Wykop.pl zalany w proteście tekstami o zbożu

W ostatni weekend w serwisie Wykop.pl rozpętało się prawdziwe piekło. Poszło o niefortunną wypowiedź o spermie oraz niesłuszne banowanie użytkowników. Komentarz w tej sprawie wydał Michał Białek, dyrektor operacyjny serwisu.


Ostatni weekend był bardzo ciężki dla Wykop.pl. Wszystko zaczęło się w sobotę, gdy jeden z internautów przypomniał mocno niefortunny komentarz administratorki serwisu Anny Steckiej (podpisującej się jako "Elfik32") zamieszczony trzy lata temu pod artykułem "Pij spermę - będziesz dłużej żył":

"Faktycznie sperma musi mieć właściwości odmładzające ponieważ ostatnio coraz częściej słyszę pytanie: ‘a ty dziewczynko masz dowód osobisty?’"

Wpis ten został szybko usunięty, natomiast jego autor zbanowany. Jego los podzielili także kolejni użytkownicy, którzy zaczęli przypominać pozostałe niefortunne komentarze "Elfik32". Działania te w końcu na tyle zdenerwowały internautów, że postanowili oni utrzeć nosa administratorom Wykopu "wykopując" przede wszystkim teksty dotyczące zboża. Dlaczego? Dlatego, że wspomniana moderatorka zamieściła kiedyś w Internecie swoje nagie zdjęcie zrobione na polu ze zbożem. W efekcie tej społecznej kampanii strona główna serwisu została zdominowana przez tytuły typu "Afera zbożowa - a co na to inne internetowa portale? Link w tym miejscu", czy "Popularność zboża na przestrzeni ostatnich lat". Obecny jej wygląd przedstawia znajdujące się wyżej zdjęcie.

Michał Białek komentuje

W niedzielę po południu komentarz do całego tego zamieszania zamieścił Michał Białek, dyrektor operacyjny Wykop.pl.

"Wszyscy wiemy, że internet jest miejscem, w którym jak już się pojawi informacja, to nie ma szans by z niego zniknęła. Przed Wykopowiczami nic się jednak nie ukryje i te tematy zaczęły wracać jak bumerang. Ania, jak każdy internauta, ma pełne prawo do zgłaszania treści, które naruszają jej wizerunek. Jednak z uwagi na zajmowane stanowisko, to tylko zaogniało sytuację, czego efektem jest niniejsza agro-afera"

"To, że mnie śmieszą przeróbki zdjęć z moja podobizna wcale nie oznacza, że inni też musza w ten sam sposób do tego podchodzić. Zwłaszcza, że w przypadku Ani dochodzi do o wiele większego wejścia w prywatność"

"Możliwym jest, że z uwagi na emocjonalny charakter sprawy, nasza moderacja popełniła błędy. Jeżeli tak było, zobowiązuję się, ze bany zostaną cofnięte, a użytkownicy w imieniu moderacji przeproszeni" - poinformował. "Nie będę jednak tolerować akcji, które maja na celu szykanowanie jakiegokolwiek użytkownika - niezależnie od funkcji"

Internauci niezadowoleni

Komentarz ten został jednak negatywnie przyjęty przez część użytkowników serwisu.

"Kogo wy tam zatrudniacie? Ja "świadomy internetu" byłem w 1997 roku. Teraz jestem tylko bardziej świadomy. Jestem ciekawy, jak wygląda proces rekrutacji. I za co/dlaczego zostaje się moderatorem?" - napisał jeden z nich.

_______________________

Społeczność internetowa posiada naprawdę ogromną siłę o czym przekonała się boleśnie niedawno platforma NC+, do której, jak widać, dołączył właśnie Wykop.pl.