Wyłudzał na portalu społecznościowym skany dowodów osobistych

Policjanci z Wałcza zatrzymali mężczyznę, który wyłudzał skany dowodów osobistych od próbujących załatwić nielegalnie dokument prawa jazdy użytkowników portalu społecznościowego. Wykorzystywał je następnie do popełnienia innych przestępstw.

Funkcjonariusze z KPP w Wałczu wpadli na trop oszusta internetowego, który wziął na celownik naiwnych użytkowników jednego z portali społecznościowych. Oferując możliwość "załatwienia dokumentu prawa jazdy", wyłudzał od nich skany dowodów osobistych.

Dokumenty te wykorzystywał następnie do popełnienia oszustwa polegającego na wyłudzeniu w sklepach internetowych usług telekomunikacyjnych wraz z telefonami. Oczywiście zdobyte w ten sposób urządzenia sprzedawał następnie za pośrednictwem różnych portali internetowych.

Po przeprowadzeniu odpowiednich czynności operacyjnych funkcjonariuszom udało się zatrzymać 26-letniego pomysłowego "biznesmena". W trakcie przesłuchania przyznał się on do popełnionych przestępstw.

W sumie oszustowi postawiono 25 zarzutów. Grozi mu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

_______________

Oczywiście należy wykazać się wzmożoną czujnością przy przekazywaniu danych nieznanym osobom przez Internet, a tym bardziej skanów naszych dokumentów. Warto jednak w opisanym przypadku zwrócić uwagę na przedmiot naciągania, czyli ofertę "załatwienia dokumentu prawa jazdy"...Trafił swój na swego?