Wyłączono w Polsce komputer, który działał 34 lata!

30 kwietnia br. o godz. 22.00, w Ośrodku Informatyki w Lublinie Oddziale Spółki PKP, zakończyła się eksploatacja ostatniego komputerowego systemu teleprzetwarzania, funkcjonującego na bazie procesorów Odra 1305.

Oficjalne odłączenie dwumaszynowego zestawu od sieci zasilającej nastąpiło 1 maja, czyli dokładnie po 34 latach, trzyzmianowej, ciągłej pracy na jednej z największych w Polsce stacji rozrządowych dla ruchu towarowego PKP! Dalszy los całkowicie sprawnych jeszcze procesorów Odra 1305 nadal pozostaje nieznany.

Operacja wyłączenia systemu Odra 1300 zamknęła pewną epokę komputeryzacji kraju - prowadzonej w Polsce od końca lat 60., głównie za pośrednictwem dużych komputerów typu mainframe - dostarczanych przez prawie pół wieku przez wrocławskiego producenta maszyn cyfrowych ELWRO. Według dostępnych dzisiaj danych, był to ostatni taki system komputerowy z centralnym procesorem trzeciej generacji (czyli zrealizowany na układach scalonych), które to zestawy w tamtych latach były w Polsce podstawą przetwarzania, teleprzetwarzania oraz automatyzacji wielu dziedzin gospodarczych i administracyjnych.

Wytwarzane potokowo przez ELWRO maszyny cyfrowe serii Odra 1300, zgodne programowo i sprzętowo z komputerową serią ICL 1900 brytyjskiego producenta, obejmowały wiele typów procesorów, dostosowanych do realizacji różnych aplikacji i zadań. Według dzisiaj dostępnych danych archiwalnych, produkcja komputerów serii Odra 1300 wyniosła w latach 70. i 80. co najmniej 738 kompletnych zestawów komputerowych dostarczanych przez ELWRO.

Do czego kolej wykorzystywała Odry? Czytaj na Computerworld.pl.