Wydatki fundacji Gatesów

Fundacja Billa i Melindy Gatesów ogłosiła, że cały jej majątek zostanie wydany nie później niż pięćdziesiąt lat po śmierci państwa Gatesów. Obecne zasoby fundacji to ponad trzydzieści miliardów dolarów.

The Bill & Melinda Gates Foundation skupia się na globalnej poprawie zdrowia i ekonomii, walce z chorobami (na przykład AIDS) oraz ułatwianiu dostępu do nowych technologii. Oprócz zebranych, własnych środków, fundacja państwa Gatesów ma także zobowiązanie finansisty Warrena Buffeta o przekazaniu dodatkowych trzydziestu jeden miliardów dolarów, co da w sumie ponad sześćdziesiąt miliardów USD! Jak podał The Wall Street Journal (wsj.com, wymaga rejestracji), fundacja ma zamiar wydać wszystkie zgromadzone i wypracowane środki nie później niż pięćdziesiąt lat po śmierci ostatniego z Gatesów.

Decyzja taka została podjęta przez Billa i Melindę Gates oraz Warrena Buffeta. Stwierdzili oni wspólnie, że należy zrobić tak dużo, jak to możliwe i tak szybko, jak się da ("as much as possible, as soon as possible"). Skutkiem tego wydatki fundacji w roku 2009 wzrosną do 3,5 miliarda dolarów i będą wzrastać o 1,75 miliarda rocznie.