Wydruki bez komputera

Przetestowaliśmy nowe drukarki atramentowe, które drukują ładne zdjęcia, a co więcej nie potrzebują komputera. Jedną z nich można zabrać nawet w plener...


Przetestowaliśmy nowe drukarki atramentowe, które drukują ładne zdjęcia, a co więcej nie potrzebują komputera. Jedną z nich można zabrać nawet w plener...

W październiku na sklepowych półkach pojawiły się nowe drukarki firmy HP, w tym kilka nowych urządzeń z serii Photosmart - zbudowanych z myślą o druku fotografii bez użycia komputera. Drukarki te wyposażone są w czytniki kart pamięci i port USB do bezpośredniego podłączenia aparatu cyfrowego.

Wydruki bez komputera
Uruchamiając drukarki po raz pierwszy trzeba pamiętać o tym, żeby najpierw zainstalować sterowniki, a dopiero po tym podłączyć urządzenie do komputera. To bardzo ważne - w innym przypadku komputer może przestać poprawnie funkcjonować.

Sterowniki drukarek (do opisanych modeli wszystkie sterowniki są jednakowe) wymagają zdecydowanej poprawy. Przygotowanie zdjęcia do druku jest nie lada wyzwaniem. Wymuszenie na sterowniku druku fotograficznego A4 bez marginesów, bez poprawiania kolorów, w układzie portretowym wymaga przeklikania się przez 4 zakładki. Najgorsze, że domyślnie drukarka chce poprawiać wygląd zdjęć, wyostrzając je, poprawiając kontrast i kolor. Funkcja poprawiająca na siłę zdjęcia nazywa się "cyfrowa fotografia HP" i jej wyłączenie wymaga cierpliwego odznaczenia aż pięciu kratek w głęboko schowanym okienku. Nie da się uprosić sterownika jednym kliknięciem, by niczego nie poprawiał... Nauka obsługi kosztuje kilka arkuszy papieru, a co gorsza pewne jest, że bardziej roztargnieni użytkownicy drukarek płacić będą "gapowe".

Po tej łyżce dziegciu pora na miód. Gdy zapomnimy o komputerze, okazuje się, że obsługa drukarek Photosmart to czysta przyjemność. Drukowanie bezpośrednio z kart pamięci jest proste i wygodne, a dzięki kolorowym wyświetlaczom LCD (nie ma go tylko model 7450) łatwo wykadrować zdjęcie, wybrać rodzaj papieru, a nawet sposób ułożenia zdjęcia lub zdjęć na arkuszu papieru. Za interfejs użytkownika szóstka z plusem.

Wydrukom nie można niczego zarzucić, szczególnie ładne są zdjęcia drukowane przez Photosmart 8450, bowiem wykorzystuje ona aż 8 atramentów. Niestety, drukarki nie należą do demonów prędkości - wydruk zdjęcia A4 trwa zdecydowanie ponad 5 minut. A są drukarki, które uwijają się z takim zadaniem w połowie tego czasu.

Jeśli chodzi o wygląd drukarki w porównaniu z poprzednimi modelami nabrały lekkości. Wszystkie mają ładne, proporcjonalne kształty. Panele sterujące droższych modeli są wyjątkowo przejrzyste i wygodne w użyciu, a duże wyświetlacze ciekłokrystaliczne pomagają w ustawieniu drukarek.

HP Photosmart 375

Wydruki bez komputera
Maleńka przenośna drukarka. Drukuje tylko na kartkach 10 x 15, ale za to można ją podłączyć do akumulatora i zabrać na piknik. Specjalny wkład fotograficzny pozwala na drukowanie zdjęć, które nie ustępują odbitkom z tradycyjnego laboratorium. Można do niej również podłączyć końcówkę Bluetooth, by drukować bezprzewodowo. Na razie tylko z telefonów komórkowych, bowiem producenci aparatów fotograficznych nie wyposażają ich w taki interfejs. Uwagę zwraca duży wyświetlacz ciekłokrystaliczny, na którym można obejrzeć zawartość karty pamięci umieszczonej w jednym z 5 czytników.

Cena: 1199 zł

Wymiary: 220 x 115 x 118 mm

Waga: 1,2 kg

Wydruk zdjęcia 10 x 15: 1'37"

HP Photosmart 7450

Wydruki bez komputera
Drukarki z serii Photosmart mają zastępować ciemnię fotograficzną. Na tej konkretnej konstrukcji widać piętno urządzenia niskobudżetowego. Podajniki są maleńkie, mało dokładne. Włożenie papieru wymaga nie lada umiejętności, a i tak niestety z reguły drukarka wciąga go krzywo. Urządzenie drukuje zdjęcia bez marginesów, ale tylko na małych arkuszach 10 x 15. Format A4 drukowany jest z białymi obwódkami. Drukuje głośno, kalibrację trzeba przeprowadzić ręcznie. Pomijając fakt, że w większości przypadków wydruki wychodzą krzywo na papierze, nie można więcej zarzucić ich jakości. Jedynym atutem tej drukarki jest tak naprawdę niska cena.

Cena: 469 zł

Wymiary: 475 x 220 x 155 mm

Waga: 3,3 kg

Wydruk zdjęcia A4 5'33"

HP Photosmart 8150

Wydruki bez komputera
Ta drukarka reklamowana jest jako ciemnia fotograficzna na biurku i nie ma w tym krztyny przesady. Nie musimy mieć komputera, by kadrować i drukować dowolne zdjęcia. Możemy to zrobić zarówno z aparatu, jak i wkładając kartę pamięci do jednego z 5 slotów. Wygoda użytkowania zasługuje na najwyższą pochwałę - zamawianie wydruków u tej drukarki to czysta przyjemność. Używa technologii PhotoRet IV, czyli wydruki fotograficzne tworzone są za pomocą sześciu atramentów. Można też założyć zasobnik z czarnym tuszem fotograficznym do wydruków zdjęć czarno-białych.

Cena: 999 zł

Wymiary: 460 x 385 x 170 mm

Waga: 7,9 kg

Wydruk zdjęcia A4: 5'26"

HP Photosmart 8450

Wydruki bez komputera
Drukarka jest niemal bliźniakiem 8150. Z zewnątrz różni się detalem na panelu - ma guziki zamiast kółka wyboru rodzaju kadrowania i ruchomy ekran LCD. Tę drukarkę szczerze polecamy. Jedyną jej istotną wadą jest stosunkowo wolny druk - 5 minut i 30 sekund trzeba czekać na zdjęcie A4. Reszta to same pozytywy. Duży, wygodny wyświetlacz, przejrzysty panel sterowniczy, zwarta obudowa, ładny design. Oraz, co najważniejsze, osiem kolorów czyli rewelacyjny system druku PhotoRet Pro. Czego chcieć więcej? Druku na płytach CD.

Cena: 1699 zł

Wymiary: 527 x 395 x 190 mm

Waga: 7,9 kg

Wydruk zdjęcia A4 5'37"