Wydłużanie czasu pracy na baterii

Wyobraź sobie, że szykujesz się właśnie do lotu przez Atlantyk. Niestety, w klasie ekonomicznej nie zawsze są dostępne gniazdka pozwalające naśadować iPoda. W jaki sposób można wydłużyć czas słuchania muzyki lub oglądania filmu? Przedstawiamy najlepsze porady, które pozwalają zwiększyć wydajność baterii.


Prawa fizyki są nieubłagane. Po pewnym czasie każda bateria rozładuje się całkowicie. Istnieją jednak pewne proste zasady, których przestrzeganie pozwoli wycisnąć kilkanaście dodatkowych minut słuchania muzyki na iPodzie.

Prawa fizyki są nieubłagane. Po pewnym czasie każda bateria rozładuje się całkowicie. Istnieją jednak pewne proste zasady, których przestrzeganie pozwoli wycisnąć kilkanaście dodatkowych minut słuchania muzyki na iPodzie.

Włącz funkcję Hold

Każdemu zdarza się przypadkowe włączenie iPoda, który jest przechowywany w kieszeni lub w torbie. Aby temu zapobiec, wystarczy użyć przełącznika Hold, który zapobiega takim sytuacjom.

Wyłącz niepotrzebne funkcje

Podświetlanie ekranu, korektor i funkcja Sound Check powodują dodatkowe zużycie energii. Oczywiście nie można uniknąć włączania ekranu podczas oglądania zdjęć lub filmów, ale wyświetlacz nie jest zbyt przydatny, kiedy słuchamy muzyki. Mniejszy wpływ na żywotność baterii mają funkcje korektora i Sound Check (zapewnienie jednakowego poziomu głośności wszystkich odtwarzanych utworów).

Aby wyłączyć korektor, wystarczy przejść do menu Settings: EQ i wybrać opcję Flat. Spowoduje to zignorowanie wszystkich ustawień korekcji dźwięku, które mogą być zawarte w ścieżce dźwiękowej. Kolejnym krokiem jest ustawienie pozycji menu Sound Check i Backlight Timer na wartość Off.

Unikaj dużych plików audio

Wszystkie iPody z wyjątkiem modeli nano i shuffle przechowują pliki na dysku twardym. Aby wydłużyć czas pracy na baterii, iPod ładuje dane do pamięci SDRAM o pojemności 32 MB (iPod piątej generacji z dyskiem 60 GB jest wyposażony w pamięć 64 MB), a następnie wyłącza dysk. W przypadku większych plików (na przykład zakodowanych w formacie AIFF, WAV i Apple Lossless) iPod musi częściej uruchamiać dysk, co przyczynia się do zwiększenia zużycia prądu.

To właśnie z tego powodu Apple zaleca słuchanie plików, których wielkość nie przekracza 9 MB. Aby to osiągnąć, podczas ripowania płyty CD należy użyć kodera AAC lub MP3 w programie iTunes. Odpowiednie ustawienia można zmienić w menu programu iTunes: Preferences: Advanced: Importing. Żądany koder można wybrać z menu rozwijanego Import Using.

Co jednak zrobić, kiedy chcemy słuchać dłuższych nagrań, na przykład podcastów? Wystarczy użyć programu GarageBand do podziału takiego pliku na mniejsze części. Najpierw przeciągamy ścieżkę do programu, aby ją zaimportować. Następnie umieszczamy znacznik odtwarzania do żądanej pozycji podziału i wybieramy polecenie Edit: Split, zaznaczamy drugą część ścieżki i naciskamy klawisze jabłko-X. Teraz możemy wybrać polecenie Share: Send Song To iTunes, co spowoduje zapisanie pozostałej części pliku w formacie AIFF w iTunes. Usuwamy pierwszą, wyeksportowaną część ścieżki, naciskamy klawisze jabłko-V w celu wklejenia ścieżki ze schowka i eksportujemy ją. Teraz można użyć programu iTunes do konwersji obu części do żądanego formatu.

Trochę ciepła

iPod wykorzystuje baterie litowo-jonowe, które działają najlepiej w temperaturze pokojowej. Ich wydajność znacznie spada w ujemnych temperaturach, co przekłada się negatywnie na wydajność odtwarzacza. Mrozy nie powodują jednak uszkodzenia iPoda - po przywróceniu normalnej temperatury urządzenie będzie działać poprawnie.

Powyższe zastrzeżenia nie odnoszą się do ciepłych klimatów. Ciągłe używanie lub ładowanie iPoda w temperaturze przekraczającej 35 stopni spowoduje trwałe uszkodzenie baterii i skrócenie czasu pracy odtwarzacza.

