Wymarzony Linux, czyli Dreamlinux 3.0 w wersji RC3

Przyszedł czas na kolejne wydanie RC dystrybucji Dreamlinux, systemu, który od ponad roku pnie się coraz wyżej w rankingu najpopularniejszych projektów GNU/Linux.

Wymarzony Linux, czyli Dreamlinux 3.0 w wersji RC3

Dreamlinux 3.0

Dreamlinux to system w postaci Live pochodzący z Brazylii, przeznaczony wyłączenie do zastosowań biurowych i multimedialnych. Już od ponad roku dystrybucja ta powoli, ale zdecydowanie zdobywa coraz większą popularność. Swój sukces zawdzięcza nastawieniu twórców systemu, którzy funkcjonalność stawiają na pierwszym miejscu, a dopiero za nią innowacyjność.

Przejawia się to w tym, iż system Dreamlinux jest połączeniem najbardziej udanych pomysłów z takich projektów jak Debian, Elive, Kantoix, czy Morphix. Oprócz bardzo dobrze dobranych aplikacji domyślnych zmieszczonych na jednej płycie CD, dystrybucja ta jest bardzo szybka i wydajna. W edycji 3.0 do dyspozycji użytkownik ma dwa menedżery okien znane ze środowisk graficznych GNOME 2.20 i XFce 4.4. Co więcej zainstalowane są również dwa panele: Avant Window nawigator i Engage (zapożyczony z powłoki Enlightenment DR17). Oczywiście sami twórcy dodali dużo od siebie. Trzeba tu wyróżnić oryginalną szatę graficzną oraz dobrze przemyślaną kategoryzację aplikacji.

Edycja 3.0 RC 3 zawiera kilka nowych zainstalowanych kodeków, przeorganizowane menu systemowe oraz nowe aplety do panelu Avant Window Navigator. Oprócz tego pojawiły się aplikacje XSane (obsługa skanerów) i usprawnione wydanie narzędzia do konfiguracji serwera X. Testowana jest już również nowa usługa systemowa, której zadaniem jest optymalizacja wykorzystania pamięci operacyjnej komputera.

Więcej informacji można uzyskać na stronie projektu Dreamlinux.