postanowiła zwiększyć ilość dostępnych procesorów strumieniowych CUDA z 5120 do 5888.

Dla porównania - laptopowy wariant RTX 3080 posiada 6144 jednostek cieniujących. Śmiało można więc założyć, że wydajność obu tych modeli będzie bardzo do siebie zbliżona. Karta graficzna jest wyposażona w 8 GB pamięci GDDR6 połączonej z 256-bitową magistralą o przepustowości 14 Gb/s. Maksymalne TGP zostało ustawione na 125 W.

Wydajny i zaskakująco chłodny laptop gamingowy – Acer Predator Helios 300

Wyposażenie laptopa w układ NVIDIA RTX zapewnia wsparcie takich technologii jak DLSS, NVIDIA Reflex, kodek NVENC czy możliwość włączenia opcji śledzenia promieni w grach (ray tracing). W przypadku sprzętu mobilnego zwłaszcza to pierwsze rozwiązanie wydaje się mieć największe znacznie, ponieważ pozwala uzyskać jeszcze lepszą wydajność nawet w najnowszych tytułach, nie obniżając jakości wizualnej.

Chcąc zapewnić jak najwyższą wydajność, Acer zdecydował się na zastosowanie najnowszych standardów. Laptopy Helios Predator 2022 są w stanie obsłużyć do 64 GB pamięci RAM. Producent zdecydował się na skorzystanie z szybkich modułów DDR5 o taktowaniu 4800 MHz. Dodatkowo laptopy wyposażone są w dwa gniazda M.2 dla dysków SSD PCie NVMe, komunikujących się przez interfejs PCIe 4.0.

Wydajny i zaskakująco chłodny laptop gamingowy – Acer Predator Helios 300

Fot. Dominik Kujawski/PCWorld

Nowe laptopy serii Predator 300 wspierają również najnowsze standardy, umożliwiające podłączenie do Internetu zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo. Acer po raz kolejny postawił na cenione przez graczy układy Killer. W pierwszym przypadku do dyspozycji mamy 2,5 gigabitową kartę LAN - Intel Killer E2600. Gdy zdecydujemy się na skorzystanie z sieci bezprzewodowej, nie powinniśmy doświadczyć żadnych problemów. Producent zdecydował się na zastosowanie modułu Killer AX1675i, obsługującego łączność przez 802.11 ax. Zapewnia ona pełną kompatybilność ze Standardem Wi-Fi 6E. Dzięki temu zyskujemy dostęp do pasma 6 GHz, które zapewnia jeszcze lepszą przepustowość i mniejsze opóźnienia. Oczywiście do laptopa możemy podłączyć również urządzenia korzystające z Bluetooth, a zainstalowana wewnątrz karta jest zgodna ze standardem 5.2.

Mimo że omawiana konfiguracja Heliosa 300 posiada 15-calowy ekran, to została wyposażona w niewymienną baterię o pojemności 90 Wh. Powinna zapewnić nawet cztery godziny pracy czy cieszenia się multimediami.

Unikalny system chłodzenia

Umieszczenie tak mocnych komponentów w laptopach Helion Predator 300 stawia jednak pewne wyzwanie dla konstruktorów. Jak poradzić sobie z ilością generowanego ciepła pod obciążeniem przez procesor? Cóż - Acer postawił na kilka naprawdę ciekawych rozwiązań. Chłodzenie CoolBoost reprezentowane jest przez dwa bloki turbin umieszczone w rogach.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to zastosowane wentylatory AreoBlade 3D. Zostały one wyposażone w aż 89 cienkich łopatek w całości wykonanych z metalu. Taka konstrukcja zapewnia nie tylko lepszy przepływ powietrza, ale uzyskuje dużo większe ciśnienie statyczne, dzięki poprawionej aerodynamice. Unikalną zaletą wentylatorów AeroBlade 3D jest “umiejętność” dopasowania swojej średnicy. Zależnie od obciążenia, łopatki wydłużają się - właśnie w celu zachowania jak największego przepływu powietrza.

Wydajny i zaskakująco chłodny laptop gamingowy – Acer Predator Helios 300

fot. Acer

Dodatkowo Acer zastosował, zamiast standardowej pasty termoprzewodzącej, ciekły metal. Zapewnia on nawet 10-krotnie lepszą przewodność cieplną, co skutkuje obniżeniem temperatur naweto o 10°C. Biorąc pod uwagę niewielkie wymiary omawianego laptopa, wynik jest na pewno imponujący.

Dzięki aplikacji PredatorSense, użytkownicy zyskują również unikalną kontrolę nad systemem chłodnienia - COOLBOOST. Możemy stworzyć dedykowane profile, dopasowane do używanych aplikacji bądź gier, czy ręcznie ustawić prędkość wentylatorów. Pewną opcją na “skróty” jest umieszczony tu nad klawiaturą przycisk “Turbo”, który automatycznie przestawia profil zasilania i chłodzenia na “najwyższą wydajność”. Wszystko po to, by osiągnąć płynną rozgrywkę w ulubionej grze, czy wyrenderować jak najszybciej projekt do pracy.

Nowe laptopy Helios Predator 300 od Acera znajdziemy już w ofercie większości sklepów. Niezależnie od tego, czy potrzebujecie wydajnego laptopa do gier, czy do pracy, PH315-55-766X wyposażony w układ RTX 3070 Ti oraz procesor 12. generacji sprosta wszystkim, nawet najcięższym zadaniom.

Pamiętajcie również o trwającej promocji przygotowanej przez Intela. Przy zakupie komputerów Predator Helios wyposażonych w procesory Core i7 czy Core i9 mamy szansę zdobyć dwie nowe gry - Ghostbusters: Spirits Unleashed oraz Total War: WARHAMMER. To świetna okazja, by sprawdzić nowo zakupiony sprzęt w akcji.