Nie zapominaj o ładowaniu

<b>Większa pojemność</b>
W iPodzie można zastosować baterię innego producenta o zwiększonej pojemności, co spowoduje znaczne wydłużenie czasu pracy

<b>Większa pojemność</b>

W iPodzie można zastosować baterię innego producenta o zwiększonej pojemności, co spowoduje znaczne wydłużenie czasu pracy

Baterie litowo-jonowe działają lepiej przy częstym dopływie energii. Oznacza to, że iPoda można bezpiecznie przechowywać w podstawce ładującej. Wbudowane zabezpieczenia uniemożliwią ewentualne uszkodzenie odtwarzacza.

Korzystaj z najnowszego oprogramowania Apple stale pracuje nad zwiększeniem wydajności baterii, dlatego warto regularnie sprawdzać dostępność nowych wersji oprogramowania do obsługi iPoda. W wielu przypadkach pozwoli wydłużyć czas pracy uszkodzenia.

Więcej mocy

Stosowanie się do powyższych porad pozwoli osiągnąć czas pracy zbliżony do specyfikacji producenta. Jednak transkontynentalna wycieczka może spowodować wyczerpanie iPoda jeszcze przed osiągnięciem miejsca docelowego. Co można zrobić w takim przypadku?

Dodaj baterię

Czas pracy iPoda można wydłużyć poprzez użycie dodatkowej baterii. Jest ona podłączana do złącza doka i powoduje naładowanie wbudowanej baterii. Przykładem takiego urządzenia jest litowo-jonowa bateria iCel 201 firmy Lithium House (99 USD;http://www.icelusa.com ), która w przypadku iPoda piątej generacji umożliwia odtwarzanie muzyki przez 50 godzin i wyświetlanie filmów wideo przez 10 godzin. Jeszcze dłuższy czas pracy - nawet do 100 godzin - zapewnia GeekPod 100 (150 USD;http://www.batterygeek.net ).

Można również wybrać tańsze, standardowe baterie o mniejszej wydajności; na przykład TuneJuice firmy Griffin Technology (20 USD;http://www.griffintechnology.com ) zapewnia 8 dodatkowych godzin, a podobne urządzenie firmy Belkin (50 USD;http://www.belkin.com ) dodaje nawet 15 godzin pracy.

Wymień baterię

Użytkownicy iPodów po okresie gwarancyjnym mogą zainstalować baterię o wyższej wydajności, które są sprzedawane m.in. przez firmy Newer Technology (http://www.newertech.com ) i Sonnet Technologies (http://www.sonnettech.com ).

W czasie moich testów zamieniłem baterię 1200 mAh w iPodzie 5 GB pierwszej generacji na baterię 2100 mAh firmy Newer Technology, co pozwoliło odtwarzać muzykę przez 21 godzin i 25 minut (ponad dwa razy dłużej niż w przypadku oryginalnej baterii).

<b>Dodatkowa moc</b>
Bateria zewnętrzna często ma dość duże rozmiary, ale umożliwia obejrzenie całej trylogii Władca Pierścieni w czasie przelotu do Ameryki

<b>Dodatkowa moc</b>

Bateria zewnętrzna często ma dość duże rozmiary, ale umożliwia obejrzenie całej trylogii Władca Pierścieni w czasie przelotu do Ameryki

Wymiana baterii w iPodach pierwszej i drugiej generacji nie powinna sprawić większego kłopotu nawet mniej zaawansowanym majsterkowiczom. Rozebranie na części nowszych odtwarzaczy jest znacznie trudniejsze; dotyczy to na przykład iPoda mini. Z kolei w iPodzie trzeciej generacji cienki przewód łączy płytę główną ze złączem na płycie tylnej. Otwarcie takiego iPoda od niewłaściwej strony spowoduje przerwanie przewodu, a w konsekwencji zniszczenie urządzenia. Dlatego też warto skorzystać z dokładnych instrukcji, które są dostępne w Internecie.

Inne problemy

W niektórych przypadkach nawet zastosowanie się do naszych instrukcji może nie spowodować osiągnięcia żądanych rezultatów. Jeżeli iPod przestaje działać szybciej, niż tego oczekiwano, przyczyną może być uszkodzona bateria, na przykład w wyniku działania zbyt wysokiej temperatury. Warto również pamiętać, że po pewnym czasie bateria osiąga kres swojego użytecznego życia. Zwykle następuje to po około 450-500 cyklach ładowania. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wymiana baterii na nową.