Wyjście z cienia


Jedną z cech przesądzających o wartości animatora jest liczba i jakość dostępnych przejść, efektów, transformacji itp. Dzięki nim można utworzyć ładną animację i niewiele się przy tym napracować... wystarczy wziąć jeden, dwa rysunki, wybrać ładny efekt Đ i gotowe. W Ulead GIF Animator 3 do dyspozycji masz przewijanie, zawijanie ăpapieruŇ, efekty filmowe, trójwymiarowe, mozaiki, rozciąganie, powiększenie, dodawanie szumu...

Dodatkiem do animatora jest prosty edytor obrazów, wystarczający w zupełności do drobnych, kosmetycznych poprawek poszczególnych klatek.

Animowane GIF-y przygotowywane są z reguły na potrzeby stron WWW - Ulead GIF Animator 3 pozwala na szybki podgląd, jak tworzona animacja wygląda w przeglądarce, wystarczy użyć jednego z dwóch przycisków (Internet Explorer i Navigator).

Jeszcze tylko jedna uwaga. Nie należy osądzać programu na podstawie dołączonych przykładowych animacji, bo są... marne. Trzeba po prostu spróbować samemu.

GIF Construction Set Professional 2.0a ...czyli kreator dziwnie znajomy

Wyjście z cienia
Nazwa sugeruje potężną aplikację, ale rzeczywistość trochę rozczarowuje.

Program nie atakuje rozbuchanym interfejsem i tuzinami opcji. Raczej się nie uda utworzenie animacji tylko na podstawie GIF Construction Set. Jeśli jednak przygotujesz wcześniej najważniejsze rysunki (klatki), znajdziesz tu wystarczającą liczbę narzędzi od zbudowania animacji.

Najczęściej chyba spotykaną metodą tworzenia animacji na potrzeby Sieci jest transformacja jednego obrazu w drugi. GIF Construction Set oferuje wiele możliwości: od prostej zamiany obrazków po zaawansowane przenikanie.

Szkoda tylko, że generowanie animacji trwa tak długo - opisany wcześniej Ulead GIF Animator 3.0 wygrywa w cuglach pod względem szybkości działania. Uczciwość nakazuje jednak przyznać, że bez zbędnych pytań otrzymasz miłą dla oka animację właściwie po kilku kliknięciach.

GIF Contruction Set ma kilka prostych narzędzi na różne okazje: tworzenie przewijanych napisów, trójwymiarowych przycisków. Niestety, bez polskich liter! Nie pomogła nawet zmiana czcionek.

Zaskakującym (mile!) elementem GIF Construction Set są częste "cytaty" z dzieł wielkich mistrzów pędzla: fragmenty znanych obrazów pojawiają się bodaj w każdym ważniejszym oknie dialogowym. Bardzo to ładne, ale Bóg Ojciec jako Animation Wizard to chyba przesada...

GIF Movie Gear 2.63 ... czyli w prostocie siła

Wyjście z cienia
Oto prosty, ale funkcjonalny animator. Z jednej strony wkładamy wszystkie klatki, kręcimy korbką, z drugiej strony wychodzi animacja. Można ją błyskawicznie zoptymalizować pod kątem wielkości, przyciąć do pożądanych rozmiarów, dodać komentarz. Wbrew nazwie, końcową animację można zapisać także jako plik AVI i ANI (animowany kursor). Początkujący twórcy witryn WWW mogą wykorzystać małą opcję, generującą fragment kodu HTML, jaki należy dodać do strony, aby wyświetlić przygotowaną animację. Program mały, szybki i wygodny - nic dodać, nic ująć.

Animagic GIF ...czyli lepiej nie zmniejszać

Wyjście z cienia
Kolejny prosty animator. Jest to raczej program dla doświadczonych użytkowników - bez kreatorów, za to z wieloma zaawansowanymi funkcjami związanymi z zapisem animacji pod postacią pliku GIF (paleta, sposób wyświetlania, optymalizacja). Jeśli ktoś wie, jak działa animowany GIF, to z powodzeniem wykorzysta możliwości Animagic GIF. Początkującym polecam przejrzenie samouczków - niestety, dostępne są tylko online.

Podczas pracy z programem udało mi się odkryć małą wadę, którą początkowo wiązałem z kłopotami z dobraniem palety, na szczęście powód jest inny: zmniejszenie wczytanego rysunku często powoduje nieprzyjemną deformację obrazu - to taki szkolny błąd, szkoda że pojawił się w dobrym w gruncie rzeczy programie. Na szczęście wszystko wskazuje na to, że

mimo błędnego wyświetlania, animacje tworzone są poprawnie.

Chociaż do rzeczywistości wirtualnej z prawdziwego zdarzenia jeszcze daleko, już teraz w wielu programach pojawiają się "wirtualne" wstawki, scenerie, budynki, krajobrazy. Okazuje się, że wcale nie tak trudno przygotować tego typu dodatki, zwłaszcza gdy wybierze się odpowiednie narzędzie.