Wyjście z cienia


3D Builder 3.0 ...czyli przejście w trzeci wymiar

Bardzo nietypowy program - jego głównym zadaniem jest przetwarzanie zdjęć obiektów (budynków, przedmiotów, pojazdów) na trójwymiarowe modele, gotowe do użycia w różnych programach graficznych. Przetworzenie dwumiarowego zdjęcia na pełny, trójwymiarowy obiekt nie jest rzeczą prostą i nie można oczekiwać, że program zrobi wszystko za człowieka. Konieczne jest określenie ścian obiektu, linii, układu współrzędnych i przynajmniej kilku charakterystycznych punktów. Jeśli korzystasz z kilku zdjęć (co jest raczej wskazane), trzeba też ręcznie zidentyfikować te same punkty obiektu (widoczne z różnych kierunków).

Chociaż program nie potrafi samodzielnie wyodrębnić trójwymiarowego obiektu z wczytanego zdjęcia, zawiera wiele udogodnień: możesz nawet wybrać rodzaj aparatu fotograficznego, którym robione były fotografie.

Wyjście z cienia
Do programu dołączony jest dobry samouczek - krok po kroku pokazuje, jak z kilku zdjęć zbudować "żywy", pełny model, łącznie z teksturami. Gotowy model można zapisać w jednym z wielu formatów: IGES, 3DS, DXF, STL, VRML 1, VRML 2.

Wbrew pierwszemu wrażeniu, 3D Builder może okazać się bardzo przydatny - wystarczy wyobrazić sobie przygotowanie wirtualnej wycieczki po zabytkowej budowli. Bierzemy do ręki kilka(dziesiąt) zdjęć, skanujemy, uruchamiamy 3D Builder i...

PhotoVista ...czyli Panorama Racławicka

Wyjście z cienia
I ten program korzysta z wielu zdjęć, ale w zgoła innym celu niż 3D Builder. PhotoVista jest narzędziem do inteligentnego ich sklejania w jedno ogromne, panoramiczne ujęcie. Zadanie wydaje się proste i trochę dziwi powstanie specjalizowanego programu tylko do tego celu. Pozornie. Konieczne jest bowiem odpowiednie dopasowanie do siebie kolejnych zdjęć, przy czym kluczowe znaczenie ma rodzaj obiektywu użytego podczas fotografowania (podobnie jak w 3D Builderze).

Obsługa programu jest łatwa - wczytujesz zdjęcia, wybierasz rodzaj aparatu (i obiektywu) oraz uruchamiasz generowanie panoramy. Można oczywiście ręcznie dopasować wszystkie obrazki, jednak wydaje się, że PhotoVista robi to lepiej.

Wyjście z cienia
Bodaj najciekawszą opcją jest możliwość przeglądania panoramy z wykorzystaniem techniki LivePicture - zarówno w obrębie programu, jak i w przeglądarce WWW (z wykorzystaniem odpowiedniej wtyczki). Powstaje wtedy efekt znany np. z wielu encyklopedii multimedialnych - namiastka środowiska wirtualnego - użytkownik ma wrażenie, że ogląda rzeczywisty, trójwymiarowy świat. Świetny pomysł na wzbogacenie witryny WWW.