Wykryje każdy szlif

Firma Intel oferuje specjalny program narzędziowy, który umożliwia uzyskanie dokładnych informacji o zainstalowanym w danym komputerze procesorze.

Jeśli obawiacie się, że zakupiony przez was procesor Intela nie jest tym, "za jaki się podaje", możecie skorzystać z programu Intel's Frequency ID Utility. Zastosowanie go powinno rozwiać wszystkie wątpliwości.

Posiadaczom Pentium III program ten pozwoli odczytać unikalne oznaczenie identyfikujące układ, nadane mu podczas produkcji przez Intela. Dzięki aplikacji dowiemy się, jaką częstotliwością taktowany jest procesor, czy ma on wsparcie dla instrukcji MMX czy SSE. Co najważniejsze, uzyskamy informacje, czy posiadany przez nas procesor jest faktycznie tym, za jaki płaciliśmy przy zakupie (a nie jest np. wolniejszym układem, świadomie przetaktowanym przez nieuczciwego producenta naszego zestawu komputerowego).

Oprogramowanie działa również na starszych procesorach firmy Intel, jednak nie będziemy mogli uzyskać o nich tak pełnych informacji, jak w przypadku układów klasy Pentium III. Nie dowiemy się np. z jakim faktycznie zegarem jest układ, a jedynie z jaką częstotliwości pracuje posiadany przez nas procesor.

Intel's Frequency ID Utility dostępny jest na stronie www.intel.com