Wyjmowany klawisz jako mysz? Już niedługo w nowych MacBookach

Zgodnie z nowo opublikowanym wnioskiem patentowym, Apple prowadzi badania nad klawiaturą MacBooka, która posiada wyjmowany klawisz działający jako precyzyjna mysz komputerowa.

Źródło: Patently Apple

Wniosek patentowy, po raz pierwszy dostrzeżony przez Patently Apple, nosi tytuł Deployable Key Mouse i został złożony w amerykańskim Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych.

Zgłoszenie przewiduje standardowo wyglądającą klawiaturę MacBooka z systemem nożycowym, która posiada ukryty wyjmowany klawisz. Zawierałby on czujnik położenia, który mógłby być używany jako urządzenie wskazujące. Apple opisuje ten system jako:

Wygodne, przenośne i precyzyjne narzędzie wskaźnika dla komputerowego systemu wprowadzania danych.

W zgłoszeniu wyjaśniono, że do niektórych precyzyjnych zadań, takich jak projektowanie graficzne, modelowanie wspomagane komputerowo oraz edycja dużych i złożonych dokumentów, lepiej nadaje się mysz ręczna niż gładzik. Apple przyznało, że noszenie osobnej myszy z komputerem może być uciążliwe i może być "zbędne, gdy komputer ma już wbudowane urządzenia wskazujące". Według Apple, odłączany klawisz jest realnym rozwiązaniem tego problemu.

Zobacz również:

  • Recenzja: Test iOS 15 - jedna z najgorszych aktualizacji dla polskich użytkowników?
  • MacBook Pro 2021 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [20.09.2021]
  • Recenzja: HyperX Alloy Origins Blue

Firma przedstawiła różne mechaniczne systemy ułatwiające korzystanie z odłączanego klawisza, w tym wysuwanie pojedynczego klawisza lub zestawu wielu klawiszy z obudowy w pionie, jak również wysuwanie klawisza z boku urządzenia w poziomie. Ilustracje dotyczące patentu pokazują wysuwany klawisz umieszczony przy krawędzi klawiatury, tak by nie był to taki, który jest często używany.

Zgłoszenia patentowe nie mogą być traktowane jako dowód bezpośrednich planów Apple, ale wskazują one obszary zainteresowania firmy. Podczas gdy perspektywa wyjmowanego klawisza może wydawać się nietypową potencjalną cechą MacBooka, może być mniej natarczywa niż inne nietypowe funkcje, takie jak Touch Bar.

Źródło: Patently Apple

Źródło: Patently Apple

Źródło: Patently Apple

Źródło: Patently Apple