Wymarzony Linux, czyli Dreamlinux 3.0 w wersji RC3

Przyszedł czas na kolejne wydanie RC dystrybucji Dreamlinux, systemu, który od ponad roku pnie się coraz wyżej w rankingu najpopularniejszych projektów GNU/Linux.

Dreamlinux 3.0

Dreamlinux 3.0

Dreamlinux to system w postaci Live pochodzący z Brazylii, przeznaczony wyłączenie do zastosowań biurowych i multimedialnych. Już od ponad roku dystrybucja ta powoli, ale zdecydowanie zdobywa coraz większą popularność. Swój sukces zawdzięcza nastawieniu twórców systemu, którzy funkcjonalność stawiają na pierwszym miejscu, a dopiero za nią innowacyjność.

Przejawia się to w tym, iż system Dreamlinux jest połączeniem najbardziej udanych pomysłów z takich projektów jak Debian, Elive, Kantoix, czy Morphix. Oprócz bardzo dobrze dobranych aplikacji domyślnych zmieszczonych na jednej płycie CD, dystrybucja ta jest bardzo szybka i wydajna. W edycji 3.0 do dyspozycji użytkownik ma dwa menedżery okien znane ze środowisk graficznych GNOME 2.20 i XFce 4.4. Co więcej zainstalowane są również dwa panele: Avant Window nawigator i Engage (zapożyczony z powłoki Enlightenment DR17). Oczywiście sami twórcy dodali dużo od siebie. Trzeba tu wyróżnić oryginalną szatę graficzną oraz dobrze przemyślaną kategoryzację aplikacji.

Edycja 3.0 RC 3 zawiera kilka nowych zainstalowanych kodeków, przeorganizowane menu systemowe oraz nowe aplety do panelu Avant Window Navigator. Oprócz tego pojawiły się aplikacje XSane (obsługa skanerów) i usprawnione wydanie narzędzia do konfiguracji serwera X. Testowana jest już również nowa usługa systemowa, której zadaniem jest optymalizacja wykorzystania pamięci operacyjnej komputera.

Więcej informacji można uzyskać na stronie projektu Dreamlinux.


Zobacz również